Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa w Fabryce Schindlera [VIDEO]

Paulina Korbut
W środę o godzinie 18 w Fabryce Emalii Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) odbędzie się wernisaż wystawy, która rozpoczyna nowy projekt "Ludzie z listy Schindlera".

Obrazy, rzeźby i fragmenty filmów przybliżą historię rodziny Wohlfeilerów - żydowskich cukierników z Krakowa.

Rena, Helena- jej siostra, oraz rodzice - Ignacy i Rosa, to jedna z niewielu rodzin żydowskich, która ocalała w całości. Życie zawdzięczają Oscarowi Schindlerowi, choć nie pracowali w jego fabryce. Na jego słynną listę zostali dopisani za sprawą Juliusa Madritscha, u którego szyli mundury dla niemieckiego wojska.

- Dla współczesnych ludzie z listy Schindlera to po prostu nazwiska i numery. Chcemy więc pokazać, że każdy wers tej listy to pasjonująca biografia, ocalony świat - podkreśla Tomasz Owoc, kurator wystawy. - Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy Amiry Davidovitch, izraelskiej artystki i synowej Haliny, które powstały przy użyciu reprodukcji dokumentów i zdjęć rodzinnych. Większość z nich jest namalowana smołą, która przez swoją surowość, ma symbolizować pierwotne instynkty - dodaje Owoc.

Czytaj także:**Via Sancta. Wystawa rzeźb Dźwigaja pod Wawelem**

Na wystawie nie zabraknie też prawdziwych perełek. Jedną z nich jest fragment filmu z bar micwy syna Haliny. Jednym z honorowych gości na uroczystości był Oscar Schindler. - Schindler utrzymywał do końca kontakty z osobami, które ocalił. A u Wohlfeilerów był traktowany naprawdę jak członek rodziny - mówi kurator wystawy. Wśród prac Amiry są i malarskie reprodukcje zdjęć - również tego słynnego, zrobionego w czasie Spotkania Ocalonych z Schindlerem. Fotograf uwiecznił na nim uśmiechniętą Halinę i Oscara, który w ręce trzyma pocztówkę. Amirze udało się ją odnaleźć po latach w worze pełnym startych kartek - co zainspirowało ją do podróży do Paryża.

Dzisiaj ocalona rodzina Wohlfeilerów to ponad 80 osób. Rena żyje nadal - ma teraz 84 lata. Potomkowie tych ocalonych krakowskich Żydów prowadzą jedną z najbardziej znanych fabryk wafli w Izraelu. Założyła ją po wojnie wspólnie z rodzicami Halina. Talent do słodyczy rodzina Wohlfeilerów miała w końcu w genach. Ignacy, ojciec Haliny i Reny, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej był ajentem polsko-szwajcarskiej Fabryki Czekolady Suchard S. A. w Krakowie. To właśnie ta firma produkowała w tym czasie "Milkę". Swoją cukiernię rodzina założyła nawet w krakowskim getcie.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kradł benzynę na angielskich numerach
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto