Nie ma miejsca dla Muzeum Ratownictwa

Redakcja
W Krakowie od 6 lat powstaje Muzeum Ratownictwa. Zabytkowe ...
W Krakowie od 6 lat powstaje Muzeum Ratownictwa. Zabytkowe ... mat. Muzeum Ratownictwa
Udostępnij:
Od 6 lat Muzeum Ratownictwa w Krakowie poszukuje siedziby, w której mogłyby stanąć zabytkowe karetki i inne eksponaty. Jak dotąd, bez skutku.

Zobacz także: Ratownicy na motorach kolejny rok w Krakowie [zdjęcia]


- W tym momencie dwa pojazdy stoją w Muzeum Inżynierii Miejskiej, a większość trzymamy w magazynie w Niepołomicach - mówi Łukasz Pieniążek, dyrektor Muzeum Ratownictwa. - Od dwóch lat słyszymy obietnice, że właśnie tam ma powstać jakiś obiekt, gdzie moglibyśmy pokazać wszystkie eksponaty, ale póki co, są to tylko obietnice. Może uda się to do końca 2012 r. - dodaje.

Zbiór eksponatów jest jedynym tego rodzaju w Polsce. Obejmuje różne dziedziny ratownictwa, m.in. medyczne, lotnicze, górskie, morskie, drogowe czy górnicze.

Do tej pory udało się pozyskać ponad 20 pojazdów: karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie, radiowozy policji/MO, śmigłowiec ratowniczy oraz szereg mniejszego sprzętu: wyposażenia, mundury, stare mapy, dokumenty i ratownicze modele (pojazdy, statki powietrzne itp.). - Chcąc poszerzyć ekspozycję, staramy się pozyskiwać eksponaty od zaprzyjaźnionych jednostek ratowniczych z Europy oraz Stanów Zjednoczonych - czytamy na stronie muzeum.


FSO 1500 Sanitarka - Karetka przekazana przez Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kętach (mat.pras. Muzeum Ratownictwa)

W Muzeum gromadzone są zbiory z XIX i XX wieku, dotyczące ratownictwa: medycznego, technicznego (górnicze, kolejowe, tramwajowe), wodnego i morskiego, z powietrza, górskiego oraz techniki pożarniczej, w tym: ratownicze pojazdy zabytkowe, sprzęt lotniczy, ratownicze wyposażenie medyczne, umundurowanie jednostek ratowniczych, publikacje, mapy, dokumenty

Z inicjatywą utworzenia w Krakowie Muzeum Ratownictwa w 2005 roku wyszła Fundacja na rzecz Ratownictwa Lotniczego im. B Arendarczyka i J Rybickiego. Grupa fascynatów, a wśród nich piloci, lekarze i pielęgniarze pracujący w Zespole Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie, w Małopolskiej Kolumnie Transportu Sanitarnego, Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym i krakowskich szpitalach, stali się założycielami Fundacji.

- Patronami naszego przedsięwzięcia zostali piloci Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Krakowie, którzy 11 sierpnia 1994 roku zginęli w katastrofie śmigłowca "Sokół", podczas akcji ratowniczej w Tatrach. Wraz z Bogusławem Arendarczykiem i Januszem Rybickim śmierć w katastrofie ponieśli ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zakopanem: Janusz Kubica i Stanisław Mateja - tłumaczy Łukasz Pieniążek.

Krakowianie będą mieli okazję zobaczyć większość eksponatów podczas zbliżającej się Nocy Muzeów, 20 maja 2011 r. - W tym roku obchodzimy jubileusz 120 lat Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, więc przygotowujemy także kilka innych wystaw, m.in. 4 czerwca na terenie Oddziału Centralnego Pogotowia, przy ul. Łazarza. Będzie to Dzień Otwarty, z warsztatami i pokazami ratownictwa i tam też będzie można zobaczyć zabytkowe pojazdy - zapowiada Pieniążek.


Nysa 522S - Samochód pozyskany od Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu (mat. pras. Muzeum Ratownictwa)

Kraków miał pierwsze pogotowie ratunkowe w Polsce

W grudniu 1890 roku w Krakowie wybuchł pożar, w którym zginął właściciel firmy Kretschemer. Wydarzenia te w znacznym stopniu przyczyniły się do zorganizowania pierwszego w Polsce pogotowia ratunkowego.

Głównym inicjatorem jego powstania byli: Arnold Bagnet, późniejszy znany okulista, dr Alfred Opaliński, profesor UJ, a także Wincenty Eminowicz, ówczesny naczelnik Straży Pożarnej. Wielu wskazówek udzielił im dr Jaromir Mundy oraz Jan Wilczek, organizatorzy pogotowia wiedeńskiego. Również Rada Miejska pośpieszyła z pomocą i zgodziła się na utrzymanie strażnicy ratunkowej, a także przydzieliła pomieszczenia na pogotowie w budynku Straży Pożarnej.

Lokal składał się z dwóch sal na parterze, z których jedna była ambulatorium, a druga równocześnie poczekalnią i pomieszczeniem dla ochotników, którzy zgłosili się do pełnienia dyżurów. Ochotnicy ci wywodzili się spośród studentów wyższych roczników Wydziału Lekarskiego UJ. Tabor stanowiła jedna karetka sanitarna zaprzęgnięta w dwa konie, a także pięć sztuk noszy.

"Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe" swoją działalność rozpoczęło 6 czerwca 1891 roku. I tę datę przyjmuje się jako powstanie pierwszego Pogotowia Ratunkowego w Polsce.


Krakowskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (mat. pras. Muzeum Ratownictwa)

Czytaj także:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie