Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mozaika afrykańska z krakowskiego ZOO uratowana. Trwa budowa nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Afrykańska mozaika autorstwa Heleny i Romana Hussarskich
Afrykańska mozaika autorstwa Heleny i Romana Hussarskich ZIM Kraków
Każdy, kto kiedyś odwiedził krakowskie zoo na pewno widział unikatową mozaikę, która niegdyś zdobiła nieistniejący już pawilon zwierząt drapieżnych. Wszelkie obawy o jej przyszłość zostały rozwiane. Spora część tej wyjątkowej mozaiki, po uprzedniej konserwacji, została umieszczona w nowym miejscu, przy ogrodzeniu ZOO od strony al. Żubrowej. Wszystkie prace są prowadzone wedle wytycznych Miejskiego Konserwatora Zabytków. Z kolei makaki japońskie i szympansy już niedługo zamieszkają w nowych pawilonach. - Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego - informuje ZIM.

Unikatowa mozaika autorstwa Heleny i Romana Hussarskich została zamontowana na ścianach dawnego pawilonu zwierząt drapieżnych w 1967 roku. Tworzyły je dekoracje ceramiczne, z różnej wielkości płytek, nawiązujące do motywów zwierzęcych, z elementami zgeometryzowanych i wrzecionowatych form. Wielokolorowe ozdoby prezentowane były na jasnym, piaskowym tle.

- Zdemontowanie i zabezpieczenie zabytkowej mozaiki autorstwa Heleny i Romana Hussarskich z dawnego pawilonu zwierząt drapieżnych to jeden z elementów budowy nowego budynku dla szympansów i makaków japońskich. Nowa atrakcja krakowskiego ogrodu zoologicznego powstaje w miejscu, gdzie przed laty funkcjonowały stare zabudowania - mówi Jan Machowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Na wniosek Miejskiego Konserwatora Zabytków, konieczna była zmiana sposobu realizacji założonego zakresu robót związanych z zabezpieczaniem mozaiki. Co udało się już zrealizować? Elementy mozaiki przeznaczone do zachowania zostały zdeponowane zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, odpowiednio zabezpieczone i złożone na terenie Ogrodu Zoologicznego.

- Aktualnie kończy się żmudny proces specjalistycznych prac konserwatorskich związanych z oczyszczeniem, zabezpieczaniem i przygotowaniem do ponownej ekspozycji materiału ceramicznego - wyjaśnia Jan Machowski.

Wszystkie elementy zabytkowej mozaiki, które są przewidziane do ekspozycji w nowym miejscu, czyli na specjalnie wybudowanym fragmencie ogrodzenia ZOO od strony al. Żubrowej, zostały już zamontowane.

Jak wyjaśnia przedstawiciel ZIM - Proces konserwacji był trudny i długotrwały z uwagi na znaczne zabrudzenia materiału ceramicznego. Efekt prac – wykonywanych przez specjalizującą się w konserwacji zabytków pracownię ICOS Joanna Szczepanik – Łukasiewicz z Krakowa – przeszedł oczekiwania. Odrestaurowane dekoracje ceramiczne stanowią motywy minionej epoki charakterystyczne dla krakowskich dekoracji mozaikowych, które odnajdziemy w wielu powojennych budynkach użyteczności publicznej - wyjaśnia.

Wyburzony stary budynek

W ubiegłym roku, po usunięciu i zabezpieczeniu zabytkowej mozaiki, wykonawca zadania wyburzył stary budynek. W jego miejscu powstaje nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu. Mają temu również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zieloną fosą” i barierką.

Szympansy przebywające na wybiegu zewnętrznym będzie można obserwować latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto