Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Militaria jako dzieła rzemiosła artystycznego. Wystawa "Broń i barwa" w Arsenale Muzeum Czartoryskich

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
Broń biała i palna, uzbrojenie ochronne i elementy umundurowania, odznaczenia i przedmioty osobiste związane z ważnymi postaciami polskiej historii złożyły się na nową wystawę Muzeum Narodowego w Krakowie „Broń i barwa”, prezentowaną w Arsenale Muzeum Czartoryskich. Muzealnicy zachęcają, by spojrzeć na te obiekty jak na dzieła rzemiosła artystycznego.

- Od początku swojego istnienia nasze muzeum kolekcjonowało oprócz dzieł sztuki także broń i barwę, mamy drugi najważniejszy – po kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – zbiór militariów w Polsce, mamy się więc czym pochwalić. Co istotne jednak, Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje broń i barwę w innym aspekcie: interesuje nas użytkowy i historyczny aspekt, ale też artystyczny, a mamy bezcenne dzieła sztuki rzemiosła artystycznego – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Od 27 października w Arsenale Muzeum Czartoryskich można zobaczyć wystawę, na którą złożyła się kolekcja dawnego uzbrojenia. Ponad 700 obiektów opowiada historię militariów od średniowiecza do XIX wieku. W przyszłości narrację o historii polskich militariów uzupełnią eksponaty XX-wieczne, które będą prezentowane w Muzeum Legionów przy ul. Oleandry.

Zgromadzone w Arsenale eksponaty opowiadają o każdej sferze życia: zarówno wojskowej, urzędniczej, ceremonialnej, jak również artystycznej, cywilnej i duchowej. Wiele z nich stanowi przedmioty związane bezpośrednio z najważniejszymi wydarzeniami oraz postaciami polskiej historii.

- Nasze muzealnictwo wojskowe jest mocno oparte na historii wojskowości, ale my nie jesteśmy muzeum historii wojskowości i to jest dla nas doskonała okazja, żeby odkryć przed zwiedzającymi aspekt, którego na co dzień być może nie dostrzegają. Mam nadzieję, że sposób prezentacji ma szansę przekonać zwiedzających, że to również są przedmioty, które warto podziwiać – wyjaśnia kurator wystawy Michał Dziewulski. - Ekspozycja „Broń i barwa” jest głęboko osadzona w przeszłości i zdystansowana do współczesnych wydarzeń. Prezentowane obiekty łączymy z elementami kultury cywilnej, ceremonialnej, próbujemy wydobyć te elementy, które pokazują jak przedmioty stworzone do walki, nabywają z czasem innej wartości – dodaje.

Scenariusz wystawy w centralnym punkcie opowieści o militariach postawił zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku zaprezentowane poprzez paradny orszak husarski, uzbrojenie, dekoracyjne rzędy końskie, uzbrojenie husarza i pancernego w XVII i XVIII wieku.

- Bitwa pod Wiedniem i zwycięstwo Jana III Sobieskiego są pretekstem do pokazania jej wpływu na modę wojskową i szlachecką w Rzeczpospolitej i Saksonii za czasów Wettynów – tłumaczy kurator.

Pierwsza część ekspozycji to symboliczne przedmioty z okresu początków państwa polskiego, ok.1000 roku. Kolejne gabloty nawiązują do arsenałów europejskich, prezentując także symboliczną broń sędziowską i cechową. Do najcenniejszych eksponatów tego okresu należą zbroja turniejowa oraz szyszak w typie tureckim i bechter.

W drugiej części wystawy zwiedzający mogą zobaczyć m.in. najważniejsze symbole związane z bronią i barwą: husarię, Order Orła Białego czy noszone do stroju dekoracyjne szable karabele. Swoje miejsce na wystawie znalazły także militarne ślady najważniejszych wydarzeń XVIII i XIX wieku: rozbiory i próby odzyskania niepodległości.

Broń i barwa reprezentowana jest głównie przez polskie militaria, ale zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć również nowinki techniczne przywożone do Polski z podróży na Bliski i Daleki Wschód

Jak podkreślają muzealnicy, kolekcja broni i barwy powstała dzięki szczodrości wielu pokoleń darczyńców.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Militaria jako dzieła rzemiosła artystycznego. Wystawa "Broń i barwa" w Arsenale Muzeum Czartoryskich - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto