Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miał pomóc miastu odrodzić się po epidemii dżumy. Już w niedzielę patron Krakowa będzie obchodził imieniny. Czy wiesz, kto nim jest?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Flagi w biało-niebieskich barwach pojawiły się na budynku urzędu miasta, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych
Flagi w biało-niebieskich barwach pojawiły się na budynku urzędu miasta, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych Aneta Zurek / Polska Press
W niedzielę 19 marca imieniny będzie obchodził Józef, który jest patronem Krakowa. Z tej okazji w mieście odbędą się wyjątkowe uroczystości. Przypomnijmy, że krakowscy radni wybrali Józefa patronem w 1714 roku. Wierzyli, że pomoże miastu podnieść się z upadku m.in. po tym, jak wyludniło się z powodu epidemii dżumy.

Z okazji święta patrona miejskie tramwaje oraz autobusy wyjechały na krakowskie ulice, udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Z kolei kładka o. Bernatka, Tauron Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach zostaną po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach.

Flagi w tych samych kolorach pojawiły się na budynku urzędu miasta, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych. Udekorowane zostały również maszty w Rynku Głównym.

Obchody święta patrona. Plan wydarzeń:

18 marca, sobota

  • godz. 11 - msza święta w kościele Bożego Ciała,
  • godz. 12 - w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych na placu Wolnica 7 wręczone zostaną medale św. Józefa.

20 marca, poniedziałek

  • godz. 11 - w Bazylice Mariackiej zostanie odprawiona uroczysta msza w intencji mieszkańców Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Oficjalnym obchodom święta patrona Krakowa kolejny raz towarzyszy kiermasz św. Józefa, który zlokalizowany jest na Małym Rynku. Potrwa do 26 marca. To wydarzenie kulturalno-handlowe, prezentujące i oferujące rękodzieło oraz wyroby artystyczne, a także przybliżające kulturę tradycyjną.

***

W 1714 r. krakowscy radni wybrali na głównego patrona miasta św. Józefa wierząc, że pomoże mu podnieść się z upadku m.in. po tym, jak wyludniło się z powodu epidemii dżumy. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia miasta świętemu Józefowi.

Obraz, przed którym radni zawierzyli Kraków św. Józefowi, odbierał kiedyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w bocznym ołtarzu kościoła karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miał pomóc miastu odrodzić się po epidemii dżumy. Już w niedzielę patron Krakowa będzie obchodził imieniny. Czy wiesz, kto nim jest? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto