Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz wiele powodów żeby żyć [foto]

Redakcja
Wyjątkową wystawę fotografii „Masz wiele powodów żeby żyć” można od wczoraj oglądać na krakowskich Plantach. Ma ona na celu szerzenie idei profilaktyki w walce z nowotworami u kobiet.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej wzięli udział m.in. dr n. med. Krzysztof Mawlichanów, dr med. Krzysztof Krzemieniecki, prof. dr hab. Antoni Basta, rektor Collegium Medium UJ Wojciech Nowak oraz wielu innych specjalistów.

- Kilka instytucji zjednoczyło się ku wielkiej idei. Nowotwór to ogromny problem, a brak świadomości prozdrowotnej przekłada się na straszliwe statystyki zachorowań. Jeżeli profilaktyka po tym spotkaniu się zwiększy, to będzie to nasz wielki sukces – powiedział rektor Collegium Medium UJ - Wojciech Nowak.

Statystyki, które przedstawili krakowscy lekarze są przerażające. W Polsce co 4 min rozpoznaje się nowotwór, a co 7 minut z powodu raka umiera człowiek. W Małopolsce choć te dane są trochę mniejsze: co 48 jest rozpoznanie choroby, co 72 umiera człowiek, dalej są bardzo złe.

W 2008 roku w Polsce ok. 11 tysięcy kobiet zachorowało na raka piersi, a ok. 4 tys. na raka szyjki macicy. Połowa z tych kobiet nie ma szans na pełne wyleczenie, ponieważ zgłosiły się zbyt późno.

Prócz specjalnej konferencji Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ „4 Pory Roku dla Zdrowia” oraz Ministerstwo Zdrowia zorganizowało wyjątkową wystawę fotografii zatytułowaną „Masz wiele powodów żeby żyć”, której bohaterkami są mieszkanki województwa małopolskiego.W przedsięwzięciu udział wzięła m.in aktorka Dorota Segda. Projekt jest częścią kampanii na rzecz aktywnej profilaktyki w walce z nowotworami u kobiet

- Warto zadbać o życie zgodnie z zasadami profilaktyki zdrowotnej. Powinniśmy wybierać drogę wiodącą do pełnego zdrowia, bo dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się życiem. Dziękuję wszystkim inicjatorom wystawy, która swoim wizerunkiem przypominać ma o profilaktyce. Niech jej echo niesie się, jak najdalej – powiedziała wiceprezydent Krakowa, pani Elżbieta Lęcznarowicz.

Najważniejsze jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Wcześnie wykryty nowotwór jest całkowicie uleczalny, a badania mammograficzne i cytologiczne są proste, krótkie i bezbolesne.

"Masz wiele powodów by żyć"!


Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet z grup najwyższego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi i nowotwór szyjki macicy. W przypadku mammografii są to panie w wieku od 50 do 69 lat, w przypadku cytologii program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat.

Więcej informacji pod adresem: www.nfz-krakow.pl/stronadlapacjenta oraz pod numerem infolinii profilaktycznej: (012) 29-88-219. (JD).





od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto