Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mammografia i co dalej?

Redakcja

Zacznijmy od tego, czym jest mammografia rentgenowska?
Jest to radiologiczna metoda badania piersi. To nic innego jak seria czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej z piersi. (zobacz jak wygląda badanie mammograficzne więcej informacji . Badania wykonuje się specjalnym aparatem zwanym mammografem. Uzyskane zdjęcia tzw. mammogramy, pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury piersi i ewentualne zmiany w ich obrębie.

Image and video hosting by TinyPic

Mammografia jest jednym z najlepszych sposobów wykrywania raka piersi - czułość tej metody w tym schorzeniu jest oceniana na 80-95%. Jest to jedyna, uznana metoda profilaktycznych badań przesiewowych realizowana w Polce od kilku lat w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Program jest finansowany przez NFZ i przeznaczony dla kobiet w wieku 50-69 lat. Wszystkie ubezpieczone Panie w tym wieku (u których wcześniej nie stwierdzono chorób piersi) mają prawo wykonać bezpłatne profilaktyczne badanie mammograficzne co 24 miesiące. W województwie małopolskim jest 30 pracowni stacjonarnych

więcej informacji

, czyli takich, do których kobiety muszą przyjechać oraz 6 pracowni mobilnych tzn. mammobusów, które przyjeżdżają do mniejszych miejscowości więcej informacji. Wszystkie panie, które mogą w danym roku wykonać mammografię w ramach programu otrzymują imienne pisemne zaproszenie na badanie. Oczywiście nie trzeba czekać na zaproszenie, można zgłosić się na badanie w dowolnym terminie, wcześniej ustalonym w pracowni mammografii. Każda Pani, jako wynik badania profilaktycznego otrzymuje cztery zdjęcia oraz opis badania (wynik). Część kobiet może również otrzymać skierowanie do etapu pogłębionej diagnostyki. Jest to związane z tym, że lekarza opisującego mammografię zaniepokoiło coś na zdjęciu. Nie należy jednak wpadać w panikę, ale koniecznie należy wykonać dodatkowe badania. Diagnostyka w etapie pogłębionym jest również bezpłatna i realizowana w ramach programu profilaktyki. W pracowni II etapu wykonywane jest w zależności od potrzeb badanie USG piersi, dodatkowe zdjęcie mammograficzne (celowane lub powiększone), a w niektórych przypadkach biopsja. Oczywiście to, jakie dodatkowe badania będą wykonywane decyduje lekarz, który przyjmuje pacjentkę w pracowni. Każda kobieta po wykonaniu badań w programie jest informowana, kiedy należy zgłosić się na kolejną wizytę w pracowni mammografii.

Zapoznaj się z naszym konkursem - więcej informacji

Image and video hosting by TinyPic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto