Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska to kraina miodem płynąca: powstała tematyczna trasa turystyczna [zdjęcia]

redakcja
redakcja
arch. muzeum/ bartnik.pl
Z myślą o miłośnikach miodów stworzono specjalną trasę turystyczną "Małopolska Miodowa Kraina", na której znajduje się 20 pasiek, skansenów i muzeów bartniczych.

Trasa powstała z inicjatywy Sądeckiej Organizacji Turystycznej, która przygotowała przewodnik po bartniczej ofercie regionu. Jak podkreśla Bożena Srebro, dyrektor SOT - jest to kompendium zabierające w podróż po małopolskich pasiekach i oferujące zwiedzanie niepowtarzalnych skansenów bartniczych, a także udział w festynach i innych wydarzeniach o tematyce pszczelarskiej.

Płynne złoto z tradycjami

W Małopolsce żyje około 80 tysięcy pszczelich rodzin, którymi opiekuje się ponad pięć tysięcy pszczelarzy. Małopolska ma bogate tradycje pszczelarskie. Naturalne złoto wytwarzane jest tu od niepamiętnych czasów, a miód pełnił ważną rolę w gospodarstwach przodków - wykorzystywany był zarówno w kuchni do wypieków i wytwarzania miodu pitnego, jak również w medycynie, jako remedium na wiele dolegliwości. Małopolska słynie głównie z miodów spadziowych, lipowych, wielokwiatowych, akacjowych i gryczanych.

Krakowskie Miodobranie 2012 rozpoczęte! [zdjęcia]

Miodowa Kraina

"Małopolska Miodowa Kraina" to pyszna podróż pozwalająca poznać pracę pszczelarzy, tajniki wyrobu miodów i zwyczaje pszczół. To również doskonały sposób na spędzenie czasu na łonie natury - wszystkie wymienione na szlaku obiekty położone są w malowniczych okolicach, a w swojej ofercie mają noclegi i miodowe specjały. Odwiedzając pasieki można spróbować regionalnych przysmaków i zakupić produkty pszczelej pracy - miody, mleczko pszczele, czy propolis.

Dwa miody z Małopolski znalazły szczególne uznanie i zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych prowadzonych przez ministerstwo rolnictwa. Są to: sądecki miód spadziowy, który pozyskiwany jest w lasach jodłowych i świerkowych Sądecczyzny oraz małopolski miód spadziowy, który powstaje na terenie całej Małopolski, głównie w jej południowej, górskiej części.

Muzeum miodu i warsztaty w pasiece

Wśród atrakcji szlaku znajdują się słodkie warsztaty i degustacje. Przy niektórych pasiekach można zwiedzić skanseny bartnicze, pokazujące jak pozyskiwano miód w dawnych czasach. W Stróżach istnieje największe prywatne muzeum - Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika, w którym można zaprzyjaźnić się z pszczołami przez szybę, zobaczyć kolekcję ponad 100 uli o różnych kształtach, a także przepiękny zbiór przedstawień św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Drugim takim miejscem jest Pasieka "Barć" im. Ks. dra H. Ostacha we wsi Kamianna, gdzie można m.in. zajrzeć do szklanego ula i zobaczyć z bliska, jak powstaje miód. Inne ekspozycje tego typu można zwiedzić także w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej oraz skansenie pszczelarskim w Spytkowicach.

Przygoda z pszczołą i Dzień Misia

Oprócz samego zwiedzania pasiek można także wybrać się na festyny i imprezy związane z miodem.W pierwszą niedzielę po 15 sierpnia przypada Dzień misia, miodu i bartnika w Poroninie, a w ostatnią niedzielę sierpnia warto wybrać się na Wielickie miodobranie. Również w sierpniu odbywa się Święto miodu w Wygiełzowie, a na początku września w stolicy Małopolski organizowane jest Krakowskie miodobranie. Również na początku lipca można uczestniczyć w Biesiadzie u Bartnika w Stróżach.

Zobacz atrakcje muzeum w Stróżach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto