Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie szpitalne bez zaległości w szkole

Kini
Kini
Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci ze Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, krakowskie AGH udostępniło szpitalowi platformę do interaktywnej nauki w czasie hospitalizacji.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 3, mieszczący się na terenie szpitala, we współpracy z firmą ArcelorMittal Polska, rozpoczęły wdrożenie projektu nauczania dzieci metodą e-learningu.

Dzięki temu Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie jest pierwszą w kraju placówką, która pozwoli dzieciom wyłączonym z powodu choroby z tradycyjnego systemu nauczania, na nowoczesne przyswajanie wiedzy poza szkoła.

Do tego celu zostanie wybrana grupa dzieci, która najdłużej przebywa w szpitalu i wiadomo, że jeszcze w nim pozostanie. To z myślą o tych dzieciach przygotowany został specjalnie dobrany program nauczania. Ma on zostać wdrożony już na początku nowego roku szkolnego.

Do tego czasu korzystanie z zasobów e-learningu będzie głownie polegać na rozrywce.
- To ma być zabawa póki co. Programy zostały tak skonstruowane przez nauczycieli ze szkoły szpitalnej, żeby były zabawne, lekkie i przyjemne - mówi Magdalena Oberc, rzeczniczka szpitala.

Dzieci zaczynają się oswajać z komputerami, na których głównie korzystają z przyjemnych form edukacji. W przyszłości zostanie wybrana grupa małych pacjentów, którym komputery najbardziej pomogą w nadrabianiu zaległości w nauczaniu.

Akademia Górniczo-Hutnicza podjęła się nieodpłatnego przeszkolenia wszystkich chętnych nauczycieli. O dużym zainteresowaniu przedsięwzięciem świadczy zgłoszenie się na szkolenie 23 osób.

Firma ArcelorMittal zakupiła to, co najbardziej ucieszy naszych pacjentów - 10 laptopów, a także routery, wielofunkcyjne urządzenie do drukowania, kopiowania i skanowania. Dodatkowo AGH już teraz obiecało kolejne 10 laptopów.

- Nie chodzi już nawet o narzędzia, co o dostęp do internetu - mówi Magdalena Oberc. Rok walczyliśmy z instalacjami, żeby internet mógł się u nas pojawić, ale i tak obejmuje swoim zasięgiem tylko kilka oddziałów. Dzięki niemu dzieci przewlekle chore, które przez długie miesiące nie opuszczają szpitalnych sal będą mogły kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną. Pozwoli im to oderwać się od szpitalnej rutyny - dodaje.

Jak będą wyglądać zajęcia?

Zajęcia z nauczycielami będą odbywać się symultanicznie (czyli o tej samej porze w sieci zalogują się uczniowie i będą uczestniczyć w lekcji, koordynowanej przez nauczyciela) lub indywidualnie (nauczyciel korzystając z konkretnych narzędzi i programów prowadzi lekcję z jednym dzieckiem).

Uczniowie dzięki platformie e-learning-owej będą mieli okazję poznania tajemnic Wszechświata, odbycia "podróży kosmicznej", poznają lepiej życie i dzieła wielkich uczonych, pogłębią wiedzę informatyczną, zapoznają się z zabytkami Małopolski.

E-learning na rzecz dzieci**w wieku szkolnym**
Inicjatywa ta jest kontynuacją i rozszerzeniem dotychczasowych działań AGH w zakresie kształcenia młodzieży. Jej celem jest pomoc młodzieży przewlekle chorej, poprzez ułatwienie dostępu do nauki oraz uatrakcyjnienie samego procesu uczenia, zarówno podczas pobytu w szpitalu, jak również w trakcie kontynuowanego leczenia i rehabilitacji w domu.

Obecna inicjatywa ma charakter pilotażowy i od jej powodzenia uzależnione będzie wprowadzenie na szerszą skalę e-learningu do innych szpitali lub podobnych jednostek.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto