Lasy Państwowe zapraszamy Wakacje w lesie

Artykuł sponsorowany
Lasy Skarbu Państwa są nieocenionym dobrem publicznym i na wiele sposobów służą polskiemu społeczeństwu. Są w pełni dostępne, bo gwarantuje to Ustawa o lasach. Z ograniczeniem tego prawa obywatele spotykają się tylko w wyjątkowych, ściśle określonych wypadkach.

Wyzwaniem współczesnego leśnictwa jest pogodzenie wielu funkcji, jakie pełnią lasy. Celem nadrzędnym wszystkich działań Lasów Państwowych jest powszechna ochrona, trwałość i ciągłość użytkowania lasów, powiększanie zasobów leśnych i zrównoważone wykorzystanie wszystkich funkcji. Lasy chronią różnorodność biologiczną, mają korzystny wpływ na środowisko (m.in. pochłaniają węgiel, produkują tlen, stabilizują klimat, zabezpieczają równowagę hydrologiczną zlewni), zapewniają miejsca pracy, są miejscem wypoczynku człowieka. Drewno zaś - podstawowy produkt gospodarki leśnej - jest naturalnym, atrakcyjnym i stale odnawialnym surowcem i źródłem energii.

Przed Lasami Państwowymi stoi także ważne wyzwanie przyjęcia tysięcy, a nawet milionów ludzi, którzy chcą w nich wypoczywać, uprawiać ciche sporty, uczyć się i wychowywać. Polityka informacyjno-edukacyjna Lasów Państwowych i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie zakłada takie ukierunkowanie turystyki i potrzeb rekreacyjnych społeczeństwa, aby nadmierna inwazja człowieka nie zagrażała przyrodzie. Obiekty służące edukacji i rekreacji mają poprawiać jakość wypoczynku, a jednocześnie nie dopuszczać do zbytniej eksploatacji niektórych obszarów np. upraw leśnych, stref ochrony roślinności rzadkiej, czy miejsc gniazdowania ptaków chronionych.

Lasy Państwowe w całej Polsce przygotowały do dyspozycji turystów 22 tys. km szlaków pieszych, prawie 21 tys. km rowerowych i ok. 3 tys. km konnych. Dostępna jest baza noclegowa na którą składa się prawie 4 tys. miejsc w atrakcyjnie położonych ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, kwaterach myśliwskich i pokojach gościnnych. W lesie można rozbić namiot na ponad 300 leśnych polach biwakowych, w 600 miejscach biwakowania i ponad 200 obozowiskach. O dostępności bazy noclegowej w Lasach Państwowych można dowiedzieć się na stronie internetowej www.czaswlas.pl.

Aby zachować lasy dla przyszłych pokoleń niezbędne jest podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z nich. Temu celowi służy edukacja leśna społeczeństwa prowadzona przez leśników. Od 2003 roku jest to jedno z podstawowych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe.

Od blisko 10 lat każde nadleśnictwo w Polsce przygotowuje i realizuje własne programy edukacyjne kierowane do społeczeństwa. Największą grupą odbiorców są dzieci i młodzież. Dla nich leśnicy organizują wycieczki do lasów, spotkania w szkołach, są obecni podczas imprez plenerowych, konkursów, jubileuszy. Ludzie zielonego munduru bardzo aktywnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności, współpracują z organizacjami pozarządowymi i samorządami. Ze swoją misją wychodzą także do mieszkańców wielkich miast i wspierając swoją obecnością duże wydarzenia społeczne.

W ubiegłym roku z różnych form edukacji przyrodniczo-leśnej prowadzonej przez leśników na terenie RDLP w Krakowie skorzystało blisko 70 tys. osób, w tym ponad 23 tysiące dzieci i młodzieży. W lekcjach i spotkaniach w terenie wzięło udział ponad 18 tys., dorosłych. W czasie festynów, pokazów i targów na leśnych stoiskach edukacyjnych odwiedziło nas ponad 15 tysięcy osób.

W lasach można się uczyć i bezpiecznie spędzać czas. Służy temu wiele obiektów edukacyjnych. W Małopolsce do najważniejszych należą: Ośrodek Edukacji Leśnej w Roztoce Małej na terenie Nadleśnictwa Piwniczna, Centrum Szkoleniowe i Izba Leśna na Kopciowej w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Krynicy oraz Izba Leśna przy Nadleśnictwie Niepołomice. Do dyspozycji turystów jest ponad 30 ścieżek przyrodniczych, 8 izb edukacyjnych i blisko 100 innych obiektów służących edukacji leśno-przyrodniczej, takich jak: punkty edukacyjne, wiaty leśne edukacyjne i miejsca do biwakowania.

Pięknym prezentem od małopolskich leśników na wakacje jest otwarta 21 czerwca Leśna Ścieżka Edukacyjna Raba Wyżna-Bielanka, która będzie służyć mieszkańcom tych okolic oraz turystom poszukującym spuścizny Ojca Świętego Jana Pawła II, wiedzy historycznej i kulturowej, zdrowia, spokoju i wypoczynku. Trasa ma 9 km długości, 12 przystanków tematycznych i można ją pokonywać pieszo lub rowerem.

Ścieżkę wybudowano dzięki staraniom Nadleśnictwa Nowy Targ, przy współpracy nauczycieli i uczniów Gimnazjum Jana Pawła II oraz wsparciu WFOŚiGW w Krakowie. Przemierzając szlak z Raby Wyżnej do Bielanki można lepiej poznać i zrozumieć życie lasu, a także zadania organizacji Lasy Państwowe, która od 90 lat zarządza lasami Skarbu Państwa.

Nowotarscy leśnicy przygotowali także i wydali specjalny Przewodnik, który jest przekazywany nieodpłatnie zainteresowanym. Folder można również pobrać ze strony internetowej Nadleśnictwa Nowy Targ - www.nowytarg.krakow.lasy.gov.pl/prezenty

Odwiedzając w wakacje lasy Nadleśnictwa Nowy Targ trzeba koniecznie wpisać w kalendarz pobytu wizytę na ścieżce edukacyjnej „Bór na Czerwonem”, wiodącą przez tereny unikatowego na skalę europejską orawskiego torfowiska wysokiego. Otwarta w 2010 roku ścieżka stała się przebojem wśród turystów i mieszkańców. Przystosowana w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych pozwala dojechać wózkiem inwalidzkim na platformę widokową, z której rozciąga się zachwycający krajobraz torfowiska. Z tej ścieżki korzysta wiele Domów Pomocy Społecznej, przedszkoli i szkół integracyjnych z dużych aglomeracji – Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza.
Przebywając w Rabce Zdrój warto pospacerować ścieżką edukacyjną w uroczysku „Krzywoń” i przysiąść w malowniczo położonej wiacie leśnej, tuż przy leśniczówce leśnictwa Rabka i strumieniu słynnym z wody cudownej zwanej „Pocieszną Wodą”.

Swoją magiczną moc ma także leśna ścieżka pieszo-rowerowa biegnąca wzdłuż południowych zboczy Babiej Góry - od Zubrzycy Górnej, po Stańcową w Lipnicy Wielkiej. Na swojej trasie przecina najpiękniejsze polany orawskie m.in. Halę Śmietanową z bacówką, w której można zakupić oscypki, Polanę Gubernasówkę - prawdziwą ostoję ciszy i spokoju czy Przywarówkę. Wszystkie objęte ochroną przez Babiogórski Park Narodowy.
Lasy Państwowe promują także sporty przyjazne przyrodzie i odpoczywającym w ciszy lasu ludziom. W ostatnich latach w małopolskich lasach powstały setki kilometrów tras turystycznych pieszych, rowerowych, konnych. Leśnicy zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury i korzystania z walorów leśnego, naturalnego spa.
Działają dwa Leśne Kompleksy Przyrodnicze „Lasy Beskidu Sądeckiego” oraz „Puszcza Niepołomicka”, które obrazują zmienność warunków siedliskowych, różnorodność składu gatunkowego lasu i wielość pełnionych przez niego funkcji. W ramach Leśnych Kompleksów Promocyjnych leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe i prowadzą edukację leśną społeczeństwa.

Zapraszając gości do lasów Lasy Państwowe starają się sprostać wymaganiom współczesności. Przy drogach krajowych funkcjonuje coraz więcej parkingów leśnych. Najnowocześniejszy z nich powstał w 2011 roku w Nadleśnictwie Niepołomice w ramach ogólnopolskiego programu „Aktywne udostępnianie lasu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto