Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Skórczewski pokazał swoje prace [wideo]

Grzegorz Pękała
Grzegorz Pękała
Rzadko można je oglądać, długo trzeba czekać na jego nowe dzieło. Doczekaliśmy się wczoraj. Znakomitemu artyście i jego żonie, obchodzącej imieniny, koncert "podarował" Grzegorz Turnau.

Nie zabrakło także innych sław. Byli m.in. Janina Ochojska i Jan Nowicki. Sala balowa Willi Decjusza na Woli Justowskiej zapełniła się całkowicie. Po muzycznym podarku goście przeszli do sali kominkowej, gdzie ustawiono kilkadziesiąt grafik. Możecie obejrzeć wideo i wywiad z artystą.

Na wystawie "Natura" zgromadzono miedzioryty z przestrzeni wielu lat, będące wyobrażeniem artysty o ogrodach - i rzeczywistych, przepełnionych zielenią i splątanymi gałęziami, jak i tych ze sfery wspomnień i filozoficznych rozważań. Jest też premierowa kompozycja - "Villa Decius". Wszyscy chętni mogą oglądać grafiki do 12 czerwca w pałacu przy ul. 28 lipca 17a.

 


Krzysztof Skórczewski

Urodził się w Krakowie, gdzie w latach 1965-1971 studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w pracowniach profesorów: Adama Marczyńskiego, Mieczysława Wejmana, Włodzimierza Kunza i Franciszka Bunscha. Jako młody twórca zadebiutował w latach siedemdziesiątych wielkoformatowymi pracami wykonanymi w technice linorytu. Doskonalenie warsztatu artystycznego kontynuował w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej w Sztokholmie, gdzie pod kierunkiem profesora Nilsa G. Stenqvista zainteresował się i zafascynował miedziorytem. Od tego momentu, ta wymagająca technika stała się jego ulubionym sposobem wyrażania i artystycznego przekazu. Artysta poświęcił jej liczne cykle graficzne między innymi: "Wieże", "Ogrody" czy "Kraków". Od połowy lat dziewięćdziesiątych K. Skórczewski tworzy również prace w technikach malarskich: pastele, akwarele oraz rysunki.

W trakcie blisko czterdziestu lat twórczości uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą między innymi: we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwecji, Japonii i USA. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym: Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (II Nagroda, 1972 oraz Nagroda Fundowana, 1986), Towarzystwa "Albertina Sammlung" w Wiedniu (1972), II Międzynarodowego Festiwalu Grafiki w Mentona we Francji (I Nagroda, 1989).

W ramach pracy dydaktycznej K. Skórczewski współpracował z Utah University w Salt Lake City w USA, Europejską Akademią Sztuki w Warszawie, a od roku 2004 w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi Zakład Grafiki. Fascynacja artysty techniką miedziorytu trwa do dziś, czego wyrazem jest najnowsza praca prezentowana na wystawie w Willi Decjusza.

 


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto!
Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście.
Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto