Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zmienia się wielki "spacerniak" Czyżyn. Rośnie Cogiteon, budują nową drogę, są osiedla, akademiki, muzeum

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Lewy dolny róg - Cogiteon. Po prawej dawny pas startowy. W oddali osiedla i akademiki. W miejscu budowanego Małopolskiego Centrum Nauki znajdowały się porzucone ogródki działkowe, gdzie były wysypiska śmieci, zdziczała roślinność, jak również blaszaki, w których nocowali bezdomni. Zamiana tego w nowoczesna inwestycję nie wzbudziła kontrowersji. Ale nowa droga już tak... Widać jej budowę pośrodku zdjęcia.
Lewy dolny róg - Cogiteon. Po prawej dawny pas startowy. W oddali osiedla i akademiki. W miejscu budowanego Małopolskiego Centrum Nauki znajdowały się porzucone ogródki działkowe, gdzie były wysypiska śmieci, zdziczała roślinność, jak również blaszaki, w których nocowali bezdomni. Zamiana tego w nowoczesna inwestycję nie wzbudziła kontrowersji. Ale nowa droga już tak... Widać jej budowę pośrodku zdjęcia. Szymon Korta
Kiedyś startowały tu samoloty, kiedy przestały dawny past startowy w Czyżynach stał się miejscem spacerów i spotkań, były też festiwalowe imprezy. Pojawiło się Muzeum Lotnictwa Polskiego, wyrosły akademiki, a wraz z nim osiedla bloków. Tych ostatnich przybywa najwięcej. Teraz budowane jest Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. I sporna, wzbudzającą kontrowersje droga do niego... A pas startowy, ciągle trwa, ale coraz mniej widać tego największego "spacerniaka" Czyżyn, a może i całego Krakowa.

Sporo w okolicy jest ciągle terenu zielonego, ale trudno uwierzyć, że i on z czasem nie zostanie zabudowany. Nowa droga daje większe możliwości. Przypomnijmy też, że w innym rejonie pas startowy został swego czasu zniszczony. Co czeka tę okolicę w przyszłości? Zobaczymy.

Cogiteon

Budowa centrum rozpoczęła się z końcem marca 2021 roku. Planowane zakończenie prac to sierpień 2023, czyli już inwestycja zaliczyła poślizg. Wewnątrz obiektu będzie m.in. wystawa stała “Człowiek i jego marzenia” z setką urządzeń interaktywnych, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci oraz sale konferencyjne. Dotychczas najbardziej skomplikowany był montaż 20-tonowych dźwigarów nad halą wystaw.

Wyzwaniem będzie organizacja ogrodu spacerowego na dachu. W ramach inwestycji powstanie też 2-hektarowy park oraz zielony dach, po którym będzie można spacerować.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum mieści się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, utworzonego przed I wojną światową przez Austriaków i zlikwidowanego w 1963 r. z powodu rozbudowy Nowej Huty. Dzięki istnieniu Muzeum teren ten cały czas ma funkcję lotniczą.

Zalążkiem Muzeum był powołany w 1963 r. przez Zarząd Główny Aeroklubu PRL Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim, który zaczął gromadzić swoje eksponaty na nieczynnym już lotnisku Rakowice-Czyżyny. W dniach 23 sierpnia – 12 września 1964 roku zorganizował on wielką wystawę lotniczą z okazji XX-lecia PRL. W 1967 r. Ośrodek został przekształcony w Muzeum Lotnictwa, podległe najpierw Naczelnej Organizacji Technicznej, a od 1971 r. Ministerstwu Komunikacji. Po reformie samorządowej w 1998 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego stało się instytucją kultury województwa małopolskiego.

Akademiki

Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej to:

  • 5 domów studenckich
  • 1066 pokoi
  • 2400 łóżek
  • 205 miejsc parkingowy
  • i legendarny już klub "Kwadrat"

Pas startowy w Czyżynach

Lotnisko Rakowice-Czyżyny w Krakowie – historyczne, rozformowane lotnisko znajdujące się w krakowskiej dzielnicy Czyżyny, od 2003 ponownie czynne okazjonalnie na części swojego pierwotnego obszaru jako lądowisko Kraków-Czyżyny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W 2008 oraz 2021 większość obszaru została wpisana do rejestru zabytków. Lotnisko powstało na terenie podkrakowskiej wsi Rakowice w 1912 w związku z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier. W 1918 roku stało się jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. Po II wojnie światowej lotnisko zaczęło traci na znaczeniu, m.in. przez powstającą okoliczną zabudowę utrudniającą loty. Od 1953 zaczęto systematyczną likwidację lotniska przenosząc poszczególne działy w inne miejsca. W 1963 zlikwidowano lotnisko. W momencie likwidacji posiadało betonową drogę startową, która z czasem stałą się właśnie wielkim deptakiem...

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto