Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. W Czyżynach, na dawnym lotnisku, ma powstać centrum badawczo-edukacyjne. "Pilna konieczność zwiększenia bezpieczeństwa Małopolan"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz
10 instytucji – państwowych, samorządowych, naukowych, dydaktycznych oraz reprezentujących służby ratownicze – chce powołać w Krakowie „Centrum edukacyjno-badawcze i szkolenia służb ratowniczych w Małopolsce”. Centrum miałoby edukować w zakresie: transportu, ratownictwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ośrodek miałby powstać w obrębie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

„Utworzenie lokalnej jednostki zajmującej się naukowymi badaniami różnego typu zagrożeń oraz szkoleniem służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Małopolsce wynika z pilnej konieczności zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu” - podkreślono w liście intencyjnym. „Centrum może się stać się w tej części Europy unikatową jednostką edukacyjno-badawczo-szkoleniową w obszarach: transportu, ratownictwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego” – podnoszą sygnatariusze listu.

Nowa instytucja - wskazują jej pomysłodawcy - miałaby zająć odpowiednio zagospodarowany fragment pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, pozostającego w administracji Muzeum Lotnictwa Polskiego i Politechniki Krakowskiej.

-Pozwoliłoby to zachować w należytym stanie lotnicze i historyczne dziedzictwo związane z terenem dawnego lotniska, a jednocześnie otworzyłoby przed tą zabytkową przestrzenią nowe możliwości - mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Zgodnie z jego zapowiedziami, uczelnia podjęła już współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Rzeczpospolitej Polskiej mającą na celu przygotowanie konkursu na zagospodarowania przestrzenne terenu wokół pasa startowego.

- Z założeniem, że ma to być miejsce pełne zieleni i otwarte dla mieszkańców, wolne od „betonozy” i wielkich gmachów - podkreśla rektor PK.

Koncepcja utworzenia centrum edukacyjno-badawczego przewiduje wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich, niezbędnych dla utrzymania wartości użytkowej i historycznej pasa startowego oraz - w ograniczonym przepisami zakresie – jego funkcji lotniczych (utrzymanie lądowiska na potrzeby organizacji imprez o charakterze lotniczym i epizodycznych startów i lądowań statków powietrznych).

W ramach centrum przewiduje się działalność szkoleniową i badawczą w zakresie:

  • szkolenia służb ratowniczych (Straż Pożarna, Policja, jednostki ratownicze),
  • szkoleń z zakresu obsługi profesjonalnych dronów, wspomagających służby bezpieczeństwa i służby ratownicze,
  • szkoleń kierowców pojazdów „szczególnego przeznaczenia” (przewożących osoby ochraniane i „znaczne” wartości) i pojazdów służbowych (operacyjnych) (m.in. Policji, służb ratowniczych, itp.),
  • realizacji eksperymentów procesowych, realizowanych dla organów wymiaru sprawiedliwości i Instytutu Ekspertyz Sądowych,
  • szkoleń z zakresu pomiarów hałasu i emisji toksycznych składników spalin dla administracji drogowej i policji,
  • badań pojazdów samochodowych oraz „autonomicznych” systemów prowadzenia pojazdów, ćwiczeń geodezyjnych lub badań nawierzchni drogowych i materiałów stosowanych do oznakowania dróg,
  • badania i oceny bezpieczeństwa ruchu niechronionych użytkowników ruchu
  • oceny wpływu na bezpieczeństwo ruchu i funkcjonowanie w rzeczywistych warunkach środków organizacji ruchu drogowego stosowanych w stałej i czasowej formie,
  • prowadzenia zajęć edukacyjnych, w tym warsztatów, lekcji muzealnych, spacerów historycznych oraz prezentacji statków powietrznych i demonstracji technik lotu oraz zawodów i konkursów modelarskich
  • okazjonalnej organizacji plenerowych wystaw technicznych (w tym np.: organizacji prezentacji i targów różnego typu maszyn oraz pojazdów) i innych działań edukacyjnych, organizacji imprez sportowych (biegów, zawodów modeli, latawców itp.) oraz wydarzeń kulturalnych (koncerty, zloty, rekonstrukcje historyczne).

W sytuacjach kryzysowych, na terenie „Centrum” możliwe byłoby zorganizowanie lądowiska helikopterów, szpitala polowego czy punktu pomocy doraźnej.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto