MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Węzeł Mistrzejowice budowany jest w jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Krakowie. Zobaczcie powstający obiekt w wiosennej scenerii

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Obiekt budowany jest na północnej granicy Krakowa w pobliżu zalewu w Zesławicach
Obiekt budowany jest na północnej granicy Krakowa w pobliżu zalewu w Zesławicach Marcin Banasik
Węzeł Mistrzejowice to kluczowy element największych inwestycji drogowych ostatnich lat, które mają domknąć obwodnice Krakowa i umożliwić połączenie trasą ekspresową S7 z Warszawą. Obiekt budowany jest na północnej granicy Krakowa w pobliżu zalewu w Zesławicach. W pobliżu węzła jest wiele pól uprawnych i miejsc pełnych zieleni. Sami zobaczcie!

Symulacja na YouTube

Głośno o mistrzejowickim węźle zrobiło się w lutym 2022 r., kiedy w serwisie YouTube pojawił się film pokazujący symulację ruchu na węźle łączącym budowaną trasą S7 z obwodnicą krakowską. Film zwraca uwagę na to, że według ówczesnego projektu węzeł Kraków Mistrzejowice stanie się najbardziej zakorkowanym i niedrożnym węzłem na krakowskim ringu.

Po zleceniu dodatkowych analiz, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznała, że zmiany są potrzebne i zleciła przeprojektowanie węzła. Wnioski z analizy przeprowadzonej przez Politechnikę Krakowską potwierdziły, że większość obaw, które zgłaszali wcześniej pasjonaci tematyki transportowej potwierdziło się. Węzeł łączący drogę S7 i północną obwodnicę Krakowa został źle zaprojektowany i wymagał zmian.

Oddala się termin zakończenia inwestycji

Okazuje się jednak, że przeprojektowanie węzła niesie za sobą poważne konsekwencje w postaci oddalającego się terminu zakończenia inwestycji. Głównym powodem jest konieczność starania się o wydanie decyzji ZRID dotyczącej zmodyfikowanej wersji węzła. Dokument został złożony w maju 2023 roku do urzędu wojewódzkiego. GDDKiA wciąż czeka na decyzję wojewody.

Zgodnie z wyjaśnieniami GDDKiA, główne jezdnie estakady nie ulegają zmianom wymagającym nowych decyzji, dlatego prace przy nich mogą być kontynuowane. To jednak nie rozwiązuje sprawy – węzeł jako całość nie może powstać, bo nie ma pozwolenia na budowę przeprojektowanych zjazdów i wjazdów na węzeł.

Dwa "zridy"

Joanna Paździo, rzecznik prasowa wojewody małopolskiego zaznacza, że ta inwestycja tak naprawdę obejmuje dwa „zridy”. Pierwszy dotyczy głównej części węzła, czyli prowadzone jest postępowanie dotyczące zmiany zatwierdzonego projektu budowlanego.

- Dodatkowo, zmiany projektowe w zakresie kształtu obiektu inżynierskiego „węzeł Mistrzejowice” spowodowały, że niezbędne było zwiększenie pasa drogowego dla tej inwestycji. Dlatego też zaistniała konieczność uzyskania przez inwestora „uzupełniającego” zezwolenia na realizację inwestycji drogowej na teren niezbędny do realizacji inwestycji. W tym zakresie jest prowadzone drugie postępowanie. Toczą się zatem dwa postępowania - mówi Joanna Paździo.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Węzeł Mistrzejowice budowany jest w jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Krakowie. Zobaczcie powstający obiekt w wiosennej scenerii - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto