Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków przymierza się do dużych remontów torowisk

Redakcja
Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przyjęli harmonogram modernizacji krakowskich torowisk na najbliższe lata.

Jeszcze w tym roku ma się zacząć przebudowa torowiska na rondzie Kocmyrzowskim. Wymienione zostaną tory, sieć trakcyjna oraz oświetlenie. Prace zakończą się w 2017 roku.

Na przyszły rok zaplanowano przebudowę ulicy Basztowej. Ten remont miał się odbyć w tym roku, ale ostatecznie trzeci etap domykania ruchu jednokierunkowego na odcinku od dworca do Piłsudskiego zacznie się na początku 2017 roku.

W przyszłym roku ZIKiT zamierza ogłosić także przetarg na przebudowę ul. Zwierzynieckiej, Kościuszki, pętli tramwajowej „Salwator” i podstacji trakcyjnej Tenczyńska, która planowana jest w 2018. Odbyły się już konsultacje z mieszkańcami ws. wymienionych ulic. Mieszkańcy skarżyli m.in. na uciążliwy hałas powodowany przez tramwaje. Po remoncie ten problem ma być wyeliminowany.

Ponadto w roku 2018 mają zostać poczynione przygotowania do przebudowy ul. Krakowskiej i al. Solidarności, na odcinku od pl. Centralnego do ul. Bulwarowej. W kolejnych latach możliwe do wykonania są także remonty torowisk na ul. Starowiślnej (2020 rok) i Królewskiej - od Alei Trzech Wieszczów do ul. Rydla (2021 rok). W tym ostatnim przypadku dodatkowo przebudowana zostanie pętla tramwajowa Bronowice Małe oraz skrzyżowanie ul. Królewskiej z Alejami Trzech Wieszczów.

Szacunkowy koszt wszystkich remontów wynosi ok. 150 mln zł. Ponad połowę, ok. 76 mln zł, stanowić będzie unijne dofinansowanie.

-Zakres prac będzie szeroki. Obejmie wymianę starych torowisk, nawierzchni jezdni, sieci trakcyjnych, oświetlenia oraz przebudowę mediów znajdujących się pod powierzchnią ulic. Na przebudowywanych ulicach zostanie także uporządkowane parkowanie w wydzielonych zatokach postojowych. Z inwestycji skorzystają piesi i pasażerowie - przekonuje Franciszek Szczur-ko z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przy okazji przebudowy ul. Starowiślnej, chodnik na odcinku od ul. Dietla do Miodowej zostanie poszerzony o dwa metry. Na ulicy pojawią się też podniesione przystanki, typu „wiedeńskiego”.

W miejscach wymagających wyciszenia lub ograniczenia wibracji stosowany będzie tzw. system masy odsprężynowanej, który zminimalizuje hałas i polepszy komfort podróży.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto