Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prace konserwatorskie Fortu nr 31 "św. Benedykt". Zmiany zbliżają się wielkimi krokami

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Fort nr 31 "św. Benedykt" miał zostać sprzedany, jednak interweniujący mieszkańcy, miłośnicy zabytków oraz radni dzielnicy wywalczyli dla fortu drugie życie. Teraz przy zabytku zaczęły się prace remontowe. Ich zakres ma obejmować remont konserwatorski muru przedbramia fortu i jego wejścia oraz konserwację oryginalnego mostku wraz z bramą i portalem.

Będzie opłata za zwiedzanie Wenecji

od 16 lat

Początkowo zabytek przez długi czas pozostawał zamknięty oraz niedostępny dla mieszkańców. Rada dzielnicy, tuż po wysłaniu do Urzędu Miasta Krakowa zapytania na temat tego, co będzie działo się z fortem, otrzymała informacje o jego planowanej sprzedaży. Pomysł sprzedaży budowli nie spodobał się zarówno radzie dzielnicy, jak i mieszkańcom Krakowa, którzy wyrazili wyraźny sprzeciw wobec planów miasta.

Z tej okazji we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące tego, w jaki sposób ma zostać zagospodarowany Fort nr 31 „św. Benedykt” znajdujący się na Wzgórzu Lasoty na krakowskim Podgórzu. Wśród pomysłów pojawiły się propozycje przeznaczenia budynku na muzeum, galerie sztuki, czy też przeznaczenia części fortu na punkt widokowy wraz z kawiarenkami. Mieszkańcy proponowali także zagospodarowanie budynku w taki sposób, aby mógł służyć aktywności społecznej np. poprzez pracownie artystyczne.

Ostateczna prezentacja programu funkcjonalno-użytkowego będzie możliwa po jego zaakceptowaniu przez konserwatora zabytków, co wstępnie planowane jest na przełom miesiąca sierpnia i września.

W zakresie form wykorzystania obiektu, w ramach prac dotyczących opracowania programu funkcjonalno-użytkowego brane są pod uwagę wnioski z przeprowadzonych konsultacji społecznych. Ponadto istotnym determinantem mającym wpływ na możliwe do wprowadzenia funkcje obiektu jest konieczność zminimalizowania ingerencji w strukturę zabytkowego fortu wieżowego i występujące w tym aspekcie ograniczenia architektoniczne - wyjaśnia rzecznik Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie

Historia

Fort nr 31 „św. Benedykt” jest ostatnim zachowanym w Polsce fortem wieżowym. Za autora obiektu uznaje się Feliksa Księżarskiego – krakowskiego architekta XIX wieku, natomiast nazwa zabytku pochodzi od pobliskiego kościółka św. Benedykta. Budowla umiejscowiona jest na Wzgórzu Lasoty, co także nie jest przypadkowe, ponieważ jak się okazuje, tego typu wieże budowano tylko i wyłącznie na wzgórzach. Otoczenie drzew i spokojna lokalizacja z dala od zgiełku miasta powoduje, że fort jest częstym miejscem odwiedzin okolicznych mieszkańców.

Zabytek w latach 90. ubiegłego wieku został poddany pracom remontowym. W zakres działań wchodziły między innymi remont dachu oraz podłączenie wody i kanalizacji. Pomimo tego fort w porównaniu do innych tego typu budowli jest w bardzo dobrym stanie, nadal wymaga jednak napraw i dalszych inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Prace konserwatorskie Fortu nr 31 "św. Benedykt". Zmiany zbliżają się wielkimi krokami - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto