Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach. Nowa wystawa w Muzeum Galicja

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ryszard Ores z przyjaciółmi w getcie krakowskim, ok. 1941 roku
Ryszard Ores z przyjaciółmi w getcie krakowskim, ok. 1941 roku materiały prasowe
„Sweet Home Sweet: Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” to wystawa poświęcona trzem pokoleniom rodziny Oresów - krakowskich Żydów, a także pamięci i narracji o Holokauście, ukazująca relacje potomków ocalałych z Polską. „Sweet Home Sweet” od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 r. w Żydowskim Muzeum Galicja.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Wystawa stworzona przez Żydowskie Muzeum Galicja opowiada o Ryszardzie Oresie, jego rodzinie i związkach z Polską. Jej trzon stanowią materiały wizualne, które bohater wystawy tworzył i zbierał przez całe swoje życie, ale zawiera także wywiady z członkami jego rodziny oraz archiwalne dokumenty i przedmioty, które ukazują niezwykle skomplikowaną relację żydowskiej rodziny z krajem pochodzenia. Jest to historia o głębokiej tęsknocie, pomimo bólu i traumy, a także opowieść o odwadze i nadziei.

Ryszard Ores urodził się w Krakowie w 1923 r. w żydowskiej rodzinie, dzieciństwo spędził w centrum miasta wraz z matką i siostrą, chodził do żydowskiej szkoły i do szkoły publicznej. Gdy miał 15 lat, wybuchła wojna. Ores przeżył krakowskie getto, obóz w Płaszowie i kilka innych obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec. Niemal cała jego rodzina została zamordowana.

Przebywając w getcie, Ryszard Ores robił zdjęcia swoich znajomych. Symboliczne dowody istnienia jego rodziny i przyjaciół, w większości zamordowanych w czasie Holokaustu. Razem ze zbiorem przedwojennych fotografii ukrył je w słoju w Płaszowie i wykopał po wojnie. Na wystawie w Żydowskim Muzeum Galicja kolekcja ta została po raz pierwszy zaprezentowana w całości.

„Kiedy [mój ojciec] przebywał w krakowskim getcie, wciąż fotografował, a te zdjęcia zostały zakopane w Płaszowie i odnalezione po wojnie, ukrył je w słoju, w szklanym słoju w Płaszowie… Więc siedziałam z nim w jego domu nad tymi fotografiami i pytałam go o każdą osobę na każdym zdjęciu […] I powiedział mi. Pamiętał ich imiona, pamiętał, czy przeżyli wojnę, pamiętał wszystko, co ich dotyczyło” - wspomina córka Ryszarda Oresa Michelle.

Większość swojego życia Ryszard Ores spędził w Stanach Zjednoczonych, ale wielokrotnie powracał do rodzinnego miasta, pozostając w kontakcie z przyjaciółmi z Krakowa, wśród których byli bohaterowie krakowskiego getta, m.in. Julian Aleksandrowicz i Tadeusz Pankiewicz. W Nowym Jorku zbierał fundusze na wyposażenie medyczne dla kliniki w Krakowie, na renowację i porządkowanie miejsc związanych z dziedzictwem żydowskim w tym mieście. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Oświęcimskim.

Choć sam Ryszard Ores zmarł w 2011 roku, drugie i trzecie pokolenie jego rodziny pozostało zaangażowane w życie żydowskie w Polsce.

“Wystawa opowiada historię o tym, jak jedna rodzina zbudowała własne silne więzi z krajem pochodzenia, wciąż żyjąc z bólem i traumą Holokaustu. Stawia też istotne pytania o wzajemne relacje pomiędzy Polakami a żydowskimi ocalałymi i ich rodzinami, mając na celu zrozumienie tych współczesnych związków” – zapowiada wystawę Muzeum Galicja.

„Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” to zarówno historyczne listy, dokumenty, fotografie, jak i materiały audiowizualne: wywiady i świadectwo Ryszarda Oresa, nagrane w latach 90. XX wieku, a także wywiady z członkami rodziny zarejestrowane specjalnie na potrzeby wystawy.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 20 sierpnia 2021, a uroczyste otwarcie jest zaplanowane na 12 września 2021.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach. Nowa wystawa w Muzeum Galicja - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto