Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Obchody 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Plan uroczystości

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Aneta Zurek / Polska Press
W 1920 roku wojska bolszewickie stanęły u bram Warszawy. W poniedziałek, 15 sierpnia, odbędą się uroczystości związane z obchodami 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Na wydarzenia zapraszają oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obchody uroczystości rozpoczną się mszą świętą w Katedrze Wawelskiej o godzinie 10. Następnie o godzinie 11.30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki odbędą się zaplanowane uroczystości.

Cud nad Wisłą

12 sierpnia 1920 r. wojska bolszewickie dotarły do Warszawy. Do decydujące starcia miało dojść na linii Wisły.

Przygotowany przez polskie dowództwo plan obrony Warszawy wymagał powstrzymania trzykrotnie silniejszych wojsk wroga do czasu kontruderzenia sił skoncentrowanych pod dowództwem Piłsudskiego nad Wieprzem. Z braku silnych odwodów rzucono do walki młodzież gimnazjalną i studencką, której za całe wyszkolenie wojskowe musiał czasem wystarczyć błyskawiczny kurs obsługi karabinu - wyjaśnia IPN.

15 sierpnia 1920 r. oddziały obrony stolicy powstrzymały atak wojsk bolszewickich pod Radzyniem, a wojska gen. Sikorskiego powstrzymały wroga pod Płockiem i Modlinem. Siły bolszewickie zostały zmuszone do ucieczki tuż po natarciu znad Wieprza grupy uderzeniowej Piłsudskiego.

Wygrana bitwa okazała się ogromnym zwycięstwem Polaków, przez co została określona "cudem nad Wisłą". Przypadła w dniu kościelnego święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Straty ze strony polskiej szacuje się na około 4500 tysiąca zabitych, 22 tysiące rannych i 10 tysięcy zaginionych. Dokładne dane związane ze szkodami, jakie zostały wyrządzone sowietom, nie są znane, jednak szacuje się, że około 25 tysięcy bolszewików poległo i zostało ciężko rannych, a 60 tysięcy trafiło do polskiej niewoli.

Dzień 15 sierpnia w 1923 roku na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą ustanowiono Świętem Wojska Polskiego. W 1950 r. władza komunistyczna zmieniła obchody Świętem Wojska Polskiego na 12 października. Ta data wiązała się z obchodami rocznicowymi bitwy pod Lenino z 1943 r., natomiast ponowne przywrócenie obchodów na dzień 15 sierpnia zostało przywrócone dopiero w 1992 roku.

Największe pożary we Francji od stu lat

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Obchody 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Plan uroczystości - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto