Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. O teatrze Jerzego Jarockiego opowie nowa wystawa w Starym Teatrze

AP
„Aktor w Teatrze Jerzego Jarockiego” wystawa w Starym Teatrze
„Aktor w Teatrze Jerzego Jarockiego” wystawa w Starym Teatrze Andrzej Banaś
Jeden z największych artystów polskiego teatru, przez cztery dekady związany etatowo ze Starym Teatrem, wyreżyserował wybitne spektakle, a także współtworzył zespół artystyczny tej instytucji. Do 6 listopada w Muzeum Starego Teatru (MICET) przy ul. Jagiellońskiej 1 czynna będzie wystawa poświęcona Jerzemu Jarockiemu.

Zdjęcia i fragmenty nagrań video z wystawionych sztuk, wypowiedzi reżysera i artystów z nim współpracujących, budują przestrzeń wzajemnych relacji, inspiracji, dialogu i poszlak, wprowadzają w procesy scenicznej pracy złożyły się na wystawę „Aktor w Teatrze Jerzego Jarockiego”. To dokumentacja z kilkunastu przedstawień zrealizowanych przez reżysera w Starym Teatrze w latach 1962 -1997.

„Wyczytuję w tekście autora sensy i szukam sił, które mają te sensy ujawnić. Na tej podstawie powstaje scenariusz. Usuwam rzeczy zbędne, koncentrując w ten sposób „siły wybuchowe” i z tego rodzi się tekst do pierwszego spotkania z aktorem. […] Trzeba na aktorów przerzucić cały ciężar wszystkich szyfrów, aby oni zaczęli się tym posługiwać. Forma powstaje poprzez aktora” – to słowa Jerzego Jarockiego.

Jego teatr zapisany jest w aktorach. W ich głosie, ruchach, spojrzeniach, w sposobie uwalniania emocji, komunikacji między sobą i widzem. O magazynowaniu w sobie doświadczenia pracy z Jarockim, sposobie dochodzenia do postaci przez emocje zapisane w ciele i słowie, w wypowiadanej frazie, mówili aktorzy w trakcie pracy z reżyserem, ale też wiele lat później, również po śmierci artysty.

Jarocki, będąc na studiach w Moskwie, poznał znakomitą szkołę rosyjskiej teatralnej awangardy z początków XX wieku od bezpośrednich spadkobierców Konstantina Stanisławskiego czy Wsiewołoda Meyerholda. Proponowane przez nich psychofizyczne metody pracy aktora nad rolą, pogłębione o psychoanalizę Freuda, Jarocki testował w teatrach od początku swoich działań, głównie w Starym Teatrze w Krakowie.

Poszerzoną metodę Stanisławskiego sprawdzał zarówno w wystawianych sztukach Antoniego Czechowa, jak też we współczesnym repertuarze autorów amerykańskich. Ale przede wszystkim mógł ją z wielkim powodzeniem próbować inscenizując na scenie sztuki największych polskich pisarzy: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza i Sławomira Mrożka.
Wystawę można oglądać do 6 listopada przy ul. Jagiellońskiej 1. Wstęp na wystawę w ramach biletu do MICET.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. O teatrze Jerzego Jarockiego opowie nowa wystawa w Starym Teatrze - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto