Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: mieszkanie komunalne chciałoby wykupić 1200 osób. Wciąż nie mogą. Specustawa pomoże?

Katarzyna Janiszewska
Grzegorz Mehring
Prawie 1200 lokatorów czeka na możliwość wykupu mieszkania komunalnego. Z powodów nieuregulowanych spraw własnościowych w budynkach nie mogą tego zrobić. Gmina na sprzedaży zyskałaby 30 milionów złotych. Ale urzędnicy też mają związane ręce. Istniejący pat może rozwiązać tylko specustawa. Posłowie deklarują, że pomogą stworzyć nowe regulacje prawne.

Czytaj także: W środę wielkie otwarcie Futura Park Kraków [ZDJĘCIA]

Halina Kempska z mężem i trójką dzieci mieszka na os. Zielonym. Pięć lat stara się o wykup mieszkania. - Wszystkie kryteria spełniamy, ale na przeszkodzie stają względy proceduralne - mówi zrezygnowana. - Dla mnie to bardzo ważne, by mieć mieszkanie na własność. Czynsze ciągle rosną. Na dodatek zmieniają się przepisy i wkrótce moje dzieci nie będą mogły po mnie lokalu dziedziczyć.

W tym momencie jest ok. 180 budynków (głównie w Nowej Hucie) z nieuregulowanym stanem prawnym. Gmina ma w nich częściowe udziały, ale z powodów popełnionych kiedyś błędów nie da się ich wyodrębnić. Dawniej inaczej przeprowadzało się inwentaryzację. Dziś więc powierzchnia mieszkania wpisana w dokumentach nie pokrywa się z tą faktyczną.

Aby to naprawić, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Problem pojawia się, gdy miejsce pobytu któregoś jest nieznane lub swoim sprzeciwem blokuje cały proces. - Wyczerpaliśmy już wszystkie możliwości na poziomie samorządowym - mówi Bogusław Kośmider, szef rady miasta. - Wprowadziliśmy w tamtej kadencji wiele regulacji. Gmina wzięła na siebie koszty przeprowadzenia nowych podziałów. Ale i tak zawsze znajdzie się osoba, która powie nie, bo nie.

Dzięki specustawie gmina mogłaby załatwić sprawę decyzją administracyjną. Współwłaściciele zostaliby powiadomieni o tym, że podziały będą przeprowadzane na nowo. Ale brak zgody czy nieobecność któregoś z nich nie zamykałaby procesu. Ewentualne zastrzeżenia byłyby wyjaśniane w sądzie.

Wniosków o wykup mieszkań w budynkach o nieuregulowanym stanie prawnym jest dziś ok. 1200. Średnio gmina za mieszkanie (uwzględniając bonifikaty) dostanie 25 tys. zł, kasa miasta mogłaby więc zyskać 30 mln zł. - To bardzo szacunkowe dane, przy założeniu że nikt się nie wycofa, nabywcy zapłacą gotówką, wszystkie inne uwarunkowania będą korzystne - zaznacza Krystyna Dworakowska, zastępca dyrektora wydziału skarbu UMK. - O ustawie mówi się od lat, ale nadal jej nie ma.

Projekt jest gotów poprzeć poseł Andrzej Adamczyk z PiS. - Do każdej specustawy podchodzę ostrożnie - podkreśla. - Ale jeśli ma ona przynieść korzystne dla ludzi zmiany, to jestem za. Do posła Ireneusza Rasia (PO) na dyżurach w Nowej Hucie często zgłaszają się osoby mające problem z wykupem mieszkania. - Ludzie się buntują, mają słuszne pretensje - mówi Raś. - Tych, którzy zajmują lokal od lat, należy uwłaszczyć do końca. Trzeba to unormować, a na razie stoimy w miejscu. Jeśli nie trafimy na rafy konstytucyjne, to ustawa powstanie w 2012 r.

Wisła Kraków: po 25 latach otwarto wszystkie trybuny! Zobacz archiwalne zdjęcia remontowanego stadionu!

TOP 10 najwyższych budynków Krakowa [ZDJĘCIA]

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto