MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja w Nowej Hucie. Budowa tężni solankowej przy ulicy Padniewskiego

Redakcja Kraków
Joanna Urbaniec
Nowa Huta, znana z bogatej historii i unikalnej architektury socrealistycznej, wkrótce wzbogaci się o kolejną atrakcję, która ma szansę przyciągnąć zarówno mieszkańców, jak i turystów. Mowa o budowie tężni solankowej przy ulicy Padniewskiego, finansowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego miasta Krakowa. Inicjatywa ta, realizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM), ma nie tylko urozmaicić ofertę rekreacyjną dzielnicy, ale również przynieść korzyści zdrowotne dla odwiedzających.

Zabezpieczenie środków i przetarg na wykonawcę

W bieżącym roku budżetowym udało się zabezpieczyć niezbędne środki na realizację projektu budowy tężni solankowej. Jak informuje ZZM, jeszcze przed weekendem ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy robót. Oferty można składać do 6 maja, co podkreśla determinację w realizacji tego przedsięwzięcia.

- W tym roku budżetowym udało się zabezpieczyć środki na budowę tężni solankowej przy ul. Padniewskiego w ramach projektu Budżetu obywatelskiego miasta Krakowa - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Jak tłumaczy miejska jednostka, jeszcze przed weekendem został ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót. Oferty można składać do 6 maja do godz. 11.

Zarząd Zieleni Miejskiej wyraża nadzieję na pomyślne i bezproblemowe zakończenie procesu przetargowego, co pozwoli na realizację projektu zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

- Mamy nadzieję, że po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu tym razem bez komplikacji uda się zrealizować wolę mieszkańców wyrażoną w Budżecie Obywatelskim - pisze Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Korzyści zdrowotne tężni solankowych

Tężnie solankowe są znane z wielu korzyści zdrowotnych. Ich działanie wzmacnia systemy obronne organizmu i pomaga w naturalnym oczyszczaniu dróg oddechowych. Tężnia w Nowej Hucie będzie konstrukcją drewnianą, tradycyjnie wznoszoną, z wypełnieniem ram krzakami tarniny. Jest to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne, mające na celu produkcję „mgły wodnej” z roztworu solanki, co przynosi wymierne korzyści dla zdrowia.

- W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo - wyjaśnia miejska jednostka.

Tężnie w Krakowie i przyszłe plany

Kraków może pochwalić się już obecnością tężni solankowych nad Zalewem Nowohuckim i Zalewem Bagry. Budowa kolejnej tężni w Nowej Hucie stanowi rozszerzenie oferty rekreacyjno-zdrowotnej miasta. Warto również wspomnieć, że Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na opracowanie koncepcji oraz dokumentacji projektowej dla tężni solankowej w Swoszowicach, co pokazuje, że miasto stawia na rozwój infrastruktury wspierającej zdrowie i rekreację mieszkańców.

Nowa tężnia solankowa w Nowej Hucie ma szansę stać się nie tylko miejscem relaksu i odpoczynku, ale również ważnym punktem na mapie atrakcji Krakowa, przyciągającym zarówno mieszkańców, jak i turystów poszukujących naturalnych metod poprawy zdrowia i samopoczucia.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Żywe szachy na Budzeniu Sienkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto