Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: Literatura opanuje miasto! [ZDJĘCIA]

ank
23 kwietnia 2014 r., w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, na krakowskich Plantach pojawiło się 50 literackich ławek. Na każdej z nich zamontowano tabliczkę z nazwiskiem literackiego patrona: pisarza lub poety związanego z Krakowem.

Dobór autorów jest możliwie jak najszerszy, aby ze wszystkich stron zaprezentować bogactwo i różnorodność literackiej spuścizny Krakowa: od Jana Kochanowskiego po Ziemowita Szczerka, od Czesława Miłosza po… Grahama Mastertona (część jego Bazyliszka rozgrywa się właśnie w Krakowie). Swoje ławki mają też m.in. Jaroslav Hašek, Honoré de Balzac, Thomas Keneally, William Styron, Jacek Dukaj, Jerzy Pilch, Joseph Conrad, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem i Witold Gombrowicz.

Obok nazwiska na każdej tabliczce umieszczony został specjalny kod QR. Po zeskanowaniu go przy pomocy tabletu czy smartfona można trafić na stronę internetową projektu Literatura opanuje miasto, a tam przeczytać fragment tekstu danego autora i posłuchać jego nagrania w polskiej i angielskiej wersji językowej oraz zapoznać się z jego biogramem. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszymy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig, Ziemowita Szczerka. Warto podkreślić udział krakowskiego środowiska literackiego w projekcie, w rolę lektorów wcielili się bowiem pieśniarze, literaci, redaktorzy, dziennikarze literaccy i blogerzy, krytycy literaccy, m.in. Grzegorz Turnau, Bronisław Maj, Piotr Mucharski, Zośka Papużanka, Jerzy Franczak, Szymon Kloska, Tomasz Pindel, Łukasz Wojtusik, Marcin Wilk, Łukasz Dębski, a nawet (wykraczając daleko poza granice Krakowa) Graham Masterton i Robert Hass (wybitny poeta amerykański, tłumacz Czesława Miłosza).

Zobacz także literacki plan Krakowa!

Literacka Mapa Krakowa to przekrojowy, dostępny w dwóch wersjach językowych plan miasta, który ukazuje w przystępnej formie tradycje literackie Krakowa: jego współczesność, instytucje, miejsca i zabytki związane z literaturą. Intencją autorów nie było stworzenie kompletnej bazy danych, lecz zainspirowanie do własnych poszukiwań: zaproszenie odbiorców do odkrywania literackich adresów, pokazanie szkicu dziejów literatury w Krakowie i kontaktu z książką w różnych formach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto