Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: Dzień Dawcy Szpiku

red.
fot. materiał organizatora
W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza Dni Dawcy, podczas których wszystkie zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestotrzyletnim doświadczeniu Fundatora DKMS Polska, czyli DKMS Niemcy, od początku działalności udało nam się przebadać i zarejestrować 
w bazie Fundacji ponad 246 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 240 osób dało szansę na nowe życie Pacjentom.
Zarejestrowanie jednego potencjalnego dawcy w bazie DKMS Polska, w tym badanie cech zgodności tkankowej, wynosi 250 zł (oznaczane są antygeny A, B, C oraz DRB1* na poziomie wysokiej rozdzielczości). Podczas akcji rejestracji potencjalnych dawców w czasie ‘Dnia Dawcy Szpiku 
w Krakowie” ma nadzieję zarejestrować 100-150 potencjalnych dawców szpiku, których przebadanie to koszt 25 000 - 37 500 zł. Koszty te nie są niestety pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia, więc Fundacja DKMS Polska finansuje je ze środków własnych. Dzięki darowiznom od firm i osób fizycznych, także wpłaty z 1% podatku. Każda złotówka przekazana na konto DKMS będzie ogromnym wsparciem dla Fundacji.
Jako jedyna organizacja rejestrująca potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu ze śliny. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego DKMS, tak jak z krwi, oznacza cechy zgodności tkankowej.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: sobota 6 październik 2012 r.
Godziny: 11.00 - 18.00

Adres: ul. Kalwaryjska 65, 30-504 Kraków


Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu wymazu ze śliny i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl,
tel.: (22) 331 01 47,
email: [email protected],

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto