Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bałagan na Wesołej. Co tam się w ogóle obecnie dzieje? Sprawdzamy budynek po budynku

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Budynek Śniadeckich 5 - wystawiony w przetargu. ROK 2024.- Na kolejnych slajdach zobaczcie co się działo na Wesołej od momentu wyprowadzki szpitala
Budynek Śniadeckich 5 - wystawiony w przetargu. ROK 2024.- Na kolejnych slajdach zobaczcie co się działo na Wesołej od momentu wyprowadzki szpitala Anna Kaczmarz / Polska Press
Wpadka władz Krakowa. Poszpitalne tereny Wesołej miały zostać już dawno zagospodarowane. Były protesty, bo pojawiały się obawy, że część terenu zostanie wyprzedana, np. deweloperom. Miasto obiecało, że koncepcja powstanie jednak przy udziale mieszkańców i dla nich. A tu kilka dni temu Agencja Rozwoju Miasta Krakowa ogłosiła przetarg na sprzedaż jednego z budynków. Rozlało się oburzenie, a prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nakazał przetarg unieważnić. I dalej zagospodarowanie Wesołej to pieśń przyszłości, nieznanej. Co tam się w ogóle dziś dzieje? Zapytaliśmy ARMK.

Bałagan z Wesołą

– Agencja Rozwoju Miasta Krakowa miała komercyjne pomysły na wykorzystanie Wesołej, ale z nich zrezygnowała, gdyż wynik konsultacji społecznych był jednoznaczny. Mieszkańcy chcą Wesołej dla siebie – mówił z-ca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk w listopadzie 2023 roku. – Spółka nie ma zarabiać na Wesołej, ma zagospodarować poszpitalne tereny, tak by jak najlepiej służyły mieszkańcom.

Gdy pojawił się przetarg na sprzedaż budynków pod adresem Śniadeckich 5. (Działka o pow. 0,8279 ha, zabudowana budynkami połączonymi ze sobą przełączkami, o powierzchni użytkowej 2258 m2. Cena wywoławcza: 16 000 000 zł) zapytaliśmy ARMK skąd taka rozbieżność w tym co mówią władze Krakowa, a działaniami spółki miejskiej.

"Zarząd Agencji Rozwoju Miasta Krakowa sygnalizował wielokrotnie, m.in. w czasie spotkań z zespołem konsultacyjnym ds. zagospodarowania Wesołej, że biorąc pod uwagę obecną sytuację, jedynym racjonalnym sposobem finansowania zagospodarowania poszpitalnego terenu w centrum miasta jest łączenie środków finansowych pochodzących z różnych źródeł: z budżetu miasta, UE – jeżeli takowe będą do wykorzystania, samorządowych – współpraca z województwem, rządowych, a także tych pochodzących z komercjalizacji, sprzedaży niektórych budynków" - odpisało nam ARMK kilka dni temu.

To dla mieszkańców ewidentny sygnał, że planu dla Wesołej nie ma i jeszcze długo nie będzie. Skoro władze miasta i spółki mówią i robią zupełnie co innego. - Chcę Państwa poinformować, że poleciłem Agencja Rozwoju Miasta Krakowa natychmiast wycofać ofertę sprzedaży budynku przy ul. Śniadeckich. Była to decyzja Agencji, która nie została wcześniej ze mną skonsultowana, nad czym bardzo ubolewam - poinformował Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. I poszła energia ARMK w przetarg, którego nie będzie...

Najbliższe plany dla Wesołej

Pytamy zatem jakie inne działania podejmuje spółka, by zagospodarować Wesołą. A podejmuje je od lat. Była próba dzierżawy budynków, nie było chętnych lub nie było chętnych na wygórowane finansowe warunki, to budynki te zburzono. W innych ulokowało się sporo instytucji miejskich. Ale o tym później.

"ARMK finalizuje właśnie rozmowy o budowie nowej siedziby Biblioteki Kraków, na którą ma być ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny" - czyli kolejna miejska instytucja.

"Zostały podjęte rozmowy z Krakowskim Holdingiem Komunalnym, który jest poważnie zainteresowany kupnem Czerwonej Chirurgii, czyli zabytkowego budynku przy ul. Kopernika 21 i przeniesieniem tam swojej siedziby. Przy czym warto podkreślić, że na parterze budynku ma się także znaleźć otwarta przestrzeń dla wystaw i działalności kulturalnej" - KHK to miejska spółka.

"Stąd też rozmowy o budowaniu zróżnicowanej oferty dla mieszkańców, prowadzone zarówno z Fundacją Inteligentna Małopolska, która planuje – wspólnie z ARMK – w budynku przy ul. Śniadeckich 3 utworzyć kolejny krakowski Fablab, czyli pracownię pracy kreatywnej. Warto podkreślić, że środki na sfinansowanie remontu i wyposażenia budynku będą pochodzić ze środków europejskich"

Dodatkowo, Agencja wspólnie z Fundacją Internationaler Bund Polska tworzy na Wesołej dwa ogrody społeczne. Wiosną na tym terenie ruszą także prace dotyczące budowy nowych sieci wodnych, energetycznych i grzewczych, które uniezależnią wszystkie budynki od przestarzałej sieci szpitalnej.

"Na Wesołej, gdzie działa już Apteka Designu, KBF, Capella Cracoviensis i Spółdzielnia Muzyczna, a także trwają intensywne prace nad otwarciem pierwszej z rodzinnych restauracji, krok po kroku powstaje wspólnota ludzi, instytucji, organizacji, a także firm, które chcą razem działać dla dobra tej przestrzeni. Realizacja ich planów wymaga jednak funduszy. I o nie próbuje zadbać ARMK podejmując decyzje o komercjalizacji niektórych budynków" - czytamy w przesłanej do nas informacji.

Wszystko to jednak takie...instytucjonalne. Mieszkańcom chodziło o szybkie pojawienie się parku, placu zabaw, knajpek, sklepików, punktów usługowych, galerii sztuki. Nic z tego.

Co już zrobiono na Wesołej?

Rozbiórka budynku przy ul. Kopernika 19E, w którym mieściły się stare poszpitalne warsztaty i garaży zakończyła się w ubiegłym roku (wcześniej były próby wynajęcia tych obiektów, nieudane). W chwili obecnej wszystkie nieruchomości, których stan zagrażał bezpieczeństwu, zostały już wyburzone.

Lista budynków znajdujących się na Wesołej oraz plan ich zagospodarowania:

  • ul. Kopernika 19A – w dawnej poszpitalnej aptece działa Apteka Designu.
  • ul. Kopernika 15 – budynkiem jest zainteresowane Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie planowane jest stworzenie siedziby dla jednostek kulturalnych zlokalizowanych w Krakowie a bezpośrednio podległych Ministerstwu Kultury
  • ul. Kopernika 15 A – prowadzone są rozmowy z Małopolskim Instytutem Kultury na temat wydzierżawienia budynku
  • ul. Kopernika 15 B – budynek wydzierżawiony przez Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • ul. Kopernika 17 – ARMK prowadzi rozmowy z ewentualnymi inwestorami na temat dzierżawy lub zakupu tego obiektu
  • ul. Kopernika 17A (Stara kuchnia) – ARMK prowadzi rozmowy z Muzeum Komiksu, które jest zainteresowane przeniesieniem swojej siedziby z ul. Sarego w Krakowie
  • ul. Kopernika 19 – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
  • ul. Kopernika 19 (klasztor) – na I piętrze mieści się czasowa siedziba Capelli Cracoviensis, muzycznym gospodarzem części budynku jest także Spółdzielnia Muzyczna. Na parterze – Biuro Inwestycji ARMK i część administracji Szpitala im. Św. Ludwika. Prowadzone są także rozmowy z innymi najemcami (branże artystyczne).
  • ul. Kopernika 21 (Czerwona Chirurgia) – kupnem budynku zainteresowany jest Krakowski Holding Komunalny
  • ul. Kopernika 21B (Stara szwalnia) – budynek wynajmowany przez PLEYADEX 5, ma w nim powstać centrum szkoleniowe dla gastronomii. Prace trwają.
  • ul. Kopernika 21A (Oddział kliniczny Psychiatrii SU) – budynek zajmowany przez Szpital Uniwersytecki, minimum do 2027 roku
  • ul. Kopernika 19A (Króliczarnia) – budynek użytkowany przez pracowników ARMK
  • ul. Kopernika 19E – prace rozbiórkowe mające na celu uporządkowanie terenu, na którym stał zniszczony, niezabytkowy budynek, w którym mieściły się szpitalne warsztaty i garaże zostały ukończone
  • ul. Grzegórzecka 18 (dawna urologia) – najemca, spółka PLEJADES-6, prowadzi intensywne prace remontowe. Pierwsza z 3 restauracji, które będą się tam mieścić ma być otwarta w połowie tego roku
  • ul. Śniadeckich 3 – ARMK wspólnie z Fundacją Inteligentna Małopolska planuje otwarcie kolejnego krakowskiego Fablab-u, czyli pracowni pracy kreatywnej, środki na remont i wyposażenie budynku będą pochodzić ze środków europejskich
  • ul. Śniadeckich 5 – budynek wystawiony na przetarg (już nie)

Przychody Spółki z tytułu wynajmu powierzchni na Wesołej w 2023 r. wyniosły 2.055.533,52 zł. "Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż instytucje miejskie i kulturalne mają preferencyjne stawki czynszowe, a najemcy komercyjni w związku z ponoszonymi nakładami w początkowej fazie najmu również płacą niższe opłaty"

Jedna, spójna koncepcja dla całości Wesołej?

Jeżeli chodzi o plan zagospodarowania przestrzeni wspólnej zgodnie z potrzebami mieszkańców i różnych grup społecznych zainteresowanych obecnością na Wesołej – ARMK finalizuje właśnie rozmowy z władzami krakowskich uczelni dotyczące konkursu dla studentów architektury i urbanistyki na ich zagospodarowanie.

Bądź bezpieczny, zadbaj o życie!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto