Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec studiów dziennych na prywatnych uczelniach? Studenci mówią "Nie!"

Ewa Adamska
Ewa Adamska
Jeśli uczelnie niepubliczne nie dostaną pieniędzy z budżetu na ...
Jeśli uczelnie niepubliczne nie dostaną pieniędzy z budżetu na ... Bartłomiej Misiniec
Jeśli uczelnie niepubliczne nie dostaną pieniędzy z budżetu na studia stacjonarne, kierunki dzienne wkrótce zostaną zlikwidowane.

W piątkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego stwierdziła, że w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym został utrzymany zapis dotyczący ubiegania się o środki publiczne przez uczelnie niepubliczne na studia stacjonarne. Jednak studia te nie otrzymają rozszerzenia finansowego, gdyż w budżecie nie ma na to pieniędzy.

- W tej sytuacji student studiów stacjonarnych opuści uczelnię prywatną i rozpocznie naukę na publicznej. Prowadzić to będzie do ograniczenia liczby studentów na kierunkach dziennych i ograniczenia możliwości nauki w ogóle. Chcemy, by w dalszym ciągu dofinansowywano kierunki dzienne - mówi Arkadiusz Wróżek, przewodniczący samorządu studentów Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.

Minister nauki dodała, że uczelnie niepubliczne muszą szukać dodatkowych źródeł dochodu, na przykład z komercjalizacji wyników badań czy ze środków Unii Europejskiej, otwierając kierunki zamawiane. Podkreśliła też, że od 2008 roku, dzięki programom unijnym, do uczelni niepublicznych trafiło miliard złotych.

- Po co studiować tak zwane mało przyszłościowe kierunki, jak socjologia czy pedagogika i to na uczelni prywatnej? Jeśli już, to najlepiej studiować te kierunki w systemie stacjonarnym, ale na uczelni publicznej - przekonuje Adam, student informatyki UJ. - Myślę jednak, że dzienne studia na uczelniach prywatnych nie znikną całkowicie. Mamy niż demograficzny, co powoduje, że nawet na uczelniach publicznych mogą być zamykane niektóre kierunki, bo po prostu brakuje studentów - komentuje Arkadiusz Wróżek z KA.

Minister Kudrycka twierdzi, że najważniejszym beneficjentem zmian będą sami studenci, którzy otrzymają gruntowne wykształcenie, co pomoże im lepiej radzić sobie na rynku pracy. Minister zaznacza również, że uczelnie powinny otworzyć się na współpracę z biznesem, dzięki czemu zaczną lepiej zarabiać na badaniach naukowych, a to stworzy naukowcom możliwość współpracy.

Czy studia dziennie na uczelniach prywatnych powinny być dotowane? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod tekstem.

Zobacz też:

Kraków: Czy jeździmy "busami śmierci"?
Hotel Cracovia do wyburzenia? "Nie spełnia standardów" [zobacz zdjęcia]

**


Grechuta Festival 2011: Znamy program!

**

Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto