18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Kandydaci na Ludzi Roku 2011

Redakcja
Przeczytajcie więcej o kandydatach do Ludzi Roku 2011.

Kandydaci na Ludzi Roku 2011 [GŁOSOWANIE]

1. Michał APOLLO – podróżnik z Moszczenicy, wspinał się w różnych rejonach świata – Himalaje, Andy, Kaukaz, Alpy Południowe, Góry Skaliste, góry Alaski, Appalachy, Kilimandżaro, Góry Smocze, Góry Przylądkowe, Wielkie Góry Wododziałowe, Alpy, Góry Betyckie, Karpaty. Odwiedził blisko 50 krajów na sześciu kontynentach. Zapalony podróżnik, fotograf, współautor wielu artykułów i publikacji naukowych.

2. Wiesław BARCZEWSKI – organista w parafii Dobrego Pasterza w Krakowie, wieloletni dyrygent chóru Celesta, prezes Towarzystwa Prądnickiego, red. naczelny "Dorzecza Prądnika", autor książki "Szczypta iluzji, trochę kleju, czyli jak się robi szopkę krakowską". Wiele razy zwyciężył w konkursie szopek krakowskich, specjalizuje się w szopkach małych i miniaturowych, a jego dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

3. Jerzy BARCZYŃSKI – członek Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz grupy poetyckiej „Obserwatorium”. Jako poeta debiutował w 1968 r. w Polskim Radiu. Udzielał się w nielegalnych strukturach antykomunistycznych, był wielokrotnie inwigilowany i represjonowany. Po demonstracjach marcowych w 1968 r. przebywał w więzieniu na Montelupich w Krakowie i tarnowskim więzieniu. W stanie wojennym był internowany. Tomiki poezji: Dezerter, Noc Refleksji, Wyspy Życia.

4. Urszula CHRUSTEK – prezes Zarządu Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju. Organizuje pomoc żywnościową dla rodzin w Rabce i dla sąsiednich gmin. Pozyskuje sponsorów, pomaga w wypadkach losowych - ofiarom powodzi, pożarów, byłym więźniom, samotnym, chorym, matkom samotnie wychowującym dzieci. Poświęca mnóstwo czasu, użycza swój samochód, a gdy trzeba, sama zawozi niepełnosprawnym żywność czy podwozi ich swoim autem do lekarza. Zawsze można na nią liczyć. Skupiła wokół siebie wspaniały zespół do pomocy.

5. Stanisław CIUBA – prezes Stadniny Koni Huculskich w Regietowie. Nie można odmówić mu dbałości o bazę stadniny. Do tej pory udało się wybudować profesjonalną estradę, uruchomić komorę solną, otworzyć izbę tradycji stadniny. Do ciekawych inicjatyw należą na pewno plenerowe koncerty operowe wykonywane przez znanych polskich artystów.

6. Anna CZECH – prezeska Fundacji Kromka Chleba. Po kilku latach starań doprowadziła do rozpoczęcia budowy hospicjum stacjonarnego Via Spei.

7. Andrzej CZERNEK – naczelnik OSP Piekiełko w gm. Tymbark, organizator akcji pomocy dla mieszkańców Ukrainy i bezdomnych w Tarnowie oraz innych potrzebujących wsparcia.

8. Waldemar DOMAŃSKI – pomysłodawca Biblioteki Polskiej Piosenki, organizator corocznej Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym. Jako radny Dzielnicy X Krakowa pomaga ubogim. W grudniu zorganizował akcję „Radni dla Bezradnych”, która polegała na wyremontowaniu mieszkania samotnej kobiety. Chce co roku, tuż przed świętami, powtarzać akcję i wciągnąć do niej radnych z całego Krakowa.

9. Maria DUDZIK – od lat troszczy się o rodziny, które potrzebują pomocy, pracuje z dziećmi i młodzieżą w świetlicy profilaktycznej gminy Rabka-Zdrój. Uczy je m.in. przełamywania barier komunikacyjnych, dba o prawidłowy rozwój psychofizyczny, pomaga nadrobić braki w edukacji. Dzieci ogromnie ją lubią. Szczególną troską otacza te z najbiedniejszych rodzin. Doskonale zna każdego ze swoich podopiecznych.

10. Anna DYMNA i Krzysztof ORZECHOWSKI – znana aktorka i dyrektor Teatru im. J. Słowackiego od 2002 r. prowadzą Krakowski Salon Poezji. Niemal w każdą niedzielę wraz z zaproszonymi artystami czytają najpiękniejsze wiersze polskich i zagranicznych poetów. Krakowski Salon Poezji szybko stał się lubianym miejscem, przyciągającym wielu wielbicieli literatury. Fama o cyklicznych wydarzeniach poszła nie tylko w Polskę, ale i w świat. Dzięki temu kolejne Salony zaczęły powstawać w takich miastach jak Gdańsk, Tarnów, Częstochowa, a także Dublin, Sztokholm, czy Montreal.

11. Maciej FEREŃCZUK – kierownik stacji Statoil w Gorlicach. Z jego inicjatywy powstała ministacja paliw w stylu retro, na której w 2012 roku co pewien czas ustawiane będą zabytkowe samochody. Wszystko po to, by promować miasto, jako kolebkę przemysłu naftowego przy okazji Roku Ignacego Łukasiewicza.

12. Ewa GŁADYSZ z Brzeska – pracownica stacji Statoil. W grudniu 2011 r. na swoim dyżurze uratowała życie dziewczyny, która chciała skoczyć z mostu i się zabić.

13. GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA przy OSP Kęty, którą dowodzi Jan Wołoszyn. Jadą wszędzie tam, gdzie są potrzebni, m.in. wzięli udział w akcji ratunkowej, kiedy zawaliła się hala w Katowicach. Są przeszkoleni na każdą ewentualność, mają wiedzę, umiejętności sprzęt i psy. Uratowali niejedno ludzkie życie.

14. Jadwiga HANDZEL – przewodnicząca koła w Rabce-Zdroju Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, podejmuje szereg inicjatyw ukierunkowanych na rozwój umiejętności oraz rozwój psychospołeczny osób niepełnosprawnych, aktywnie włącza ich w życie społeczne, wspiera ich rodziny. Dla podopiecznych organizuje bale karnawałowe, wycieczki, ogniska, spotkania, współorganizatorka Spartakiad Dzieci Niepełnosprawnych.

15. Magda HEJDA – autorka cyklu „Kundel bury i kocury” (początkowo w TV Kraków, od dwóch lat na łamach „Gazety Krakowskiej”). Z pasją i uporem walczy o naszych czworonożnych przyjaciół, upomina się o ich prawa, nagłaśnia akcje na rzecz zwierząt.

16. Zdzisław JASIEWICZ z Tarnowa – za całokształt pracy, działacz podziemnych struktur „Solidarności” w latach 80. minionego stulecia, jeden z najstarszych członków Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, współorganizator Otwartego Pływackiego Memoriału Pamięci Jana Pawła II, członek Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich.

17. Maria JĘDRYSIK z Olkusza – szefowa Stowarzyszenia Res Sacra Miser. Człowiek orkiestra. Jej stowarzyszenie prowadzi bardzo różnorodną działalność dobroczynną, pomaga rehabilitować dzieci, daje stypendia zdolnym, uczy inne stowarzyszenia jak zdobywać granty.

18. Mieczysław JONIEC – właściciel firmy Joniec z Tymbarku, organizator akcji pomocowych dla osób potrzebujących, wspiera finansowo i organizacyjnie instytucje pozarządowe oraz szereg imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych.

19. Jerzy KACER – trener pływania w Unii Tarnów, wychowawca wielu pokoleń pływaków, reprezentantów Polski, w tym mistrza świata w pięcioboju nowoczesnym Andrzeja Giżyńskiego, prezes Tarnowskiego WOPR, które w 2012 r. obchodzić będzie jubileusz 50 lecia działalności, ratownik WOPR, nauczyciel wychowania fizycznego. Inicjator „Biegów Pamięci” do Buczyny w Zbylitowskiej Górze w rocznicę zakończenia II wojny światowej i dla upamiętnienia kilku tysięcy Polaków i Żydów wymordowanych w tym miejscu przez hitlerowców. Pomysłodawca i organizator Otwartego Memoriału Pływackiego w Tarnowie Mościcach dla uczczenia Pontyfikatu Jana Pawła II. Pod hasłem: „WOPR pomaga, uczy, ratuje” współorganizuje akcję honorowego oddawania krwi. Tarnowskie WOPR nawiązało współpracę z TOPR w Zakopanem co zaowocowało podniesieniem kwalifikacji ratowniczych – organizowane były dla ratowników szkolenia na śmigłowcu, który w każdym momencie może być użyty do niesienia pomocy ludności z terenów zagrożonych powodzią. Podobne porozumienie o współpracy TWOPR podpisało z PSP.

20. Ppłk Mieczysław KORCZAK z Tarnowa – chirurg dentystyczny, prezes połanieckiego Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów” Żołnierzy Armii Krajowej, ich Rodzin i Sympatyków, autor książki o „Jędrusiach” - „Życie na włosku. Wydanie III poszerzone”, redaktor naczelny „Odwetu” - pisma Stowarzyszenia kombatantów w Połańcu, fundator tablic upamiętniających przywódców i członków Oddziału Jędrusie.

21. Jan KOŚCIUSZKO – krakowski restaurator i filantrop, organizator wigilii na krakowskim Rynku.

22. Lucyna KRUPA – prezes Zarządu Tarnowskiej Fundacji Kultury, dyrektor Instytutu Współpracy z Zagranicą TFK i Oficyny Wydawniczej "PDK" TTFK, wiceprezes Rady Oddz. Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich, dyrektor biura Europejskiego Forum Kultury Skrawki Wspólnego Nieba Małopolska-Czechy-Słowacja 2011. Autorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, marketingowych, ogólnopolskich konferencji i seminariów, a także projektów związanych z rozwojem kultury lokalnej, edukacją, mediami , informacją obywatelską, integracją europejską, autorka szeregu publikacji.

23. Jacek KUDŁA i Grzegorz SOBCZYK, policjanci z komisariatu w Kluczach, którzy 28 grudnia 2011 r. uratowali Romana Matyję z Krzywopłotów. Mężczyzna żyje dzięki policjantom, którzy wynieśli go z płonącego, po wybuchu, domu. Najpierw musieli usunąć elementy stropu, cegły i palące się przedmioty.

24. Anna i Kazimierz KURALOWIE – restauratorzy z Brzeska, pamiętający o ubogich, rokrocznie od 18 lat organizują dla nich także wigilię.

25. Wacław LIGĘZA – burmistrz Bobowej. Wziął na siebie ciężar budowy domów dla powodzian, którzy stracili swój dobytek w czerwcu 2010 roku, w wyniku uaktywnienia się osuwisk. Plac budowy przekazał wykonawcom 15 maja 2011, a klucze wręczał mieszkańcom już 28 listopada 2011 r.

26. Stanisław LIS – prezes zarządów Firmy Marketingowej Hektor i Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią, twórca Światowego Forum Mediów Polonijnych, autor książek dotyczących rozwoju regionalnego, kultury, organizacji pozarządowych, mediów. Inicjator Partnerstw Publiczno-Prywatnych (PPP) w województwach, m.in. małopolskim, podkarpackim, mazowieckim. Jeden z inicjatorów Stowarzyszenia Klaster Turystyczny Dolina Wisłoki w Chotowej.

27. Prof. Jacek MAJCHROWSKI – prezydent Krakowa od 2002 r. Za jego kadencji powstało sporo inwestycji na rzecz mieszkańców, m.in. szybki tramwaj, tramwaj na osiedle Ruczaj, zmodernizowany został Mały Rynek i pl. Wszystkich Świętych oraz wiele ulic i skrzyżowań, otwarty został nowy terminal krajowy oraz nowa część terminalu międzynarodowego lotniska w Balicach.

28. Jerzy MARCINIAK – prezes Grupy Kpitałowej Azoty Tarnów, niezwykle skuteczny menedżer, wprowadził Azoty na GPW oraz połączył z Azotami w Kędzierzynie.

29. Szymon MODRZEJEWSKI – szef Stowarzyszenia Magurycz, zajmującego się renowacją opuszczonych cmentarzy łemkowskich, bojkowskich, wojennych. Doceniony w 2011 roku nagrodą Europa Nostra.

30. Justyna MROCZEK – psycholog w Powiatowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. St. Konarskiego w Oświęcimiu. Od lat organizuje pomoc dla osób starszych, samotnych i niezamożnych. To dzięki niej w popularnym „Konarze” młodzież organizuje „Szlachetną paczkę”, działa szkolny klub wolontariusza, licealiści pomagają gimnazjalistom w nauce.

31. Stanisław OLSZÓWKA – tarnowski społecznik, inicjator wielu przedsięwzięć dla najuboższych, m.in. wigilii dla bezdomnych, organizator letniego wypoczynku dla dzieci. Do swoich akcji pozyskuje uczniów, uwrażliwiając ich na potrzeby innych.

32. Józef OPALSKI – teatrolog, muzykolog, literaturoznawca, publicysta. Reżyser teatralny, organizator festiwali, pedagog. Wykładowca w Instytucie Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, profesor krakowskiej PWST. Ale przede wszystkim człowiek, który propaguje krakowską sztukę nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Niebawem będziemy mogli oglądać najnowszy spektakl Opalskiego, który właśnie pracuje nad „Kochankiem” Pintera w Teatrze im. j. Słowackiego.

33. Ppłk Adam PAJOR – specjalista chorób płuc i alergologii w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie, zastępca ordynatora oddziału pulmonologii. Wrażliwy, wspaniały człowiek i fachowiec, dobro pacjenta stawia zawsze na pierwszym miejscu. Przywrócił zdrowie i chęć życia wielu alergikom i chorym na astmę oskrzelową.

34. Marcin PAWLAK – burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce za ogromną wrażliwość społeczną, przyzwoitość, kulturę osobistą i konsekwencję w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego gminy poprzez zaangażowanie w pozyskiwanie środków finansowych zewnętrznych na budowę Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego, uzbrojenia strefy przemysłowej, budowę kanalizacji sanitarnej wokół zbiornika dobczyckiego. Pozyskanie inwestorów dla strefy przemysłowej przyczyniło się do zmniejszenia bezrobocia.

35. Dr n. med. Andrzej POGORZELSKI – specjalista chorób płuc, autor wielu publikacji z pneumonologii i bronchologii, pracuje w Klinice Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju, wiceprezes ZG Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Uwielbiany przez małych pacjentów, którym poświęca każdą wolną chwilę, ceniony przez współpracowników, widzi nie tylko chorobę, ale i człowieka.

36. Barbara PRYMAKOWSKA z Tarnowa – propagatorka zdrowego trybu życia, najstarsza Polka na Mont Blanc, uczestniczka wielu biegów maratońskich, „najszybsza babcia w Polsce”.

37. Jerzy ROJEK z Kalwarii Zebrzydowskiej – za walkę o wolność słowa i stworzenie inicjatywy Paragraf 18. Za jego sprawą obywatele mogą wypowiadać się na sesjach rady miasta.

38. Albert ROMAN i Michał WITEK – tarnowscy strażnicy miejscy, uratowali mężczyznę przed śmiercią w pożarze.

39. Joanna SĘDZIK – prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Tymbarku. Organizator szeregu akcji pomocowych dla ludzi potrzebujących. W sposób szczególny pomaga młodzieży szkolnej, jak również członkom organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku. Wspiera materialnie mieszkańców Ukrainy.

40. Grzegorz SKRZYPCZAK – strażak z PSP Wadowice, społecznik. Za organizowanie akcji charytatywnych dla dzieci, w tym także z klubami motocyklistów – na Dzień Dziecka i w grudniu Motomikołajki.

41. Stanisław SORDYL – prezes ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego Kocierz za rozwój bazy rekreacyjno-wypoczynkowej, a co za tym idzie nowe miejsca pracy w małej miejscowości.

42. Andrzej ŚLIWA – przewodniczący Rady Gminy w Łapanowie. Wyjątkowo zaangażowany w życie społeczne, inicjuje i podejmuje wiele działań na rzecz lokalnej społeczności. M.in. dzięki jego działaniu było możliwe odnowienie kościoła parafialnego w Sobolowie, realizacja programu „Krok po kroku” w SP w Sobolowie, który ma na celu wyrównywanie szans kształcenia, budowa obiektu sportowego „Orlik 2012” w Sobolowie i wiele innych inwestycji. Wspiera działalność Szkoły Muzycznej w Sobolowie oraz działania kulturalne i sportowe w naszej społeczności.

43. Róża THUN – eurodeputowana, zasłużyła się zarówno Polsce, jak i Małopolsce i Krakowowi. W trudnych dla Unii czasach odważnie i otwarcie przedstawia swoją wizję UE, dyskutuje o przyszłości Unii, a równocześnie zaprasza do Brukseli koło gospodyń wiejskich. Skutecznie walczy o obniżenie opłat roamingowych w UE, ale też edukuje dzieci i młodzież organizując konkurs Europa to My. Inicjuje w Parlamencie Europejskim powstanie Forum Jednolitego Rynku w Krakowie, które staje się ważnym wydarzeniem w ramach polskiej prezydencji. Europoseł Roku 2011.

44. Bogusław WAKSMUNDZKI - członek zarządu powiatu nowotarskiego odpowiedzialny za edukację i inwestycje powiatowe, Samorządowy Lider Edukacji 2011, wójt gminy Krościenko n. Dunajcem w l. 1999-2002, w tym czasie gmina dwukrotnie znalazła się w Złotej Setce Samorządów, uzyskała też nagrodę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za rozwiązania w dziedzinie ochrony wód.

45. Helena WISŁA – oświęcimianka, społecznik, człowiek wielkiego serca. Jej największym dziełem jest wybudowanie i wyposażenie pierwszego w powiecie oświęcimskim Pomnika – Hospicjum Miastu Oświęcim, którego celem jest opieka hospicyjna i paliatywna. Hospicjum pierwszych pacjentów powinno przyjąć już na wiosnę. Helena Wisła ukończyła Politechnikę Krakowską. Na co dzień kieruje zespołem szkół Oświęcimskiego Towarzystwa Oświatowego i Szkołą Podstawową im. Tadeusza Makowskiego w Dworach k. Oświęcimia.

46. Danuta i Krzysztof WITKOWSCY - właściciele firmy Bruk-Bet z Niecieczy. To za ich sprawą dokonał się kolosalny progres Termaliki, która dziś aspiruje do ekstraklasy piłkarskiej. Ale sfera działalności rodziny Witkowskich nie ogranicza się tylko do futbolu, wydatne wsparcie otrzymują okoliczne szkoły, parafie, znajdujący się w trudnej sytuacji ludzie. Dowodem ich charytatywnej misji było wręczenie im krzyża „Pro Ecclesia et Pontifice” (Za Kościół i Papieża).

47. Ks. Józef WŁODARCZYK – proboszcz parafii Matki Bożej Pośredniczki Łask ze Szlachtowej Jaworek koło Szczawnicy, kapelan Związku Podhalan w Szczawnicy i Środowisk Twórczych w Pieninach, współpracownik festiwali i spotkań górskich – przekazuje historie Łemków, Rusnaków i Górali, by nie odeszły w zapomnienie. Doprowadził do odnowienia wnętrz cerkwi w Jaworkach i Szlachtowej, zdobył fundusze na ogrzewanie kościoła w Jaworkach i na remont dachu. Troszczy się nie tylko o swoich parafian, którzy go kochają, za to co dla nich robi, za dobre słowo i otwarcie na każdego człowieka. Zadbał także o unikatowych mieszkańców poddasza świątyni – nietoperze skalne.

48. Stanisława WODYŃSKA – pielęgniarka, społecznik, założycielka Stowarzyszenia im. dr. Edmunda Wojtyły w Wadowicach. Dzięki jej staraniom i pomysłowości na przestrzeni ponad dziesięciu lat utworzyła Dom Pielęgnacyjny, gdzie znajdują opiekę i pomoc ludzie chorzy, starsi, niedołężni oraz ofiary wypadków komunikacyjnych. Zapewnia opiekę w ciągu dnia chorym, których rodziny pracują. Prowadzi wypożyczalnie sprzętu niezbędnego do pielęgnacji chorych w domu. Od trzech lat realizuje letnie turnusy opiekuńcze całodobowe współfinansowane przez Wojewodę Małopolskiego dla osób ze schorzeniami neurologicznymi, odciążając tym samym rodziny i ich bliskich. Jest organizatorką zajęć rehabilitacji leczniczej dla starszych mieszkańców Wadowic. Od pierwszego grudnia br. bierze udział w programie współfinansowanym przez UE „Kapitał Ludzki Miasto Równych Możliwości”, organizując zabiegi rehabilitacyjne osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym z powodu niepełnosprawności. Poprzez te działania stworzyła wiele miejsc zatrudnienia.

49. O. Stanisław WYSOCKI – karmelita, założyciel stowarzyszenia wolontariuszy św. Eliasza w Krakowie. Organizator plebiscytu „Samarytanin roku”, pomysłodawca akcji niesienia pomocy ludziom, którzy ucierpieli w powodziach, trąbach powietrznych i innych klęskach żywiołowych. Kapelan w szpitalu im. J. Dietla. Człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Jego nieduże stowarzyszenie organizuje akcje charytatywne na wielką skalę dla ofiar klęsk żywiołowych w Polsce i zagranicą, ale też dla Polaków ze Wschodu. Skromny, nie zależy mu na rozgłosie swoich akcji, lecz na niesieniu dobra i skutecznej mądrej pomocy. Wolontariusze św. Eliasza są w miejscach, w których potrzebują ich ludzie.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie