Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Słowiński: Marzeniom wychodziłem naprzeciw [wideo]

Redakcja
Jedenaście lat temu był pomysł. Wizja nowej przestrzeni muzycznej: Kraków - jako miejsce spotkań miłośników muzyki tradycyjnej, forum world music i etno, pole dla eksperymentatorów i twórczych inspiracji.

Warsztaty muzyczne różnych odmian. Dzisiaj - im większy wokół zalew tandety - tym mocniejszy festiwal Rozstaje i jego twórca Jan Słowiński.


Od czasu do czasu wszyscy stajemy przed takimi wyborami

Rozstaje. W nazwie festiwalu jest pewna przewrotność: rozstaje to miejsce rozstań, ale i spotkań... Rozstaje dróg były zawsze miejscem symbolicznym i magicznym. Poza tym - każdy musi się czasem zatrzymać. Podjąć decyzję: co dalej i w którą stronę... Stajemy wszyscy przed takimi wyborami. W życiu i w muzyce. Podążamy za tym, co fascynuje. Intuicyjnie lub świadomie. Czasu jest mało - wybierać trzeba roztropnie - powiedział w rozmowie z MM Kraków dyrektor artystyczny Festiwalu Rozstaje Jan Słowiński.

Marzenia się spełniają

Od lat odwiedzam festiwale world music - jako wykonawca i słuchacz. Kiedyś z zespołem Muzykanci, później z muzykami zespołu mojej żony Joanny albo po prostu - jako "organizator". Przemierzyliśmy Europę. Czasem pojawiało się marzenie, by kogoś usłyszeć ponownie. Takim marzeniom wychodziłem naprzeciw. Okazało się po latach, że jest to jedno z ważniejszych kryteriów doboru artystów na festiwal Rozstaje...


Kredyt zaufania

Ważna jest "pierwsza pomoc". Nadeszła w 1999 roku ze strony Biura Festiwalowego Kraków 2000. Nasz projekt uznano za interesujący, chociaż proponowaliśmy długą listę artystów nieznanych... Dostaliśmy kredyt zaufania i chyba nikogo nie zawiedliśmy. Dzięki tej współpracy mogliśmy kilkukrotnie zaprosić artystów z całej Europy. Od 2004 roku działamy samodzielnie w oparciu o Stowarzyszenie ROZSTAJE.  W tym roku największe wsparcie nadeszło z Miasta Kraków, które w randze przedsięwzięć kulturalnych przyznało nam markę "Premium". Poza tym wsparło nas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Fundacja Wyszegradzka oraz BP Polska S.A. Za to wsparcie jesteśmy bardzo wdzięczni.

Miksujemy dźwięki, nie kultury

Obsesyjne dziś kojarzenie przez niektórych animatorów world music "wszystkich ze wszystkimi" to zabieg kreatywny w równym stopniu, co rozbudowa wieży Babel. "Miksowanie kultur" od dawna jest modne, ale destrukcyjne. Popieram raczej "miksowanie dźwięków" różnych stron świata. Rozstaje to idea dialogu. Chodzi nam o spotkanie, dialog, inspirację.

Koncerty i edukacja

Zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże. W przyszłym roku równie mocny akcent postawimy na zajęcia edukacyjne: warsztaty tańców tradycyjnych, warsztaty instrumentalne, warsztaty pieśni tradycyjnych. Poza tym jak zawsze - wielkie koncerty plenerowe na Rynku Głównym w Krakowie, koncerty kameralne w klubie i Filharmonii Krakowskiej i pełne niespodzianek spotkania w Klubie Festiwalowym...


Festiwal ROZSTAJE to jeden z najważniejszych festiwali world music w Polsce i w tej części Europy. To międzynarodowe forum najciekawszych zespołów różnych części świata: koncerty plenerowe na wielkiej scenie (Rynek Główny w Krakowie), koncerty kameralne i warsztaty muzyczne (Klub Festiwalowy). Konfrontacja międzynarodowej i polskiej sceny world music, etnojazz i etno. Na ROZSTAJACH zderzają się różne style i gatunki muzyczne: od tradycyjnych po przetworzenia i eksperymenty z pogranicza muzyki tradycyjnej i jazzowej, folkowej i rockowej oraz klasycznej, inspirującej się motywami tradycyjnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto