MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Intronizacja króla kurkowego w Krakowie. Barwny spektakl ze srebrnym kurem na Rynku Głównym. To jedna z najstarszych krakowskich tradycji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Uroczysta intronizacja króla kurkowego – jedna z najstarszych krakowskich tradycji - odbyła się w sobotę (1 czerwca) w samo południe na Rynku Głównym w Krakowie. Nowym królem kurkowym został Zdzisław Grzelka, a marszałkami Marek Długosz i Marek Ziemianin. Natomiast ustępującym królem kurkowym jest Reginald Sas Jaworski, który „rządził” w minionych 12 miesiącach z pomocą marszałków Krzysztofa Koska i Tomasza Cichonia.

Zdzisław Grzelka, który odebrał w sobotę na krakowskim rynku symbol władzy - srebrnego kura, zdobył godność króla kurkowego dzięki najcelniejszemu trafieniu, podczas zawodów strzeleckich, które odbyły się 11 maja na Pasterniku. Bo zgodnie z tradycją - o tym, kto zostanie królem kurkowym, decyduje tzw. strzelanie królewskie. W finale nietypowych zawodów mierzy się trójka braci kurkowych, wyłoniona podczas wcześniejszych eliminacji. Strzelają oni do tarczy z kurem do momentu, aż spadnie ona na ziemię.

Krakowskie Bractwo Kurkowe istnieje od ponad 700 lat. Jego najwspanialszy klejnot, a zarazem symbol władzy stanowi srebrny kur ozdobiony kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek od Rady Miasta otrzymany w 1565 roku. Legenda wiąże przekazanie tego klejnotu bractwu z królem Zygmuntem Augustem.

Intronizację króla kurkowego poprzedziły przemarsz Orszaku Brackiego sprzed Celestatu na Rynek Główny oraz msza święta w bazylice Mariackiej. Z kolei po uroczystości w sercu Krakowa, Orszak Bracki wyruszył do parku Strzeleckiego, gdzie zaplanowano tradycyjny piknik bracki (do godz. 20).

„Chwili powstania Krakowskiego Bractwa Kurkowego nie utrwalił żaden znany nam dokument, stąd możemy się tylko domyślać, że początek funkcjonowania tej organizacji przypada na okres, gdy miasto mogło się już poszczycić przynajmniej zaczątkiem fortyfikacji, tj. zapewne najwcześniej na koniec XIII lub na początek XIV stulecia. Wieki funkcjonowania Bractwa Kurkowego w Krakowie pozwoliły na wykształcenie się specyficznych zwyczajów i ceremoniałów, towarzyszących brackim imprezom. Początek nowego sezonu strzeleckiego otwierała uroczysta msza święta, na którą członkowie konfraterni udawali się wspólnie w pochodzie. Po jej zakończeniu rozpoczynano na celestacie strzeleckie zawody, do udziału w których zachęcały czekające na zwycięzców liczne nagrody, tak pieniężne jak rzeczowe (…)” - czytamy na stronie internetowej Krakowskiego Bractwa Kurkowego.

A dalej: „Kilka stuleci istnienia w Krakowie bractwa kurkowego dowiodło zasadności powołania do życia tej organizacji. (…). Dziś do Bractwa w Krakowie należy blisko 200 osób, a wśród jego braci honorowych są m.in. prezydent USA George W. Bush, prezydenci Lech Wałęsa, Ryszard Kaczorowski i Aleksander Kwaśniewski, arcybiskup Stanisław Dziwisz i ks. prałat Zdzisław Peszkowski. Członkiem honorowym, odznaczonym Krzyżem Wielkim Bractwa Krakowskiego z nr 1 był także Ojciec Święty Jan Paweł II”.

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto