Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2011 w Krakowie: idź do teatru

Małgorzata Stuch
Andrzej Banaś
Tradycyjnie jak co roku Nowohuckie Centrum Kultury przygotowało festiwal teatralny dla dzieci. Poniżej znajdziecie szczegółowy program przedstawień oraz opis spektakli.

FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI Kraków 2011

Program:

31 stycznia (poniedziałek), godz. 1100, sala teatralna NCK
„O DZIEWCZYNCE KATARZYNCE CZERWONYM KAPTURKIEM ZWANEJ”
Teatr DZIECI ZAGŁĘBIA im. Jana Dormana - Będzin

Spektakl jest współczesną wersją jednej z najbardziej znanych baśni braci Grimm. Krnąbrny i beztroski Czerwony Kapturek w drodze do chorej Babci spotyka Wilka. Ulega jego namowom, nieświadomie ściągając na siebie niebezpieczeństwo i gubi leśną drogę. To barwne i dynamiczne przedstawienie przeznaczone jest dla najmłodszych widzów. Niesie ważną naukę o tym, jak poważne mogą być skutki rozmowy z obcymi. Nie zawsze znajdzie się bowiem myśliwy, który ochroni i pomoże Czerwonemu Kapturkowi zawrócić ze złej drogi.

Plan żywy i lalki
Czas trwania: 1 godz. 15 min. (z przerwą)

Ferie w kinie? Sprawdź program!

1 lutego (wtorek), godz. 1100, sala teatralna NCK
„TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW”
Teatr MASKA z Rzeszowa

Mały niedźwiadek Tymoteusz znajduje w swojej czapce podrzucone kukułcze jajo. Postanawia znaleźć dom dla pisklęcia. Inne ptaki nie są jednak entuzjastycznie nastawione na przyjęcie kukułki - leśnego podrzutka. Wobec tego miś postanawia sam wysiedzieć jajko i robi to wbrew mieszkańcom lasu, którzy próbują go zniechęcić za wszelką cenę. Humorystyczna, ciekawa opowieść uczy tolerancji i otwarcia na innych. Z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom, ale także i starszym widzom, którzy w postaciach lisa i ptaków dostrzec mogą złożone ludzkie charaktery.

Plan żywy i lalki
Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

2 lutego (środa), godz. 1100, sala teatralna NCK
„JAK PINGWINY ARKĄ POPŁYNĘŁY”
Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic

Intrygująca historia opowiada o przygodach pingwinów oraz o ich wystawionej na poważną próbę przyjaźni, przede wszystkim jednak porusza w lekki, bardzo przystępny dla najmłodszych sposób istotne problemy filozoficzne. Bohaterowie kłócą się o to, czy Bóg istnieje, a jeśli tak, to dlaczego go nie widać, czy jest sprawiedliwy, czy może złośliwy, co jest dobre, a co złe, czy można zrobić komuś krzywdę i nie ponieść za to kary... Wyłania się z tego charakterystyczna dla dzieci ciekawość świata i oczywista dla ich wieku naiwność, ale też odwaga z zadawaniu ważkich pytań, trafność spostrzeżeń i prowokacja do samodzielnych refleksji.

Zaskakujące sytuacje, dobre tempo i mądry dowcip to niezaprzeczalne walory sztuki, a błyskotliwe dialogi, docenią nie tylko mali, ale i duzi widzowie, którzy powinni obejrzeć spektakl choćby po to, by przekonać się, że z dzieckiem można i trzeba rozmawiać na poważne, dorosłe tematy.Nie zdradzamy tu treści, by nie zepsuć teatralnej zabawy. Możemy jednak uchylić rąbka tajemnicy: zaskoczone Potopem pingwiny na rozkaz Gołębia stawiają się z biletami o ósmej na Arce. Co dalej – zobaczcie sami.

Przedstawienie rozgrywa się w kilku płaszczyznach scenicznych (plan aktorski przeplata się ze scenami lalkowymi oraz efektownymi projekcjami), kolorowe kostiumy przywodzą na myśl konwencję cyrku, a dwoją się i troją, by zabawa i refleksja znalazły się w równych proporcjach.

Plan żywy i lalki
Czas trwania: 1 godz. (bez przerwy)

3 lutego (czwartek), godz. 1100, sala teatralna NCK

Ferie na lodowisku, ferie na basenie? Sprawdź listę

„IDZIEMY PO SKARB”
Teatr NOWY z Zabrza

To pełna optymizmu, ciepła, subtelnego humoru przeplatana wesołymi piosenkami opowieść o przygodach dwóch przyjaciół: Misia i Tygryska, marzących o „największym szczęściu na ziemi” – o bogactwie. Główni bohaterowie oraz cała reszta wymyślonych postaci poprzez poszukiwanie, przekraczanie granic i marzenia przekazuje proste prawdy o życiu, w którym najlepiej żyć skromnie, i nie trwonić czasu na zdobywanie pieniędzy, które łatwo stracić. Bo przecież ważna jest przyjaźń a rodzinna okolica to najlepsze miejsce do życia, jakie można znaleźć na ziemi.

Plan żywy
Czas trwania: 1 godz. 15 min. (z przerwą)

4 lutego (piątek), godz. 1100, sala teatralna NCK
„NIEZNOŚNE SŁONIATKO”
Teatr MASKA z Rzeszowa

Skąd wziął się w górze deszcz? Dlaczego słoń ma krótszą szyję niż żyrafa? I dlaczego słonie mają tak krótkie nosy, przypominające kształtem but? - to tylko kilka z niekończącej się listy pytań nurtujących małe słoniątko. Ale jak tu nie pytać o wszystko, kiedy chce się poznać tajemniczy i intrygujący świat? Przecież ten tylko znajdzie odpowiedź, kto będzie jej szukał!

Ciągłe pytania małego słoniątka męczą dorosłych, nie dostrzegających nic ciekawego w padającym deszczu i tym, że jedni mają szyje długie a inni krótkie. Irytuje ich dociekliwość malca i nazywają go nieznośnym. Dlatego pewnego dnia, małe słoniątko postanawia samo odkryć, co krokodyl jada na obiad...
Jak skończy się historia małego słoniątka? Czy jego ciekawość nie zostanie wykorzystana przez krokodyla? I dlaczego na końcu sztuki słonie będą mieć już długie nosy? Dzieci znajdą odpowiedzi na te pytania w spektaklu opartym na motywach bajki noblisty, Rudyarda Kiplinga. A dorośli być może popatrzą z przymrużeniem oka na najmłodszych zadających dziwne pytania i zapamiętają, że nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi.

Plan żywy i lalki
Czas trwania: 1 godz. 10 min. (bez przerwy)

7 lutego (poniedziałek), godz. 1100, sala teatralna NCK
„W DOLINIE MUMINKÓW”
Teatr DZIECI ZAGŁĘBIA im. Jana Dormana z Będzina

Przedstawienie przypomni znane wielu pokoleniom przygody mieszkańców niezwykłej doliny. Właśnie przyszedł czas przebudzenia się z zimowego snu. Tego dnia w domu Muminka zjawili się serdeczni przyjaciele rodziny, ale także goście, którzy jak się okazuje nie zawsze mają dobre zamiary. I pewnie to byłby zwykły dzień spędzony na zabawach przed domem, gdyby nie pewien tajemniczy kapelusz, który spadł z nieba lub nie wi

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto