Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci wytyczają kierunki rozwoju

Redakcja
archiwum
Z Elżbietą Koterbą, zastępcą prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta, rozmawia Elżbieta Cegła

Prof. Jan Chmielewski z Warszawy nie pracuje już nad Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa. Ktoś z zewnątrz, nieznający realiów i uwarunkowań obcego miasta, a mający decydować o jego kształcie, od początku budził sprzeciw i kontrowersje w krakowskim środowisku.
Pan prezydent prof. Jacek Majchrowski rozwiązał za porozumieniem stron umowę z prof. Chmielewskim i zdecydował o powołaniu nowego autorskiego zespołu ekspertów z Krakowa. Tworzą go wysokiej klasy specjaliści z różnych dziedzin i branż - urbaniści, architekci, specjaliści ds. komunikacji, infrastruktury i ochrony środowiska itp., znający dogłębnie problemy aglomeracji oraz potrzeby jej mieszkańców. Takie osoby gwarantują szybki postęp prac nad tak ważnym dokumentem, który decyduje o rozwoju miasta.

Kiedy wobec tego Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa będzie zmienione?
Studium jest dokumentem składającym się z dwóch części - uwarunkowań oraz kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Pierwsza część - uwarunkowania opracowane pod kierunkiem prof. Chmielewskiego, zostały przyjęte, natomiast kierunki rozwoju nigdy nie były w całości pozytywnie zaakceptowane przez członków Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej i to był w zasadzie ostateczny powód do zmiany zespołu przygotowującego ten dokument. Autorski zespół ekspertów będzie teraz pracował właśnie nad kierunkami rozwoju Krakowa w perspektywie do 2050 roku. Prace nad tym dokumentem planujemy zakończyć do końca 2012 roku.

Jak będą one przebiegać?
Kierunki polityki przestrzennej miasta wyznaczą planiści, natomiast pozostałe prace powstaną w poszczególnych merytorycznych wydziałach Urzędu Miasta Krakowa. Nad całością czuwać będzie Biuro Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta, pod kierunkiem dyrektor Bożeny Kaczmarskiej-Michniak.

Pani będzie kierować zespołem ekspertów
Będę to robić wspólnie z prof. Andrzejem Wyżykowskim, głównym architektem miasta.

Przywiązuje Pani olbrzymią wagę do bardzo szerokich konsultacji społecznych związanych z pracą nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego miasta. Nie obejdzie się bez nich zapewne i teraz
Oczywiście że współpraca z mieszkańcami i radnymi to podstawowe źródło informacji o potrzebach krakowian, ich sposobie myślenia o mieście. Dzięki dyskusjom z mieszkańcami, także i my - specjaliści, wiemy znacznie więcej i tym samym lepsze są efekty naszej pracy. W przyszłym roku rozpoczniemy więc bardzo szerokie konsultacje nad kierunkami rozwoju Krakowa. Będziemy prowadzić je przede wszystkim w poszczególnych dzielnicach. Zależy nam na jak najliczniejszych i różnorodnych opiniach, na tym, by dyskusja toczyła się nie wtedy, kiedy już gotowe projekty wykładane są do publicznego wglądu, ale właśnie jeszcze na etapie ich przygotowywania. Jeśli konsultacje społeczne i dyskusja nad kierunkami rozwoju Krakowa przebiegną w 2012 r. sprawnie i bezkonfliktowo, to istnieje duża szansa, że w tym samym roku zakończą się prace nad tym kluczowym dokumentem. Gdyby zaś nastąpiła konieczność ponownych uzgodnień, wówczas termin przesunie się na początek 2013 r. Mam jednak nadzieję na dobre tempo…

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto