Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edward Dwurnik na Wawelu

Daria Horodyska-Madej
Daria Horodyska-Madej
W czwartek, 28 października, na Zamku Królewskim na Wawelu otwarto wystawę "Bitwy pod Grunwaldem". Kontrowersyjne obrazy oraz szkice autorstwa Edwarda Dwurnika można oglądać do połowy stycznia przyszłego roku.

Edward Dwurnik jest polskim malarzem i grafikiem, dla którego inspirację stanowi twórczość Nikifora. To jeden z niewielu współczesnych malarzy podejmujących tematykę historyczną. W znakomity sposób udaje mu się łączyć historię ze współczesnością.

"Grunwald" Dwurnika zainaugurował działalność Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, które wkrótce zostanie otwarte przy ul. Lipowej 4, na terenie dawnej Fabryki Schindlera.

Na wystawie znajduje się kilkanaście szkiców pochodzących z lat 1955-2010, nawiązujących do bitwy pod Grunwaldem, a także dwa obrazy wielkiego formatu: "Bitwa pod Grunwaldem" i "Hołd Pruski". Ten ostatni zawieszony został naprzeciwko obrazu o tym samym tytule, namalowanym przez Jana Matejkę.

Edward Dwurnik w swoich pracach podejmuje swoistą grę z mistrzem, dlatego jego obrazy nieprzypadkowo znalazły się w tej samej sali, co wielkie dzieło Matejki. Organizatorzy chcieli pokazać, w jaki sposób można połączyć historię dawną ze współczesnością.

Twórczość artysty wśród odbiorców zawsze budziła kontrowersje, i podobnie jest tym razem. "Hołd Pruski" przedstawia grupę pseudokibiców sikających na tłum ludzi, znajdujących się poniżej i ubranych w niemieckie mundury. Natomiast "Bitwa pod Grunwaldem" nie ukazuje Polaków walczących z Zakonem Krzyżackim, lecz tłum współczesnych i dawnych postaci. W tłumie tym możemy dostrzec między innymi papieża, Stańczyka, a nawet skoczków narciarskich.

- Otwieramy wystawę wyjątkową, gdyż pierwszy raz zdarzyło się, że Wawel zaprosił do siebie sztukę współczesną. Mam nadzieję, że jest to początek znakomitej współpracy pomiędzy krakowskimi muzeami - mówiła Maria Anna Potocka, kurator wystawy, a zarazem dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem zaistnieć w tych salach. Uwielbiam Kraków, dlatego też bardzo dziękuję za odwagę wystawienia na Wawelu tych prac - podkreślił Edward Dwurnik, zwracając się do Jerzego Petrusa, wicedyrektora Zamku.

Wystawa dzieł Edwarda Dwurnika znajduje się na Zamku Królewskim na Wawelu w skrzydle zachodnim, na drugim piętrze, i potrwa do 17 stycznia.



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto