Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga część obchodów Grunwaldzkich

Redakcja
Sobotnia uroczystość była drugą częścią obchodów sześćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, setnej rocznicy odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego oraz 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Licznie zebranych krakowian i turystów przywitali prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a także przewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch. W obchodach wzięli udział również wojewoda małopolski Stanisław Kracik, rodzina Feliksa Nowowiejskiego - autora muzyki "Roty", Korpus Konsularny, poczty sztandarowe m.in. organizacji niepodległościowych czy kombatanckich i chóry z Polski.

- Dzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny, nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej, silnej przyszłości. Zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na pole walki, ale w obronie dobrej, słusznej sprawy zwycięskiego dobyli oręża [...] Pragniemy gorąco, by każdy Polak i Litwin każdy, z dawnych dzielnic Ojczyzny, czy zza Oceanu, spoglądali na ten pomnik jako na znak wspólnej przeszłości, świadectwo wspólnej chwały, zapowiedź lepszych czasów, jako na cząstkę własnej, wiarą silnej duszy [...] Prastarej, ukochanej stolicy naszej oddajemy to dzieło we władanie wieczyste - powiedział sto lat temu fundator pomnika Ignacy Jan Paderewski.

Również w sobotę padły te słowa z ust wielkiego kompozytora. Niczym zjawa w białej dorożce pojawili się na placu Matejki - Ignacy Jan Paderewski, ówczesny prezydent Krakowa Juliusz Leo i marszałek Sejmu Krajowego Stanisław Badeni. Ponownie odsłonili oni Pomnik Grunwaldzki, a także wraz z połączonymi chórami pod dyrekcją profesora Stanisława Krawczyńskiego i licznie przybyłymi krakowianami odśpiewali jeszcze raz "Rotę", później "Pierwszą brygadę".

Z okazji stulecia skomponowania "Roty", Janina Nowowiejska wręczyła prezydentowi Majchrowskiemu oraz Józefowi Pilchowi pamiątkowe medale.

Po inscenizacji na placu Matejki zrekonstruowane wojsko Władysława Jagiełły uroczyście wraz z zebranymi widzami, przeszło ulicą Floriańską na Rynek Główny
, gdzie odbyło się historyczne widowisko pt. "Triumfy rycerstwa polskiego po bitwie grunwaldzkiej", a następnie pobito światowy rekord w odśpiewaniu piosenki Danuśki "Gdybym ci ja miała skrzydełka jak gąska". Całość uroczystości zakończyła się projekcją filmu "Krzyżacy".

W pobliżu Barbakanu można oglądać wystawę poświęconą historii Pomnika Grunwaldzkiego, natomiast same uroczystości grunwaldzkie potrwają do 24 września.

Czytaj na MM: Wisła Kraków | Cracovia | Garbarnia Kraków | Hutnik Kraków |
Uniwersytet Jagielloński | Akademia Górniczo-Hutnicza | Uniwersytet Ekonomiczny
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto