Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy budowle za 13 miliardów złotych uchronią Małopolskę przed powodzią? [wideo]

Redakcja
- Te koncepcje są rodem z XIX wieku - ekolodzy atakują propozycje urzędników dotyczące zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Małopolska przygotowuje się na zimowe roztopy


"Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły" zakłada budowę 39 (z czego w naszym województwie 14) dużych urządzeń wodnych na rzekach - zapór, kanałów i stopni, które będą miałyby ochronić północno-wchodnią Polskę przed dużymi zalaniami. - W ostatnich latach wydaliśmy ponad pięć miliardów złotych na likwidację skutków powodzi, nie chcę, aby jeden most był odbudowywany po kilka razy - argumentował dziś Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Rządowy program, który jest dopiero w fazie dyskusji i konsultacji, kosztowałby ponad 13 miliardów złotych. W jego ramach ma powstać między innymi kanał ulgi w Krakowie i stopień wodny w Niepołomicach. Ekologowie jednak nie pozostawiają na projekcie suchej nitki. - Sam kanał ulgi byłby przydatny, ale przed Krakowem, a nie na terenie miasta, w tym wariancie jest to zbędny wydatek około miliarda złotych - powiedział nam Roman Żurek z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

We wtorek wojewoda spotkał się z przedstawicielami organizacji ekologicznych, aby przedyskutować projekt. - Rzeczywiście część naszych rozmówców określa te inwestycje trzema słowami: betonować, betonować, betonować - przyznaje Stanisław Kracik. Wojewoda zaznacza jednak, że konieczne jest przygotowanie systemu, który wreszcie zacznie chronić Małopolskę przed powodziami. - Każdy z tych pomysłów będzie poddawany konsultacjom społecznym, także z organizacjami ekologicznymi - powiedział po spotkaniu.

- Władze stawiają na koncepcje wymyślone jeszcze w XIX wieku - uważa Kazimierz Walasz z Konfederacji na rzeczy przyszłości Krakowa. - Hydrolodzy, którzy przygotowali ten projekt, zapominają, że najlepiej jest chronić przed powodzią, zapobiegając zbyt szybkiemu spływaniu wód do rzek, powinniśmy stawiać na bardziej naturalne metody - powiedział.

Zobacz również: Majowa powódź w Krakowie [materiały foto i wideo]



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto