Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co się buduje w Krakowie? Cyklotron

Jan Graczynski
Jan Graczynski
W Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk powstanie ...
W Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk powstanie ... Jan Graczynski
W krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk powstaje najnowsze w Europie centrum radioterapii protonowej.

Inwestycje: Co się buduje w Krakowie [serwis specjalny]


Już od lat 80. w Instytucie przy ul. Radzikowskiego prowadzone są badania nad protonami, rozpędzanymi w cyklotronie. Protony to jądra wodoru pozyskiwanego z wody w łuku elektrycznym, które przy pomocy wielkich elektromagnesów są potem rozpędzane i kierunkowane.

Przy współpracy z ośrodkami onkologicznymi, naukowcy opracowali nowoczesną metodę walki z nowotworami, co zaowocowało powstaniem ośrodka radioterapii. Obecnie w leczy się tam nowotwory oka, wykorzystując zbudowany przez polskich naukowców cyklotron. Niestety moc obecnej aparatury nie pozwala na leczenie nowotworów w całym ciele, dlatego też od roku 2007 prowadzony jest projekt budowy Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej, którego efektem jest właśnie powstajace Centrum Cyklotronowe Bronowice.

- Dzień 17 marca jest dla nas krokiem milowym polskiej nauki i medycyny. Rozpoczynamy budowę cyklotronu, jakiego nie ma jeszcze w Polsce i w najbliższej części Europy. Będzie on wykorzystywany nie tylko do eksperymentów fizycznych, ale przede wszystkim do leczenia ludzi - mówił prof. dr hab. Paweł Olko.

Budowany obiekt będzie pierwszym Centrum Radioterapii Protonowej w Polsce i  Europie Środkowej oraz trzecim na świecie pod względem najnowszych rozwiązań technicznych. W ramach projektu, którego koszt wyniesie blisko 200 milionów złotych, powstanie nowoczesny budynek, gdzie będą się mieściły laboratoria badawcze, nowoczesna sala zabiegowa oraz akcelerator o mocy do 235 MeV. Zakończenie budowy cyklotronu zaplanowano na wrzesień 2013 r.

- Bronowice z przełomu XIX i XX wieku były znane głównie z Tetmajera, Rydla i "Wesela" Wyspiańskiego. Czas spowodował, że są i będą znane zupełnie z czego innego - z centrum cyklotronowego - mówił prezydent Jacek Majchrowski. - Zmiana ta pokazuje rozwój nie tylko nauki, ale i cywilizacyjny. Istnieje potrzeba, konieczność i jest ona realizowana przy współpracy różnych dyscyplin naukowych. W tym przypadku współpraca fizyki z medycyną, która przynosi konkretne i znakomite rezultaty. Świadczy to o powiązaniu polskich ośrodków naukowych i pozycji środowiska naukowego w Polsce, a zwłaszcza Instytutu - dodał Majchrowski.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto