Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cech rzemiosł różnych. Kalwaryjskie meble

Redakcja
NAJNOWSZE TECHNOLOGIE ORAZ MATERIAŁY BĘDĄCE SZCZYTEM OSIĄGNIĘĆ MYŚLI TECHNICZNEJ. MEBLE WYKONANE W ZALEŻNOŚCI OD POTRZEB I GUSTU KLIENTA, STYLOWE LUB NOWOCZESNE, DOSTOSOWANE DO WSPÓŁCZESNYCH WNĘTRZ.

Tak dzisiaj wygląda rzemiosło meblarskie w Kalwarii Zebrzydowskiej. Małe często rodzinne warsztaty są w stanie sprostać wszelkim wymogom klienta, a na rynku konkurują ciekawym wzornictwem i szeroką ofertą.

Obok tradycyjnych kompletów stołowych, sypialni i gabinetów na wysoki połysk produkuje się coraz więcej mebli matowych o budowie segmentowej. Rzemieślnicy proponują kompleksowe wyposażenie domów (m.in. salonów, sypialni, kuchni), biur i wszelkiego rodzaju instytucji zarówno przy pomocy własnych projektów, jak również korzystając z usług projektantów wnętrz.

Kalwaryjscy rzemieślnicy, aby promować własną produkcję, działać na rzecz rzemiosła i kultywować tradycję, są zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych. Obecnie Cech zrzesza około 280 zakładów rzemieślniczych głównie w zakresie branży stolarskiej i tapicerskiej, a także obuwniczej i różnej.

Targi i wystawy

Odzwierciedleniem szybkiego rozwoju branży meblarskiej jest szeroki wybór produktów wystawionych w dwóch pawilonach przy ulicy Mickiewicza 2 i Jagiellońskiej 6, w których prezentuje się stu osiemnastu wystawców stolarzy przez cały rok, siedem dni w tygodniu. Ekspozycje handlowe kilkuset zakładów stolarskich zajmują blisko 6000 m2. Bogata i różnorodna oferta meblowa jest prezentowana także corocznie na Targach Meblowych. Swoje wyroby stolarze prezentują też na targach krajowych i zagranicznych. Bogata oferta wyrobów rzemieślników z Kalwarii znajduje się na stronie internetowej www.meble.kalwaria.pl.

Ważna edukacja

Aby rzemiosło tak dobrze mogło się rozwijać, konieczni są dobrzy specjaliści w tej branży. Dlatego też Cech Rzemiosł Różnych kładzie ogromny nacisk na kształcenie nowych rzemieślników. Corocznie przy współudziale Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej prowadzi rekrutację uczniów młodocianych do nauki w zakresie zawodów m.in. z branży stolarskiej i tapicerskiej, a także obuwniczej. W latach 1955-1999 Dyplom Czeladniczy uzyskało około 1000 uczniów pobierających naukę w zakładach rzemieślniczych w zawodzie stolarza.

Bogata historia

Rzemiosło Kalwaryjskie swoją pozycję zawdzięcza także bogatej historii i długiej tradycji. Pierwsze wzmianki o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej pochodzą z 1786 roku. Natomiast pierwszą organizację cechową utworzono w 1885 roku. Dwa lata później powstała w Kalwarii Krajowa Szkoła Stolarska, pierwsza publiczna szkoła przygotowująca przyszłych rzemieślników do artystycznego wykonywania mebli. Ważną datą, wskazującą prężny rozwój rzemiosła, jest rok 1930. Wtedy to zostały zorganizowane I Targi Kalwaryjskie. Jednak największy rozkwit rzemiosła nastąpił w obecnych czasach. W 1985 roku, w setną rocznicę założenia Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, oddano do użytku pawilon meblowy wybudowany przez członków Cechu. W 1994 roku odzyskano wybudowany w 1939 roku pawilon wystawowy zwany „Okrąglakiem”.

Z jednej strony czerpanie z bogatej historii, z drugiej podążanie z duchem czasu sprawiają, że kalwaryjskie meble są rozpoznawalne i cenione w całej Polsce, a nawet na świecie.

Kontakt do Cechu: Pawilon 1: „Okrąglak”, ul. Mickiewicza 2
Pawilon 2: Dom Rzemiosła, ul. Jagiellońska 6
34-130 Kalwaria Zebrzydowska, tel. 33 876 63 21, 33 876 62 14
[email protected]
www.meble.kalwaria.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto