Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bunt ciała, czyli słowo o butoh

Redakcja
"Bunt ciała" Aleksandry Capigi oraz "Mrok, ciało, ruch" Andrzeja Janikowskiego to specjalny zestaw dla tych, którzy chcą "spróbować" butoh.

Promocja książki Capigi połączona z wernisażem Janikowskiego, zorganizowana jest w ramach obchodów 15-lecia Muzeum manggha i Roku Butoh.

- W tym roku obchodzimy 50. rocznicę butoh. Pierwsze przedstawienie odbyło się w 1959 roku. Trzydziestojednoletni tancerz, Tatsumi Hijikata, przedstawił wtedy tokijskiejpubliczności**spektakl Kinjiki - powiedziała Aleksandra Capiga**.

- W Polsce fakt obchodów Roku Butoh jest znany jedynie wąskiemu środowisku tancerzy, natomiast w Japonii oraz innych zakątkach świata powstała z tej okazji inicjatywa wykonywania codziennej improwizacji -**dodała Capiga.
**
fot: Joanna Combik

Dlaczego Bunt ciała?

- Ci, którzy znają twórczość Hijikaty, wiedzą, że "Bunt ciała" to tytuł jego przełomowego przedstawienia. Ale to nie jedyny motyw. Butoh narodziło się z buntu wobec różnych spraw: z jednej strony wobec sytuacji powojennej Japonii, z drugiej wobec tańca klasycznego i tańca współczesnego. Buntu wyrażonego ciałem a nie słowem. Hijikata pragnął wyrywać ciało ze schematów ruchu, wiec butoh to również bunt wobec konwencji ruchowych wymuszanych między innymi przez dobre obyczaje. Zgodnie z jego koncepcją ruch nie jest wynikiem woli tancerza, ale sprzeciwia się jej i narzuca. Butoh jest poszukiwaniem prawdy o własnym ciele - tancerz nie gra, nie naśladuje otaczającego go świata i nie zmienia się w kogoś innego, lecz odwrotnie, staje się bardziej sobą - dodała autorka książki "Bunt ciała".

Struktura książki

W swojej książce Aleksandra Capiga wychodzi od przedstawienia tańca butoh w szerszym kontekście, począwszy od sytuacji społeczno-politycznej w jakiej taniec ten się rodził, poprzez jego związki z niemieckim ekspresjonizmem, aż po punkty styczne butoh z koncepcją teatru Grotowskiego, by następnie w centrum zainteresowania postawić postać twórcy butoh - Tatsumiego Hijikaty. "Bunt ciała" jest w istocie opowieścią o życiu tego kontrowersyjnego artysty i próbą dotarcia do źródeł jego wyobraźni i warsztatu scenicznego.


Wernisaż zdjęć "Mrok, ciało, ruch" autorstwa Andrzeja Janikowskiego, towarzyszący promocji książki "Bunt ciała" to próba ukazania różnych twarzy butoh jednym obiektywem. Serdecznie zapraszamy!

3 listopada 2009, godzina 18.00
Wystawa czynna do 22 listopada






od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto