Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To ostatni dzwonek, by zobaczyć niezwykłą wystawę dedykowaną Jerzemu Treli

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Jerzy Trela - tak to czuję" wystawa w gmachu Starego Teatru w Krakowie
"Jerzy Trela - tak to czuję" wystawa w gmachu Starego Teatru w Krakowie Andrzej Banas
Jeszcze tylko do niedzieli, 26 listopada, można zobaczyć w Starym Teatrze wystawę "Jerzy Trela – Tak to czuję" - sceniczny portret jednego z najwybitniejszych aktorów polskiego teatru, związanego ze sceną przy ul. Jagiellońskiej.

"Dla Treli Stary Teatr był drugim domem. Zespołowa praca nad przedstawieniami prowadzona przez lata z wybitnymi artystami, budowała atmosferę wyjątkowego zaufania i wzajemnego zrozumienia. – Graliśmy jak w jazzie – mówił Trela, wystarczyło nam spojrzenie, mimowolny ruch ciała by przejąć emocję od scenicznego partnera. Występując na scenie Wiktorem Sadeckim, Jerzym Bińczyckim, Ewą Lassek, Anną Polony, Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Globiszem, Anną Dymną czy Dorotą Segdą tworzył wielkie duety, które pozwalały wybrzmieć jego znakomitemu aktorstwu" - piszą o wystawie organizatorzy.

W gmachu Starego Teatru, przy ul. Jagiellońskiej 1, zgromadzone zostały fotografie dokumentujące postaci zagrane przez Jerzego Trelę na deskach Starego Teatru w latach 1970 – 2021. A było ich 67.

Wszystko zaczęło się od Czeladnika w "Szewcach" i Murdel-Bęskiego w "Matce Witkacego", w których to na początku lat 70. XX wieku obsadził Trelę Jerzy Jarocki, dostrzegając w artyście potencjał dla groteskowych postaci.

Z kolei w spektaklach Konrada Swinarskiego Jerzy Trela stworzył niezapomniane role Konrada z "Dziadów" Mickiewicza i Konrada z "Wyzwolenia" Wyspiańskiego.

"Trela należy do aktorów, których się pamięta. Nawet raz zobaczone przedstawienie z jego udziałem pozostawia w głowie widza ślad, obraz twarzy, a raczej spojrzenia, tembr głosu" - czytamy w opisie wystawy. - "Trela gra zastygłą w bezruchu twarzą, a to co się dzieje wewnątrz postaci komunikuje mikrozmianami trudnymi do zarejestrowania."

Wystawa "Jerzy Trela – Tak to czuję" przybliża procesy budowania charakterów we współpracy z reżyserami i scenicznymi partnerami.

Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia MICET (ul. Jagiellońska 1): od wtorku do niedzieli w godz. 11.30 – 19.30. Wstęp na wystawę w ramach biletu do MICET (10/15zł). Widzowie okazujący bilet na spektakl mogą zwiedzić wystawy MICET za 1zł.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To ostatni dzwonek, by zobaczyć niezwykłą wystawę dedykowaną Jerzemu Treli - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto