Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa kanalizacji w Wieliczce. To będzie gehenna

Jolanta Białek
ingimage
Budowa kanalizacji w mieście pochłonie prawie 35 mln zł. Prace ruszą w tym miesiącu, a ich finał ma nastąpić przed końcem grudnia. Kierowców czeka gehenna. Utrudnienia na ulicach będą trwały przez cały rok.

W poniedziałek podpisano umowy z trzema firmami, które wygrały przetarg na wybudowanie w Wieliczce sanitarnej infrastruktury dotowanej z Funduszu Spójności. Pierwsze prace rozpoczną się w najbliższych dniach, a po Wielkanocy ruszą już pełną parą. Poprowadzą je: spółka Skanska z Krakowa, przedsiębiorstwo Hydromel, mające siedzibę w mieście Końskie w województwie świętokrzyskim oraz firma Instbud z Nieznanowic.

Do końca listopada tego roku w mieście ma przybyć ok. 20 km sieci odprowadzającej nieczystości i jedna przepompownia ścieków.

- To inwestycja historyczna, największa po rewitalizacji Wieliczki. Bez unijnej pomocy z budową w mieście kanalizacji zmagalibyśmy się jeszcze pewnie z 50-60 lat, a dzięki pieniądzom zewnętrznym infrastruktura ta powstanie w kilkanaście miesięcy - mówił tuż przed podpisaniem umowy z budowniczymi sanitarnej sieci burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Start przedsięwzięcia wyznaczono na ul. Dembowskiego. Potem budowa kanalizacji i innych elementów sanitarnej infrastruktury obejmie prawie trzydzieści traktów. Od lipca tego roku w centrum Wieliczki będzie powstawać także kanalizacja deszczowa. Inwestycja, którą zajmie się wielicki Zakład Gospodarki Komunalnej ma być prowadzona równolegle z budową sieci sanitarnej. Słowem - w następnych miesiącach Wieliczkę czekają wręcz gigantyczne utrudnienia w ruchu.

- W przebudowie będzie wiele ulic, w tym te najważniejsze. Musimy tak budować kanalizację, by nie sparaliżować ruchu w mieście i nie "zamknąć" go dla turystów - mówił wczoraj Artur Kozioł.

Nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać w Wieliczce, podczas prowadzenia inwestycji z Funduszu Spójności ma być zaprezentowana mieszkańcom w najbliższych dniach. Na razie wiadomo tyle, że tam gdzie jest możliwość wyznaczenia objazdów (m.in. rejon ul. Dembowskiego) drogi będą na czas prac zamykane całkowicie.

Czy zakończenie tak dużej inwestycji do listopada jest realne? - Termin jest faktycznie wyśrubowany. Ale firmy, które będą budować kanalizację mają wystarczający sprzęt, ludzi i doświadczenie, by temu sprostać - twierdzi Marek Kolary, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z Funduszu Spójności.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto