MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja ks. Michała Rapacza wkrótce w Łagiewnikach. Powstał wizerunek nowego błogosławionego i relikwiarz

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fratelli Savi Gioielli / archiwum Sanktuarium w Płokach
W przyszłą sobotę, 15 czerwca, ksiądz Michał Rapacz zostanie włączony do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. W czasie uroczystości w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach nastąpi odsłonięcie obrazu beatyfikacyjnego, a na ołtarzu stanie relikwiarz z doczesnymi szczątkami nowego błogosławionego. Krakowska kuria opublikowała szczegółowe informacje na temat jego wizerunku, stworzonego na podstawie dwóch fotografii, oraz relikwiarza.

Ksiądz Michał Rapacz - męczennik z Płok

Ksiądz Michał Rapacz, który zostanie wyniesiony na ołtarze, to męczennik czasów komunizmu i kapłan Archidiecezji Krakowskiej. Urodzony w Tenczynie w 1904 roku, ksiądz Rapacz posługiwał w Rajczy koło Żywca i w Płokach koło Trzebini. Został zamordowany przez komunistyczną bojówkę w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. w lesie, około kilometra od budynku kościoła. Pierwotnie spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Lubniu. W 1980 r. doczesne szczątki ks. Rapacza zostały po raz pierwszy ekshumowane, a następnie przeniesione i złożone w przygotowanym grobie przy kościele parafialnego w Płokach, gdzie był proboszczem. 12 maja każdego roku przybywają tam pielgrzymki.

W związku z zaplanowaną na 15 czerwca 2024 r. beatyfikacją ks. Michała Rapacza Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana. Następnie zostały one zostały złożone w sarkofagu w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach.

Przed zbliżającą się beatyfikacją męczennika z Płok, krakowska kuria publikuje kolejne informacje dotyczące uroczystości.

Beatyfikacyjny obraz

Obraz beatyfikacyjny wykonała absolwentka ASP we Wrocławiu i założycielka Szkoły Pisania Ikon.

Ma on wymiary 1,75 m x 1,21 m. Został wykonany - jak podaje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej - techniką olej na płótnie, z podmalówką w technice olejno-żywicznej, a do utworzenia niektórych partii wykorzystano farbę olejną, wykonaną samodzielnie. Pierwsze szkice zostały naniesione na płótno 2 i 3 kwietnia tego roku.

Autorką obrazu jest malarka Honorata Wojczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artystka tworzy głównie w trzech obszarach: realizmie, abstrakcji oraz w sztuce wschodnio-chrześcijańskiej. Jest także założycielką Szkoły Pisania Ikon pw. Wszystkich Świętych, która od 2016 r. działa w Opactwie Mniszek Benedyktynek w Krzeszowie.

Jak podkreśla autorka, wizerunek beatyfikacyjny księdza Michała Rapacza nie ma ukrytej symboliki.

- Jest ukazany w konkrecie stworzenia, będąc człowiekiem usytuowanym w rzeczywistym ciele i świecie. W to ciało i w ten świat w akcie Wcielenia wstąpiło Słowo, Chrystus, najwyższe piękno. Poprzez Wcielenie Chrystus dokonał niejako aktu koronacji człowieka swoim Pięknem i swoją Obecności - mówi Honorata Wojczyńska.

Dodaje, że jedynym elementem obrazu, który "wymyka się" realizmowi, jest ciepła poświata, zastosowana zarówno w partiach cielesnych, jak i w draperii oraz w tle.

- Sutanna nie jest zimno czarna, ale jakby prześwietlona płomieniem, ciepłem. Ciało również jest rozognione, tło wypełnia błękit i indygo, również wtopione w pomarańczowe światło - wyjaśnia malarka.

Autorka wizerunku beatyfikacyjnego bazowała w swojej pracy na dwóch zachowanych fotografiach Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza.

Srebrny relikwiarz przygotowany przez włoską firmę

Relikwie bł. księdza Michała Rapacza w czasie obrzędu beatyfikacyjnego do ołtarza zostaną przyniesione w relikwiarzu, który specjalnie na tę okazję przygotowała firma Fratelli Savi Gioielli z Rzymu. Wykonano go w całości ze srebra, a jego wymiary to 35 na 16 centymetrów.

Relikwiarz ma kształt krzyża, oplecionego gałązkami oliwnymi, wzrastającymi ku górze. To nawiązanie do motywu palmy - symbolu męczeństwa.

"23 marca 2024 r. podczas liturgii stacyjnej w bazylice św. Floriana w Krakowie, abp Marek Jędraszewski, mówiąc o Czcigodnym Słudze Bożym Księdzu Michale Rapaczu, podkreślał, że „Kościół budował się na męczeńskiej krwi”. Relikwiarz męczennika z Płok urzeczywistnia te słowa. Dodatkowo motyw roślinny stanowi odniesienie do lasu - miejsca, gdzie został zamordowany przyszły błogosławiony" - wyjaśnia krakowska kuria.

Sarkofag w Płokach głównym miejscem kultu

W centralnej części relikwiarza znajdą się doczesne szczątki księdza Michała Rapacza, pozyskane w czasie ekshumacji przeprowadzonej 12 kwietnia br. przez IPN. Pozostałe ekshumowane szczątki męczennika 19 kwietnia zostały złożone w sarkofagu, który decyzją metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.

Sarkofag - jak informuje kuria - został ufundowany przez kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.

4 czerwca 1989. Wybory, które zmieniły Polskę

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Beatyfikacja ks. Michała Rapacza wkrótce w Łagiewnikach. Powstał wizerunek nowego błogosławionego i relikwiarz - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto