Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alicja Bachleda-Curuś namawia do oddawania szpiku kostnego [zdjęcia]

Redakcja
Aktorka przyjechała do Krakowa, by razem z Fundacją DKMS ...
Aktorka przyjechała do Krakowa, by razem z Fundacją DKMS ... Łukasz Żołądź
Aktorka przyjechała do Krakowa, by razem z Fundacją DKMS zorganizować Dzień Dawcy Szpiku.

Zobacz też: Alicja Bachleda-Curuś będzie promować Kraków


- Mam nadzieję, że w niedzielę na Rynku zjawi się wielu potencjalnych dawców - mówiła Alicja Bachleda - Curuś.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje.

- Ta choroba dotknęła kogoś mi bliskiego, kogoś z mojej rodziny, dlatego postanowiłam czynnie włączyć się w akcję - wyjaśniała Alicja Bachleda-Curuś. - Nie ukrywam, że do tej pory nie byłam świadoma skali tej choroby. Dziś mogę komuś pomóc i to jest jedyna prawdziwa zaleta bycia popularnym - dodała aktorka.

Przyjdź, zostań potencjalnym dawcą szpiku

Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z Alicją Bachledą-Curuś i prezydentem Majchrowskim przeprowadzą "Dzień Dawcy Szpiku w Krakowie", podczas którego wszystkie chętne osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym zwiększyć szansę osób chorych na białaczkę.

Wystarczy przyjść w niedzielę, 25 marca na Rynek Główny między godziną 11.00 a 19.00. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący  minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Dzień Dawcy Szpiku - 25 marca, Rynek Główny

W Polsce zarejestrowanych jest 300 000 potencjalnych dawców, z czego ponad 200 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu trzech lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 145osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym zarówno w Polsce, jak i na świecie.

W tym roku Fundacja DKMS Polska zarejestrowała już 30 000 potencjalnych dawców, a do końca roku planuje zarejestrować kolejnych 60 000. Przebadanie jednego dawcy to koszt 250 zł, więc przebadanie takiej ilości dawców to kwota 22 500 000 zł.

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto