Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwróć leki do apteki

Redakcja
W ponad 160 aptekach na terenie Krakowa stoją pojemniki, do których można wrzucać przeterminowane leki. Farmaceuci apelują, by nie pozbywać się ich w inny sposób.

Zobacz pełną listę aptek, które przyjmują przeterminowane leki


- Przeterminowane leki uznawane są za odpady niebezpieczne i nie wolno ich wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci - mówi Krystyna Szymula z apteki Cefarm. Kiedy kończy się data przydatności do spożycia, lek traci właściwości lecznicze i staje się trucizną. - Jest to niebezpieczne na przykład dla bezdomnych czy ludzi biednych, przeszukujących kosze na śmieci. Taki człowiek może zażyć lek, który spowoduje bardzo poważne problemy zdrowotne - dodaje farmaceutka.

Przeterminowane leki zbudowane są z szeregu związków chemicznych i zażyte po terminie przydatności stają się potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia. Części składowe leków to także środki szkodliwe lub trucizny, które są groźne dla organizmu ludzkiego i środowiska, ponieważ pomimo upływu czasu zachowują dużą aktywność biologiczną. Związki te są bardzo trwałe i przedostając się do wód lub gleb potrafią je skazić na dziesięciolecia. Część toksyn pochodzących z lekarstw, może biokumulować się w komórkach organizmów żywych, stanowiąc dla nich zagrożenie.

Dlatego przeterminowanych leków nie powinno wyrzucać się do zwykłych pojemników na śmieci. Nie wolno ich też wrzucać do toalety. Oczyszczalnie ścieków nie radzą sobie z podobnymi substancjami, a ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie i do terapii potrzebne są nowe leki lub większe ich dawki.

Przeterminowane lekarstwa zbierane są w specjalnych pojemnikach w aptekach, a następnie poddawane termicznej utylizacji. Można wrzucać tam zarówno pastylki, drażetki, maści, jak i leki płynne oraz aerozole. Zabronione jest natomiast wrzucanie igieł, igłostrzykawek oraz termometrów. Preferowane jest wrzucanie leków bez opakowań - niezabrudzone papierowe opakowania lekarstw można wrzucić do niebieskiego "dzwona".

W 2009 roku zebrano w sumie 11 tys. 755 kg przeterminowanych lekarstw w 70 aptekach. W 2010 r. krakowianie przynieśli do 140 aptek zbierających przeterminowane lekarstwa ponad 16 tys. 100 kg tych groźnych odpadów. W ramach organizowanej przez ZIKiT zbiórki, przeterminowane leki z aptek odbiera później Zakład Gospodarki Odpadami "Geomar" z Krakowa.

Czytaj także:
Co zrobić z przeterminowanymi lekarstwami?
Apteki internetowe: Szanse i zagrożenia

Wręczono certyfikaty dla krakowskich aptek


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto