Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy kandydatów na Rektora AGH

inf. pras.
28 marca b.r. Uczelniana Komisja Wyborcza Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie ogłosiła nazwiska kandydatów, którzy wezmą udział w wyborach Rektora AGH.

Po poniedziałkowym posiedzeniu Uczelnianego Kolegium Elektorów, podczas którego zgłaszano propozycje kandydatów do pełnienia najwyższej funkcji w uczelni, decyzję o starcie w wyborach podjęło dwóch kandydatów: prof. Jerzy Lis (obecnie pełniący funkcję Prorektora ds. Współpracy i Rozwoju AGH) oraz prof. Tadeusz Słomka (obecnie sprawujący rolę Prorektora ds. Ogólnych AGH).

Decyzję o wyborze nowego Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej podejmie Uczelniane Kolegium Elektorów AGH w dniu 3 kwietnia (początek spotkania o godz. 10:00). Uczelniane Kolegium Elektorów złożone jest z 200 osób wyłonionych spośród wszystkich grup pracowniczych oraz studentów według następującego podziału: 92 przedstawicieli profesorów i doktorów habilitowanych, 48 reprezentantów pozostałych nauczycieli akademickich, 40 przedstawicieli studentów i doktorantów oraz 20 elektorów wybranych spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis - Życiorys
Urodził się 29 października 1954 roku w Trzcianie, woj. Podkarpackie. Studia wyższe ukończył na AGH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki w 1978 roku. Stopień doktora uzyskał w 1986 w naukach technicznych, dyscyplina inżynieria materiałowa, doktora habilitowanego w 1995, zaś tytuł profesora nauk technicznych w 2001r. Na AGH zatrudniony jest od 1978 roku, kolejno jako asystent na WIMIC w Katedrze Nauki o Materiałach i Ceramiki Specjalnej, następnie od 1986 jako adiunkt, zaś od 1996 jako profesor nzw. i od 2005 na stanowisku profesora zwyczajnego.

Od 1989 przez 2 lata był zatrudniony jako pracownik naukowy w State University of New York w Buffalo, USA. Odbył staże międzynarodowe m.in. w: Technical University Freiberg, University of Clausthal, RWTH (Niemcy), ENSCI Limoges (Francja), Osaka University (Japonia), Alfred University (USA), Institute of Macrokinetics RAN (Rosja). W działalności badawczej specjalizuje się w inżynierii materiałowej oraz technologii chemicznej, w tym zwłaszcza: technologii otrzymywania zaawansowanych i klasycznych tworzyw ceramicznych, specjalnych technikach syntezy materiałów ceramicznych, badaniu właściwości ceramiki i kompozytów oraz ich zastosowaniu.

W ramach zainteresowań zawodowych zajmuje się także metodyką kształcenia wyższego, szczególnie na kierunkach technicznych i chemicznych. W dorobku naukowym posiada 325 publikacji, 5 monografii (w tym 2 książki akademickie), 143 referaty wygłoszone na konferencjach (125 międzynarodowych) oraz 9 patentów. Kierownik 12 projektów badawczych KBN (5 promotorskich), główny wykonawca 25 projektów KBN i 3 międzynarodowych, kierownik 8 prac w ramach działalności statutowej AGH oraz wielu projektów badawczych zleconych przez zakłady przemysłowe. Aktywnie współpracuje z przemysłem w pracach badawczych i innowacyjnych.

W roku 2011 uhonorowany Medalem im. T. Sendzimira Polskiego Towarzystwa Wynalazczego, za działalność innowacyjną i wynalazczą. Od 2005 do 2011 roku pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. Jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, wiceprzewodniczącym Komitetu Nauki o Materiałach PAN, członkiem Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, Komisji Ceramicznej PAN O. Kraków, Polskiego Towarzystwa Ceramicznego, Sekcji Materiałów Budowlanych Komitetu Budownictwa PAN, Komitetu Nauk Technicznych PAU oraz towarzystw zagranicznych, m.in. The World Academy of Ceramics, The International Society of SHS i The American Ceramic

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka - Życiorys
Tadeusz Słomka urodził się w Świątnikach Górnych koło Krakowa, w rodzinie rzemieślniczej. Od dziecka zainteresowany przyrodą nieożywioną ukończył Technikum Geologiczne w Krakowie i studia na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prace - doktorska i habilitacyjna - poświęcone były sedymentologii formacji osadowych Karpat fliszowych.

Jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych poświęconych problematyce geologii złożowej, modelowaniu matematycznemu złóż kopalin użytecznych (Cu, pierwiastków promieniotwórczych, Zn i Pb, węgla kamiennego i brunatnego, diatomitów, iłów kaolinowych i surowców skalnych) i sedymentologii głębokomorskich osadów klastycznych. Ponadto jest współautorem 4 skryptów i książek oraz redaktorem 7 książek. Wielokrotnie prezentował wyniki swoich badań na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych w Austrii, Czechach, Słowacji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Grecji, Meksyku, USA, Australii i innych.

Przez 12 lat kierował Katedrą Geologii Ogólnej, Ochrony Środowiska i Geoturystyki, był prodziekanem i dziekanem Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska (2 kadencje), prorektorem Akademii Górniczo-Hutniczej (2 kadencje), przewodniczącym Konwentu Dziekanów Wydziałów Nauk o Ziemi, doradcą Wiceministra Środowiska, twórcą i prezydentem International Association for Geoturism, członkiem International Association for Sedimentologists i International Association for Mathematical Geology, Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem wielu rad naukowych polskich i międzynarodowych instytucji.

Pomysłodawca i redaktor naczelny czasopisma „Geoturism”, członek komitetu redakcyjnego Acta Montanistica Slovaka. Sekretarz i przewodniczący wielu cyklicznych, międzynarodowych konferencji naukowych: Zastosowań Metod Matematycznych i Informatyki w Geologii, Geotur. Kierował ponad 20 grantami i pracami zleconymi z przemysłu. Prowadził (i nadal prowadzi) wykłady, seminaria i zajęcia terenowe z geologii ogólnej, geologii matematycznej, kartografii geologicznej, sedymentologii, geoturystyki. Żonaty, ma dwoje dzieci: córkę i syna oraz troje wnuków. Ma wiele hobby i kolekcji: masek z różnych stron świata, okazów geologicznych, kłódek, monet, zegarów. Jest bibliofilem (biblioteka liczy ponad 8 tys. pozycji). Jego pasją są podróże i zwiedzanie – szczególnie obiektów przyrody nieożywionej.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto