Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast PRL Nowa Huta, czyli przekształcenia w Krakowie

historia.org.pl
historia.org.pl
Prezydent Majchrowski podczas czatu z mieszkańcami ogłosił chęć przejęcia placówki Muzeum PRL i zastąpienia jej Muzeum Nowej Huty.

To koniec Muzeum PRL-u?

Z propozycją przekształcenia muzeum PRL-u w Krakowie w nową placówkę, zwrócił się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wiadomość ta zelektryzowała środowisko historyczne, ponieważ teraz, co właściwie przesądzone, Muzeum PRL zostanie zlikwidowane. Jego miejsce zajmie Muzeum Nowej Huty. Władze Krakowa wyraziły wolę prowadzenia placówki, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecało rocznie przeznaczać na ten cel 1 mln zł. Dlaczego ministerstwo nie chciało przeznaczać tej sumy na Muzeum PRL - nie wiemy. Dodatkowo minister Zdrojewski zapowiedział, że z pieniędzy ministerstwa zostanie sfinansowany konkurs na scenariusz projektu wystawy stałej oraz aranżacja wnętrza.

PRL z perspektywy Nowej Huty, czy Nowa Huta z perspektywy PRL?

Moje wątpliwości budzi nie tylko zamiar przejęcia - z informacji medialnych wynika, że władze Muzeum Historii Polski nie zostały o tym wcześniej poinformowane - ale również zmiana zakresu tematycznego muzeum. Prezydent Majchrowski w Krakowie zrealizował wiele udanych projektów muzealnych, za co sam wielokrotnie go chwaliłem, jednak tym razem mam poważne wątpliwości. Według mnie nie da się przez pryzmat Nowej Huty w pełni pokazać całego okresu PRL. Lepszym pomysłem mogłoby być pozostawienie Muzeum PRL - takich placówek w Polsce jest bardzo mało - i poświęcenie w ekspozycji szczególnej uwagi Nowej Hucie. Zwłaszcza, że w Krakowie jest już oddział Muzeum Historycznego dedykowany historii Nowej Huty.

Nic się nie dzieje?

Przy okazji podania do publicznej wiadomości informacji o przekształceniu Muzeum, zafunkcjonowała opinia, że w Muzeum PRL nic się nie dzieje. Postanowiliśmy to sprawdzić. Muzeum istnieje od 2008 r., ale pod uwagę wzięliśmy ostatnie półtora roku. W tym czasie odbyły się tam trzy wystawy: "Od opozycji do wolności" (4 kwietnia 2009 r. - 31 września 2009 r.), "Wojna polsko-jaruzelska" (15 grudnia 2010 r. - 30 kwietnia 2010 r.), "Wojenne rozstania" (9 maja 2010 r. - 31 lipca 2010 r.).

Zorganizowano też gry: "Gra o wolność" (wrzesień 2009 r.) i "Uwolnij sztandar" (13 grudnia 2009 r.) a także koncert "Miasto bez Boga walczy o Krzyż" (24 kwietnia 2010 r.) w ramach kampanii "W IMIĘ WOLNOŚCI. NOWA HUTA '60. - 50. rocznica walk o krzyż w NH". Jednym z najnowszych projektów Muzeum jest pierwsza w Polsce multimedialna ścieżka edukacyjna z elementami gry ulicznej "Włóż buty, przyjdź do Huty!". Muzeum zorganizowało także zbiórkę eksponatów, a obecnie prowadzi zbiórkę zdjęć maturalnych z okresu PRL. Trzeba zaznaczyć, że to wszystko udało się zrealizować przy bardzo małych funduszach.

O Muzeum PRL

Muzeum PRL jest oddziałem Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jego siedzibą jest budynek starego kina "Światowid". W niedługim czasie miał się odbyć konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni na potrzeby nowoczesnego i multimedialnego muzeum. Gotowy jest również scenariusz ekspozycji stałej.

Źródło:
Zamiast PRL Nowa Huta, czyli przekształcenia w Krakowie

Zobacz też:

Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto