Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualne spacery po krakowskich wodociągach

Redakcja
Dla internetowych zwiedzających udostępniono wnętrze obiektów ...
Dla internetowych zwiedzających udostępniono wnętrze obiektów ... Jan Graczyński
Dla internetowych zwiedzających udostępniono wnętrze obiektów należących do MPWiK w Krakowie.

Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji udostępniło cztery wirtualne spacery po trzech Zakładach Uzdatniania Wody - "Raba", "Rudawa", "Dłubnia" oraz po Oczyszczalni Ścieków "Płaszów".

Zakład Uzdatniania Wody "Raba"

WIRTUALNY SPACER PO ZAKŁADZIE UZDATNIANIA WODY

Na początku 1970 roku, po wykonaniu wszelkich prac przygotowawczych, rozpoczęła się budowa Zakładu Uzdatniania Wody "Raba". Ujęcie i pompownia zlokalizowane zostały w miejscowości Brzączowice, a sam zakład na północnym stoku Wzgórza Węgielnica. W 1974 roku do Krakowa popłynęła woda.

Po kilku latach przystąpiono do drugiego etapu budowy - niedaleko Brzączowic powstało ujęcie docelowe w formie monolitycznej, żelbetowej wieży. Budowa mierzy 40 metrów i mieści aż 6 pomp diagonalnych.

Obecnie zanotowano spadek zapotrzebowania na wodę. Raba I i Raba II mogą dostarczyć nawet 186 tys. m³ na dobę. Są to główne źródła zaopatrzenia w wodę Krakowa oraz kilku pobliskich miejscowości.

Zakład Uzdatniania Wody "Rudawa"

WIRTUALNY SPACER PO ZAKŁADZIE UZDATNIANIA WODY RUDAWA

Wraz z początkiem lat 50-tych zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę w Krakowie, spowodowały to m.in. zanieczyszczenia Wisły. Wybrano rzekę Rudawę, lewobrzeżny dopływ Wisły.

W 1955 roku Zakład Uzdatniania Wody "Rudawa" został oddany do użytkowania. Osiągał wydajność 55 tys. m3 na dobę. Jak na tamte czasy był to jeden z najbardziej wydatnych zakładów na terenie Polski.

Aktualnie Zakład Uzdatniania Wody "Rudawa" osiąga maksymalna wydajność 70 tys. m3 na dobę. Zaopatruje on w wodę mieszkańców Krakowa - północną część Krowodrzy i Śródmieścia, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Bronowice, Łobzów, Mydlniki i Olszanicę.

Zakład Uzdatniania Wody "Dłubnia"

WIRTUALNY SPACER PO ZAKŁADZIE UZDATNIANIA "DŁUBNIA"

W 1950 roku rozpoczęto budowę kombinatu hutniczego i miasta Nowa Huta. Poszukiwano odpowiedniego źródła wody dla tego terenu. Alternatywą był lewobrzeżny dopływ Wisły czyli rzeka Dłubnia.

W 1960 roku Zakład Uzdatniania Wody "Dłubnia" rozpoczął swoją pracę. Dzięki jego uruchomieniu można było w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na wodę w Nowej Hucie. ZUW "Dłubina" aktualnie osiąga wydajność do 32 tys. m³/dobę.

Oczyszczalnia Ścieków "Płaszów"

WIRTUALNY SPACER PO OCZYSZCZALNI

Zakład oczyszczalni ścieków zaczął pracę w 1974 roku. Proces oczyszczania ograniczył się do mechanicznego oczyszczania ścieków, z pełną utylizacją osadów.

Obecnie Oczyszczalnia Ścieków "Płaszów" jest mechaniczno-biologiczna z pełną termiczną utylizacją osadów.


Zobacz też: Dzień otwarty podziemnego dworca Kraków Główny: Obowiązują zapisy


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto