Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Kraków – wielkie szanse 1910-2010

Katarzyna Czaja
Katarzyna Czaja
Od dziś w Pałacu Krzysztofory można obejrzeć m.in. pamiątki związane z terytorialnym rozwojem Krakowa, z prezydentem Juliuszem Leo i historią gmin przyłączonych po 1910 roku.

Wystawę "Wielki Kraków - wielkie szanse 1910-2010" uroczyście otwarto 8 września na placu Szczepańskim. Sama ekspozycja mieści się w Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35 i można ją oglądać do 27 lutego 2011 roku.

Uroczystości związane z otwarciem wystawy składały się z części oficjalnej i bardziej rozrywkowej. Najpierw o projekcie opowiedział dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski. Wyjaśnił, że ekspozycja została zorganizowana z okazji setnej rocznicy rozszerzenia granic miasta o podkrakowskie wsie, co nazwano powstaniem Wielkiego Krakowa.

Następnie przemawiał prezydent Jacek Majchrowski. - Wystawa pokazuje samo miasto, jego rozwój, jego wielkość - przekonywał. Wspomniał o Juliuszu Leo, jego poprzedniku sprzed stu lat. To z inicjatywy Juliusza Leo powstał projekt Wielkiego Krakowa i też poświęcona jest mu część wystawy. Jacek Majchrowski zaznaczył, jak duży wpływ na zwyczaje krakowian miało rozszerzenie miasta np. o Zwierzyniec: - To od Zwierzyńca mamy Emaus, lajkonika i szopki krakowskie. Życzę wam chwili zadumania nad wielkością miasta - mówił prezydent.

Kiedy zakończyły się przemówienia i wręczanie okolicznościowych medali, scenę zajęli dojrzali wiekiem panowie z krakowskiego zespołu folkowego Andrusy. Koncert rozpoczęli dedykowanym prezydentowi Majchrowskiemu "Kto wypowie twoje piękno, Krakowie prastary". Przez kolejne pół godziny Andrusy zabawiali publiczność piosenkami o Krakowie i dziewczynach. Mimo licznych prób, nie udało im się ożywić słuchaczy, którzy bardzo nieśmiało reagowali na zachęty do wspólnego śpiewania.

W trakcie koncertu publiczności rozdano czerwone baloniki. W kulminacyjnym momencie uroczystości wszyscy je wypuścili. W czterech z fruwających nad placem Szczepańskim baloników ukryto list do Juliusza Leo.

Kiedy wszystkie baloniki zniknęły z pola widzenia, zebranych zaprowadzono do Pałacu Krzysztofory, gdzie mogli obejrzeć wystawę. Złożyły się na nią pamiątki związane z historią gmin przyłączonych, liczne dokumenty, pieczątki, odznaczenia, stare zdjęcia i plany miasta. Część ekspozycji została poświęcona planowanym efektom powstania Wielkiego Krakowa, m.in. pracom konkursowym na rozwój urbanistyczny miasta z 1910 roku.

Osobne części wystawy dotyczą pamiątek związanych z prezydentem Juliuszem Leo, a także historią poczty w przyłączonych do Krakowa wsiach. Można obejrzeć bogatą kolekcję przedmiotów związanych z filatelistyką, użyczonych przez kolekcjonera Janusza Adamczyka. Prócz tego każdy zwiedzający może odbić na tekturce stare stemple pocztowe z nazwami poszczególnych gmin.


Wystawa czynna będzie od 8 września 2010 do 28 lutego 2011
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków

Godziny otwarcia:
sezon letni (do 31 października)
środa - niedziela 10.00–17.30

Sezon zimowy (od 3 listopada)
środa - niedziela 9.00–16.00
czwartek 10.00-17.00

Ceny biletów:
normalny - 6 zł
ulgowy - 4 zł
zbiorowy (min. 10 osób) - 3.50 zł (od osoby)
rodzinny - 12 zł

Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto