Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend otwartych zabytków w Krakowie!

Redakcja
1111 – tyle zabytków znajduje się w Krakowie. Wiele z nich mijamy codziennie nieświadomi ich wartości i znaczenia, a o niektórych słyszymy dopiero, gdy są zagrożone. Dlatego też w dniach 24-25 maja zapraszamy do udziału w niecodziennych wydarzeniach, które pozwolą przyjrzeć im się bliżej.

W piątek o godz. 19:00 rozpocznie się gra miejska “Kryminalne zagadki Krakowa” inspirowana książką „SekretKroke” autorstwa Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego oraz “Szlakiem Kryminalnym” (program Literacka Małopolska). W sobotę odbędą się dwa spacery po dzielnicach mieszkalnych: o godz. 11:00 z placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego wyruszy grupa zwiedzająca Półwsie Zwierzynieckie, a godz. 15:00 rozpocznie się wycieczka po Dębnikach.

Wydarzenie jest częścią projektu Otwarte Zabytki, którego celem jest ułatwienie dostępu do wiedzy o polskich zabytkach. Zachęcamy do wspólnego tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków, który znajduje się pod adresem: http://otwartezabytki.pl/

Szczegółowy program wydarzenia:
PIĄTEK, godz. 19:00

Gra miejska „Kryminalne zagadki Krakowa”

Hotel Royal, ul. św. Gertrudy 26-29

Rejestracja: http://bit.ly/kryminalne-zagadki-krakowa

„Kryminalne Zagadki Krakowa” to interaktywna gra miejska dla tropicieli Otwartych Zabytków w Krakowie. Dla wszystkich zainteresowanych, zorientowanych i zaczytanych w retro kryminałach, ale także dla tych, którzy o tropieniu, śledzeniu i poszukiwaniu wiedzą niewiele – zapraszamy do wspólnej zabawy. Dla najlepszej drużyny, która jako pierwsza odnajdzie Tajemniczy Manuskrypt, czeka nagroda! Przybywajcie!

Spacery śladami zabytków
SOBOTA, godz. 11:00

„Półwsie Zwierzynieckie – zapomniane dziedzictwo Krakowa

Plac przed Muzeum Narodowym, al. 3 Maja 1

Prowadzenie: Dr Michał Wiśniewski

Celem spaceru jest przybliżenie historii dzielnicy Półwsie Zwierzynieckie – rozległej przestrzeni położonej po zachodniej stronie Alej Trzech Wieszczów ograniczonej prze Błonia, Rudawą i Wisłę. Historia urbanizacji oraz integrowania Półwsia Zwierzynieckiego z pozostałymi częściami miasta jest nierozerwalnie związana z ideą Wielkiego Krakowa oraz wielką transformacją, jaką Kraków przeszedł po siedmiokrotnym powiększeniu jego przestrzeni w 1910 r. Regulacja Wisły i Rudawy na początku XX w. oraz powstanie Alej Trzech Wieszczów w okresie międzywojennym sprawiły, że ten podmokły teren, który od XII w. związany był z klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu stał się przestrzenią intensywnej zabudowy o wielkomiejskim charakterze. Działania rozpoczęte w okresie międzywojennym kontynuowane były do lat 70. Spacer trwający ok 2,5 godziny pozwoli odwiedzić i zapoznać się z historią kilkunastu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych obiektów.

SOBOTA, godz. 15:00

„Fenomen Dębnik”

Kościół św. Stanisława Kostki, ul. Konfederacka 6

Prowadzenie: Helena Postawka-Lech

Dzielnica ta, choć do Krakowa należy dopiero od początku XX wieku, zawsze pełniła ważną rolę w życiu miasta. Wystarczy się przespacerować ulicami Dębnik, aby dostrzec jej specyficzny charakter. Malowniczo położona nad Wisłą, naprzeciw Wawelu, stanowiła zaplecze przemysłowe oraz mieszkaniowe dla Krakowa. Lokowano tu cegielnie, które dostarczały cegły i dachówki dla zamku królewskiego, a także wille duchownych i urzędników dworskich. Cześć z nich, choć przebudowana, istnieje do dzisiaj. W okresie międzywojennym lokowano na Dębnikach osiedle-ogród realizujące postulaty Ebenezera Howarda, a w latach czterdziestych miało tu powstać ekskluzywne centrum administracyjne Generalnej Guberni. Obecny kształt i zabudowa Dębnik to wypadkowa ich barwnych i zmiennych losów, które postaramy się prześledzić podczas spaceru.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto