Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wawel znany czy nieznany?

lpolak722
lpolak722
W czwartek, 16 grudnia, w Centrum Konferencyjno-Wystawowym na Wawelu zorganizowano wykład poświęcony włoskiemu malarstwu, którego dzieła do dziś zdobią ściany dawnej siedziby polskich władców.

Rozpoczął się cykl wykładów na Wawelu


Prelekcję pt. "Karol Lanckoroński, wielki kolekcjoner malarstwa włoskiego" poprowadziła dr Joanna Winiewicz-Wolska, wybitny znawca sztuki europejskiej.

Wykład był połączeniem prezentacji wizualnej obrazów z kolekcji Lanckorońskiego z dokładnym i obszernym omówieniem ich historii oraz okoliczności, w jakich znalazły się w jego posiadaniu. Hrabia Lanckoroński słynął z zamiłowania do włoskiej sztuki, szczególnie tej renesansowej i barokowej, której dobytek sukcesywnie gromadził w latach 1883-1901, w swojej wiedeńskiej rezydencji, za pośrednictwem swojego doradcy Adolfa Bayersdorfera, innego wybitnego znawcy malarstwa, rzeźby i architektury z Półwyspu Apenińskiego.

W zbiorach Lanckorońskiego nie zabrakło dzieł znakomitego holenderskiego artysty Rembrandta, a przede wszystkim obdarzonych niezwykłym geniuszem twórców malarskich z Włoch, których obrazy nie tylko dominowały w jego kolekcji, ale także zachwycały i zachwycają nadal miłośników sztuki na całym świecie.

Łącznie zgromadził ich ponad 200. Około 170 stanowiły obrazy pochodzące z XIII wieku, resztę natomiast dzieła wywodzące się z XVI i XIX stulecia. W późniejszym okresie około 10 proc. zbiorów hrabiego Lanckorońskiego trafiło na Wawel, w tym obrazy poświęcone tematyce religijnej. Do najbardziej znanych można zaliczyć "Madonnę z dzieciątkiem" Mistrza Piatovectiego, "Adorację pasterzy" Mariotto di Nardo oraz "Madonnę z dzieciątkiem" pędzla Francesco Franci. Pozostała część kolekcji zaginęła bez śladu podczas II wojny światowej lub została sprzedana przez jego spadkobierców, jak w przypadku "Fresków z willi Aldenbrandlich", w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Niektóre obrazy ze zbiorów Lanckorońskiego można podziwiać w muzeach i galeriach poza granicami naszego kraju - "Historia Estery", dzieło genialnego, włoskiego mistrza renesansu, Filippino Lippi, znajduje się obecnie w Kanadzie, a "Zwiastowanie" Fra Angelico - w USA (San Francisco).

Wykłady z cyklu "Wawel znany i nieznany, a sztuka Italii" mają na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa wpływu włoskiej kultury na nasz narodowy dobytek materialny, którego najlepszym przykładem jest właśnie Wawel, a przede wszystkim jego architektura oraz zgromadzone zbiory dzieł sztuki, takie jak: obrazy, rzeźba i meble. Dlatego też partnerem przedsięwzięcia jest Instituto Italiano Di Cultura w Krakowie, a do wygłaszania wykładów zaproszeni zostali najwybitniejsi polscy eksperci w dziedzinie kultury i sztuki.

Terminarz kolejnych wykładów:

20 I 2011 - Dorota Gabryś "Majolika w zbiorach wawelskich"

17 II 2011 - dr Magdalena Piwocka "Klejnoty królowej Bony"

17 III 2011 - Stanisława Link-Lenczowska "Włoskie meble w zbiorach wawelskich"

7 IV 2011 - Pracownia konserwacji malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu
Konserwacja kolekcji Lanckorońskich. Wystawa i wykład

• wstęp na wykłady jest wolny
• prelekcje rozpoczynają się o godz. 17.00 w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu

Zobacz też:



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto