MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Walka o pieniądze Polmozbytu. W sądzie toczy się batalia o to, co zostało z potężnej niegdyś firmy

Marta Paluch
Ta działka (6 ha) w centrum Krakowa przy al. Pokoju 81 jest warta, według szacunków, od 30 do 100 mln złotych. Pełną kontrolę nad nią daje pakiet akcji byłego właściciela Polmozbytu, zmarłego w 2012 r.
Ta działka (6 ha) w centrum Krakowa przy al. Pokoju 81 jest warta, według szacunków, od 30 do 100 mln złotych. Pełną kontrolę nad nią daje pakiet akcji byłego właściciela Polmozbytu, zmarłego w 2012 r. Anna Kaczmarz
Krakowska spółka ma majątek wart kilkadziesiąt mln zł. Teraz w sądzie toczy się batalia o to, co zostało z potężnej niegdyś firmy.

Walka byłych i obecnych

Jest o co walczyć. Majątek Polmozbytu to głównie bardzo cenna nieruchomość - 6 ha w centrum Krakowa, przy al. Pokoju 81 (jej wartość szacowano, w zależności od wycen, na 30-100 mln zł).

Ta walka odbywa się bez świateł kamer. Toczą ją udziałowcy Polmozbytu - obecny zarząd spółki, ludzie większościowego udziałowca Pawła Cz., oraz firma RGR Investment sp. z o.o. Paweł Cz. ma ok. 65 proc. akcji Polmozbytu Kraków. Większościowy pakiet przejął po aresztowaniu jego menedżerów, w dość ciekawych okolicznościach. W 2007 r. kupił udziały od Skarbu Państwa o 30 proc. taniej, niż proponował... W tym czasie oskarżeni menedżerowie (w tym Szybowski) mieli związane ręce - nałożono na nich sądowy zakaz zasiadania w zarządach spółek. Twierdzili nawet, że ich aresztowania mogły być zorganizowane po to, by umożliwić przejęcie innym kontroli nad Polmozbytem. Nie ma na to jednak dowodów.

Natomiast RGR Investment ma dziś około 30 proc. akcji Polmozbytu. To akcje Szybowskiego, zabezpieczone w 2003 r. na poczet jego kary. Właścicielami RGR są spadkobiercy i byli współpracownicy Szybowskiego. Byłym prezesem, a dziś wspólnikiem RGR jest Grzegorz Nicia.

Teraz stara się, by 30 proc. akcji Szybowskiego nie zostało przejętych przez Pawła Cz. To by bowiem dało Cz. prawie 100 proc. pakietu, a więc wolną rękę w dysponowaniu majątkiem Polmozbytu. Mógłby na przykład wziąć sobie cały zysk ze sprzedaży działki przy al. Pokoju.

Dziś zyskiem musi się, przynajmniej teoretycznie, dzielić z byłymi współpracownikami zmarłego z RGR.

Niejasny wyrok

W wyroku karnym na menedżerów (listopad 2013 r.) jest zapis, że sąd "oddaje do dyspozycji" 30 proc. akcji Polmozbytowi Kraków SA, zarządzanemu przez ludzi Pawła Cz.

- Sąd nie skonkretyzował, co to znaczy "oddać do dyspozycji", w przepisach nie ma takiego terminu prawnego. Nie podał także, o czyje akcje chodzi. Sąd nie miał także prawa dysponować akcjami będącymi własnością spółki RGR Investment - mówi Grzegorz Nicia.

Machina jednak ruszyła. Polmozbyt wystąpił o zabezpieczenie akcji, którymi dysponuje RGR. Innymi słowy, spadkobiercy Szybowskiego i jego współpracownicy straciliby ostatnie akcje Polmozbytu.

Krakowski sąd nie uwzględnił tego wniosku. Ale ma podjąć decyzję ponownie - Polmozbyt zażalił się na wyrok. - Kolejne posiedzenie w tej sprawie zostało wyznaczone na 19 lutego- mówi Beata Górszczyk, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Krakowie.
Nie wiadomo, czy na tym się skończy. Sąd może podjąć decyzję, ale może też znowu odroczyć posiedzenie. A los majątku Polmozbytu jest nadal w stanie zawieszenia.

Nie udało nam się skontaktować z Pawłem Cz. Pod numerem telefonu Polmozbytu Kraków" działa firma, która wynajmuje pomieszczenia na usługi samochodowe.

Historia upadku

Istniejący od 1974 r. Polmozbyt Kraków zostaje sprywatyzowany w 1997 r. 33 proc. akcji spółki obejmuje Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia (część akcji przekazuje potem do Towarzystwa Inwestycyjnego Safri). Funduszami zarządzają Lech Jeziorny i Paweł Rey. Szukają inwestora, by pomóc Polmozbytowi. Znajdują firmę Vital Witolda Szybowskiego - w 2001 r. kupuje on akcje Polmozbytu, zaciąga na ten cel kredyt. A potem kolejny, który poręcza mu Polmozbyt.

Spółka popada w kłopoty finansowe. Transakcje trafiają pod lupę prokuratorów i skarbówki. Śledczy podejrzewają, że ostatni kredyt Szybowskiego służył spłacie poprzedniego (tego, za który Vital kupił Polmozbyt). Oskarżeni bronią się, że zastosowali tu legalny "wykup menedżerski".

W 2003 r. zostają aresztowani m.in. Szybowski, Rey i Jeziorny. Słyszą zarzuty udziału w grupie przestępczej, która działała na szkodę spółki. Władzę w Polmozbycie przejmują inne osoby, szefem rady nadzorczej zostaje Jerzy Jakielarz - szef Urzędu Skarbowego w Krakowie, który prowadził w firmie kontrolę (sąd stwierdzi w 2008 r., że władzę przejęli nielegalnie). Rey i Jeziorny po wyjściu z aresztu nie mogą zasiadać w zarządach spółek. Do 2007 r. większość akcji Polmozbytu tanio nabywa Paweł Cz. Spółka sprzedaje nieruchomości w Nowym Sączu, Rabce, Myślenicach, Gorlicach. Dziś Polmozbytowi została jedna działka - w Krakowie.
W 2013 r. Rey i Jeziorny zostają skazani na więzienie w zawieszeniu za działanie na szkodę spółki (wyrok nieprawomocny). Szybowski zmarł w 2012 r.


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto