Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79 lat temu wykonano wyrok śmierci na Wacławie Krzeptowskim, jednym z przywódców Goralenvolku

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Krzeptowski odpowiadał m.in. za akcję Goralenvolku, mającą nakłaniać Górali do opowiedzenia się po stronie niemieckiej, wyodrębnienia rzekomo pochodzącego od Germanów "Narodu Góralskiego"
Krzeptowski odpowiadał m.in. za akcję Goralenvolku, mającą nakłaniać Górali do opowiedzenia się po stronie niemieckiej, wyodrębnienia rzekomo pochodzącego od Germanów "Narodu Góralskiego" Narodowe Archiwum Cyfrowe
20 stycznia 1945 r. żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego wykonali wyrok śmierci na Wacławie Krzeptowskim. Był on znaną postacią na Podhalu, działaczem Stronnictwa Ludowego. Jednak w czasie wojny związał się z Niemcami. Był twórcą i przewodniczącym Komitetu Góralskiego. - Odpowiadał też za tak zwaną akcję Goralenvolku, mającą nakłaniać Górali do opowiedzenia się po stronie niemieckiej, wyodrębnienia rzekomo pochodzącego od Germanów "Narodu Góralskiego" - mów dr Dawid Golik, z krakowskiego oddziału IPN.

"Biała odwaga"

Sprawa Goralenvolku na nowo rozgrzewa emocje z powodu zapowiadanej premiery filmu. Reżyser Marcin Koszałka wziął się bowiem za kontrowersyjny temat – kolaborację części podhalańskich górali z nazistami podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami filmu "Biała odwaga" będą dwaj bracia zakochani w tej samej dziewczynie: jeden zostanie kurierem tatrzańskim, a drugi przystąpi do Goralenvolku. Premiera – 8 marca.

Komitet Góralski

Goralenvolk to niemiecka akcja germanizacyjna w czasie II wojny światowej, która prowadzona była na terenie powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Zakładała ona jakoby górale byli pochodzenia niemieckiego. Ideę propagował dr Henryk Szatkowski – przedwojenny działacz polityczny. Ideę podchwyciła część górali. 7 listopada 1939 delegacja górali z Wacławem Krzeptowskim na czele złożyła na Wawelu gubernatorowi generalnemu Hansowi Frankowi wyrazy uznania oraz wręczyła mu złotą ciupagę. 12 listopada Frank odwiedził Zakopane, gdzie Wacław Krzeptowski uroczyście przywitał go w imieniu górali. 20 lutego 1942 został zawiązany Komitet Góralski, który miał być namiastką samorządu góralskiego. Na jego czele stanął Wacław Krzeptowski. W czasie okupacji Niemcy rozdawali mieszkańcom Podhala karty z literą „G”. Miały one oznaczać akceptację i przynależność do Goralenvolk. Według spisu ludności z 1940 roku, taką kartę przyjęło ok. 18-19 proc. ludności Podhala. Historycy zaznaczają jednak, że spora część z tych osób przyjęła kenkarty „G” nieświadomie, lub w efekcie gróźb.

Na szczęście od samego początku większość mieszkańców Podhala była do kolaborantów z Goralenvolk nastawiona negatywnie, a nawet ich zwalczała. Duży wkład w tę akcję wniosła Konfederacja Tatrzańska, a po jej rozbiciu struktury Rocha oraz Armii Krajowej.

„Goralenführer” Wacław Krzeptowski

Agitacja aktywistów Goralenvolku nie przyniosła spodziewanych efektów wśród przeważającej części ludności góralskiej. Z kolei sami Niemcy przestawali angażować się w popieranie odrębności górali po dezercji ochotników z „Legionu Góralskiego SS”, która skompromitowała liderów Goralenvolku w oczach okupantów. Struktury Komitetu Góralskiego, nie mając oparcia ani w góralskiej ludności, ani w niemieckich okupantach, stopniowo zamierały, najdłużej utrzymała się centrala w Zakopanem. W końcu sam „goralenführer” Wacław Krzeptowski (po próbie aresztowania go przez Niemców) w lecie 1944 roku ukrył się w górach.

20 stycznia 1945 z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego Wacław Krzeptowski został powieszony przez partyzantów z oddziału Armii Krajowej.

22 listopada 1946 przed sądem w Zakopanem zapadł wyrok na pozostałych działaczy Goralisches Komitee. Zostali oni skazani na kary więzienia od 3 do 15 lat. Część działaczy, w tym Henryk Szatkowski i Witalis Wieder (byli prawdopodobnie niemieckimi agentami zwerbowanymi jeszcze przed wojną) uciekła razem z Niemcami i uniknęła wymiaru sprawiedliwości.

Bądź bezpieczny, zadbaj o życie!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 79 lat temu wykonano wyrok śmierci na Wacławie Krzeptowskim, jednym z przywódców Goralenvolku - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto