MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjne koncerty górniczej orkiestry dętej w Wieliczce: soboty pełne muzyki

OPRAC.: (JOL)
Wakacyjne koncerty górniczej orkiestry tradycja Wieliczki
Wakacyjne koncerty górniczej orkiestry tradycja Wieliczki Kopalnia Soli Wieliczka
W malowniczym Parku św. Kingi, znajdującym się w sercu Wieliczki, wakacyjne soboty będą upływać pod znakiem występów Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”. Pierwsze spotkanie z muzyką, która od blisko dwóch wieków jest nieodłącznym elementem miasta, odbędzie się 6 lipca (godz. 11). W programie znajdą się zarówno tradycyjne marsze, jak i aranżacje współczesnych przebojów. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

- Zespół, którego historia sięga niemal 200 lat wstecz, przygotował na te wakacje różnorodny repertuar. W parku przy szybie Daniłowicza będzie można usłyszeć dźwięki muzyki marszowej, filmowej, a także popularne hity popowe. Orkiestra z Wieliczki wykazuje się dużą elastycznością, aranżując na instrumenty dęte utwory z różnych gatunków muzycznych, od klasyki po rock. Od Straussa po „The Eye of the Tiger” - dla wielickich muzyków nie ma utworów niemożliwych - zaprasza wielicka kopalnia na koncerty, które zaplanowano w każdą sobotę tegorocznych wakacji.

Dwa wieki z muzyką orkiestry górniczej z Wieliczki

Założona w 1830 roku jako Cesarsko-Królewska Muzyka Salinarna, orkiestra górnicza od samego początku cieszyła się uznaniem, występując nie tylko przed cesarzem Franciszkiem Józefem I, ale także dla mieszkańców i kuracjuszy Wieliczki oraz turystów odwiedzających kopalnię soli.

Aleksander Kisielewski, opisując jedno z takich wydarzeń w 1869 roku, zauważył: „[…] muzyka z dętych instrumentów złożona i tak już bardzo huczna, tysiącem odgłosów odbijała się o podziemne sklepienia. Podobnych dźwięków nigdy zaprawdę w życiu nie słyszałem!”

Renoma zespołu sprawiła, że orkiestra była zapraszana na występy w Krakowie, Podgórzu i Galicji Wschodniej. W swojej historii miała zaszczyt grać podczas wielu ważnych wydarzeń, w tym przy okazji sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza w 1890 roku, 500-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1900 roku oraz przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w 1923 roku.

Natomiast tradycja występów górniczej orkiestry w parku przy Kopalni Soli, która rozpoczęła się niemal dwa wieki temu, została reaktywowana w Wieliczce przed kilkunastu laty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto